Doktorlar

Çürüyen süt dişine dolgu yapılmalı(Sorularınızın Yanıtları)

Çürüyen süt dişine dolgu yapılmalı(Sorularınızın Yanıtları)

Çürüyen süt dişine dolgu yapılmalı ya da çekilmesi şart. Yoksa kalıcı dişlerin sıralamasında ve şeklinde bozukluklar oluşur.

Oğlum 6 yaşında ve 3 yaşından beri dişlerinin yüzde 90'ı çürüklerle dolu. Diş doktorlarına götürdük birisi çekmeyi önerdi yeni çıkacak dişlerinin sağlıklı olması içinmiş. Birkaçı ise oluruna bırakmamızı söyledi. Siz ne önerirsiniz Çok teşekkürler, saygılar.

6 yaşında bir çocuğun dişlerinin yüzde 90' nın çürük olabilmesi için 3 ihtimal söz konusu olabilir.

1- Doğuştan dişlerin oluşumunda bir problem vardır.( çok nadir olabilecek bir durum)

2- Anne ve baba çocuğu dişlerinin temizliğiyle hiç ilgilenmemiştir

3- Çocuk çok yanlış beslenmektedir. (aşırı tatlı gıdalar, uzun süre tatlı sıvıları biberondan içmek, asitli içecekler vb)

Öncelikle bunları düşünüp hatanızı bulmanızı ve çocuğunuzun kalıcı dişlerinde de aynı problemi yaşamamasını sağlamanızı öneririz. 6 yaşına kadar çürüklerin tek sorumlusu ailedir.

Çürüyen süt dişine dolgu yapılmalı (süt dişinin düşme zamanı gelmemiş ise) ya da çekilmesi şart ise yer tutucu denilen aparey yerleştirilmeli. Yoksa kalıcı dişlerin sıralamasında ve şeklinde bozukluklar oluşur. En kısa sürede pedodonti(çocuk diş hekimi) konusunda uzman bir hekime başvurmanızı öneririm.

Ön üst dişimin yarısı kırık dişler bakımsız alt ön dişlerde görüntü kötü. Görüntü düzelmesi için üstte kaç diş kaplama,altta kaç diş kaplatmak gerekir? Maliyeti ne olur?

Bu şekilde maalesef bir tedavi planı çıkartmak mümkün değil. Panoramik röntgen ve gülen bir fotoğraf yollar iseniz, nelere ihtiyacınız olduğu konusunda yardımcı olabilirim. Fiyat kullanılacak malzeme ve gideceğiniz hekime göre çok değişkenlik gösterir. Önemli olan kalite ile maliyetin doğru orantılı olmasıdır.

Üst köpek dişimin yukarıdan gelmesi nedeniyle diş teli kullanıyordum. Yaklaşık 8 ay önce çıkardım. Fakat sonuç istediğim gibi olmadı. Dişlerim düzeldi ve yerine oturdu fakat dişlerim öne doğru gitti buda çirkin bir görüntü oluşturdu. Doktorum damağımın dar olduğunu ve 4 dişimi çektirmem gerektiğini söyledi. Zaten 20'lik dişlerim mecbur çekilecekmiş. Fakat ben 8 tane dişimi çektirmek istemiyorum. Başka bir çözüm yolu yok mu? Ayrıca ön dişimin yarısı kırıldı ve dolgu yaptırdım, ancak doktor sağlam olmadığını ve hiçbir şeyi ısırarak yememem gerektiğini söyledi. Ancak buda çok zor oluyor. Yaşım 17 olduğu içinde erken yaşta kaplama yaptırmak istemiyorum, daha sağlam bir çözüm yöntemi önerebilir misiniz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Diş çekilmeden sizin dişlerinizi arkaya almak elbette mümkün değil. Yapılabilecek şeylerden biri zaten ön dişleriniz problemli olduğu için lamina olabilir. Böylece dişler bir miktar içeri alınabilir(diş çekilmeden) ve daha rahat kullanabilirsiniz(kırılmaya direnci artar). Yada çekim yapılıp tekrar ortodonti tedavisi ile ön dişler içeri toparlanır. Bence yaşınız lamina için bile çok genç.

