Doktorlar

Diş bakımında neleri yanlış yapıyorsunuz?

Diş bakımında neleri yanlış yapıyorsunuz?

Diş Hekimimiz Duygu Karaosmanoğlu, Mahmure.com'un tweeter sayfasında sağlık okurlarımıza özel püf noktaları paylaştı. Bu bilgileri sizler için derledik...

Güncellenme tarihi:
diş

Dişleri karbonatla beyazlatmaya çalışmak yanlıştır. Karbonat dişleri çizer, parlaklığını giderir ve renklenmesine sebep olur.

Halk arasında diş taşlarını temizletmek diş taşı oluşumunu artırır gibi yanlış bir inanış var. Dişleri düzenli ve doğru bir şekilde fırçalamak diş taşı oluşumunu engeller. Rutin kontrollerde yapılacak temizlik işlemi ile tam temizlenememiş yerlerde oluşan taşlarda elimine edilir.

Diş fırçanızı ıslatmadan diş fırçalayın. Islanan fırça kılları tam görevini yapamaz macun ise etken maddesini kaybeder.

Dişlerinizin asitli içeceklerle aşınmaması için; pipet kullanın, su için, asitli içecekten 30dk önce ve sonra dişleri fırçalamayın.

Diş sıkmak baş ağrısına neden olur.

Diş fırçalama sürenizi 2-3 dk’ya çıkarmaya çalışın. 2 dk’dan kısa süren fırçalama sadece ağızdaki tadı değiştirmektedir.

Fırçanızın kılları paralelliğini kaybedince değiştirilmesi gereklidir(ortalama3 ay). Bu paralellik 1 ay içerisinde bozuluyorsa gereğinden fazla bastırarak fırçalıyorsunuz demektir.

Antidepresanlar ağız kuruluğuna neden olur. Bu da diş çürüklerini ve ağız enfeksiyonlarını arttırmaktadır.

@creadenta Diş fırçalarken dişetlerinin kanaması iltihap belirtisidir. En kısa zamanda dişhekimine başvurulmalıdır. #dişeti

@creadenta Çok sıgara içenlerde,damarlar büzüldüğü için dişeti problemi olsa bile kanama olmaz.Buyüzden problemi hasta farkedemiyebilir #diş

@creadenta Hamilelik ve emzirme döneminde diş beyazlatma işlemi yapılması doğru değildir. #dişbeyazlatma

@creadenta lens kalınlığındaki porselenler ile güzel gülümsemelere sahip olmak mümkün.

Soya sosu, ketçap, meyve suları, kahve, çay, sigara ve kırmızı şarap gibi renkli gıdalar dişlerde lekelenmelere sebep olur.

Hamile bayanlar hormon seviyelerindeki artış sebebiyle diş eti iltihaplarına eğimlidir. Bu dönemde diştaşı temizliği yapılması önemlidir.

Menapoz sırasında bazı bayanlarda kuruağız, yanma hissi, ağız tadında değişiklikler olabilir. Dişetleri daha hassa ve ağrılıdır.

Dişlerinizi sıkıyorsanız, gülümsemenizin bozulmaması için mutlaka koruyucu plak kullanın.

Çapraşık dişleri temizlemek daha zor olduğu için, ara yüz çürükleri daha kolay oluşur.

Çapraşık dişlerde daha çok dişeti problemi görülür.

++ 2 yılda bir panoromik film çektirerek gelişmekte olan dişeti hastalığını ve kök ucu iltihaplarını kontrol ettirmelisiniz.

Yayın tarihi: 07.05.2012
« tüm yazıları
Soru Sor
22482
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.