Doktorlar

Da Vinci Kaplamaları (Da Vinci Veneers)

Da Vinci Kaplamaları (Da Vinci Veneers)

Da Vinci Kaplamaları (Da Vinci Veneers)ve 'Extreme Makeover' Programı.

'Extreme makeover' programında hayranlıkla izlediğiniz 'Da Vinci Kaplamaları'nın ne olduğu hakkında biraz bilgi almak ister misiniz? Gerçekten bir saat içinde yaratılan çok farklı bir mucize mi yoksa televizyonculuğun kurallarına uyularak şaşırtıcı hale getirilmiş kolayca ulaşabileceğiniz bir tedavi mi?

Gerçekten bu program güzel bir gülüşe sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından çok önemli. Ortalamanın üstünde estetik sıkıntıları olan kişileri bir takım operasyonlar ve güzel bir gülümseme ile bambaşka bir insan haline getirebiliyorlar. Bu değişikliğin kişilerin kendilerine daha fazla güvenmelerini sağlamasıyla psikolojik yönü de yadsınamaz. Tüm operasyonlardan sonra rahatça keyifle gülümsemelerini, onların mutluluklarını paylaşarak izliyoruz.

Ülkemizde de 10 yılı aşkın süredir porselen veneerler yapılmaktadır. Bizim ülkemiz için de pek yeni sayılmayan bu uygulama 'Hollywood smile' denen beyaz ve muntazam dişlerin çok beğenildiği USA da oldukça bilinen ve kullanılan bir tedavidir.

Da Vinci laboratuarlarının amacı özellikle Amerika'da artık çok alışılmış olan bu teknik ve malzemenin, yeni bir imaj, reklam ve tanıtımla tekrar parlatılarak daha rahat satılabilecek bir ticari ürün haline getirilmesidir. Bu laboratuarla çalışan hekimler ise 'Da vinci diş hekimleri' olarak isimlendirilmişlerdir. Kısacası ticari bir başarının ötesinde önemli bir gelişme ve farklılık yarattıkları söylenemez.

Laminate veneerlerin başarısı hekimin malzeme - teknik bilgi ve görsel kapasitesiyle yakından ilgilidir. Hekim istediği gülüş hakkında detayları laboratuara ulaştırır ve laboratuar alçı üzerinde laminaları hazırlar. Kısacası hekimin bilgi ve becerisi olmadan laboratuarın tek başına başarısından söz etmek pek mümkün değildir.

Extreme Makeover programında yapılan estetik düzenlemelerde her vakanın 1 saat içinde bitiyor olması ne kadar şaşırtıcı değil mi? Herkes istemez mi bu kadar kısa ve kolay olmasını? Ama maalesef gerçek hayatta her zaman tedavilerin bu kadar kısa sürmesi mümkün değil. Özellikle zor vakalar öncelikle dişetlerinin sağlıklı olmasına ihtiyaç duyar. Extrem makeover programında hasta o gün güzel gülebilir ve biz bunu ekrandan izleyebiliriz ama 1 sene sonra dişetleri ile ilgili ne gibi problemler yaşadığını maalesef göremeyiz.

Öte yandan programa katılan kişiler gülüşlerinden o kadar rahatsızdır ki yapılan her türlü beyazlama veya düzelme onlar için yeterlidir. Ancak bizler bu programı profesyonel bir gözle izlerken ciddi rahatsızlık duyduğumuzu da belirtmeliyiz. Estetik diş hekimliğinin çok basit kuralları kolayca göz ardı ediliyor, yapılan işler çoğunlukla orta kalitenin altında ve sadece' beyaz bir duvar' görüntüsü veriyor. Oysa Veneerler usta ellerden çıktığında gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek doğallıkta ve sağlıktadır. Laminate veneerleri orada gördükleriniz olarak algılamayın. Gülüşü değiştirmenin ifadeyi nasıl etkilediğini bilin ama yapılabilecek en estetik dişlerin bunlar olduğunu zannetmeyin.

Gülüşleri sağlıklı, doğal ve çekici yapmanın en koruyucu yolu olan laminate veneerler her geçen gün ülkemizde de daha iyi tanınmakta ve diş hekimliği alanında hak ettiği öneme kavuşmaktadır.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 22.05.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
2767
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.