Merhaba diş beyazlığını arttırabilmemiz için yapabileceğimiz bir şey ya da önerebileceğiniz bir diş macunu var mı, bunu öğrenmek istedim. İlginize şimdiden teşekkürler.

Büyük eczanelerde satılan supersmile diş macununu kullanabilirsiniz.

Dişimin bir tanesi siyahlaşmış galiba çürümek üzere ne yapabilirim herhangi bir ağrı yok...Çürümeyi önleyici önerebileceğiniz diş macunu var mı?

Çürük başladıktan sonra önleyici herhangi bir ilaç maalesef yok. Florlu diş macunları fırçalamayı doğru bir şekilde yapar iseniz çürük oluşmamış dişleri çürüğe karşı korur.

16 yasındayım bir çok diş hekimine gittim ve tel takılması gerektiğini söylediler, ama ben tel takılmasını istemedim. Başka bir yolla kısa sürede yapılmasını istiyorum. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

16 yaşında ortodonti harici başka bir tedaviyi kesinlikle önermem. İleride sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmak istiyorsanız ortodontik tedavi yaptırmalısınız.

Merhaba sorum ağız kokusuyla ilgili sürekli dişlerimi fırçalamama ve hiç çürük dişim olmamasına rağmen bu sorunu yaşıyorum. Sol tarafımı kullanmıyorum yerken diş taşlarımı sürekli temizletiyorum fakat sorun devam ediyor. Diş doktorum sol tarafımı kullanmadığımdan kaynaklandığını söylüyor. Sizce ne yapabilirim diğer bir doktorda psikolojik olabileceğini ya da sinizütten kaynaklanabileceğini söylüyor. Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Kokunun dişlerinizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak oldukça kolaydır.
Dişeti hastalığınız yoksa, diş taşlarınızı 6 aylık aralıklarla temizletiyor iseniz 20 yaş dişlerinizde problem yoksa, ağzınızda kötü yapılmış kaplamalar, dolgular veya çürük kırık dişler yok ise; ağızdan şüphelenmeyiz. Kokunun kaynağı, mideniz, sinüsleriniz, boğazınız, böbrekleriniz vb olabilir. Şeker hastalığı da ağızda aseton kokusuna benzer bir koku oluşturur.
Eğer ağız içi kaynaklı olmadığından eminseniz bir iç hastalıkları uzmanına gidip muayene olmanızı öneririm.

Dilinizi özel dil fırçası ile fırçalayın. Koku yapan mikroorganizmalar özellikle dilin arka bölgesinde toplanır. Bazı büyük eczanelerde satılan one drop only diş macunu, ağız gargarası ve dil fırçasını düzenli kullanın. Dişlerinizi her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 2 dk fırçalayın. Düzgün fırçalayamadığınızı düşünüyor iseniz otomatik fırça kullanın. Yediklerinize dikkat edin. Soğan, sarımsak ve curry gibi koku yapan yiyeceklerden uzak durun.

Ben şu an 17 yaşındayım ve geçenlerde bir süt dişimin kaldığını ve diğerlerinin buna göre hafif yamuk çıktığını anladım. Bu konuyu araştırdığımda belli bir yaştan sonra otomatik çürüyeceği bilgisini öğrendim, şu anda süt dişimi çektirsem veya kendisi çürüse dişlerime kelepçe vurdurarak oluşacak boşluğu kapattıra bilir miyim veya bu yaştan sonra çürüyerek düşer mi? Öneriniz nedir?Şimdiden teşekkürler.

Çürüyerek diş düşmez ancak ağrı yapar. Ortodonti konusunda uzman bir hekime gidip onunda fikrini almanızı öneririm.

Merhaba ön dişlerimde delinmeler oluştu çektirmeli miyim ya da nasıl bir tedavi olur?

Kesinlikle çektirmeyin. Dolgu ile tekrar eski sağlıklı haline kavuşur.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 27.06.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
36784
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.