Doktorlar

Çürük dişe kanal tedavisi (Sorularınızın yanıtları)

Çürük dişe kanal tedavisi (Sorularınızın yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Merhabalar. Babamın son 1 haftadır diş etinde kaşınma olduğunu söylüyor acaba ciddi bir sorun olabilir mı? Teşekkürler.

Bütün çürük dişler kanal tedavisi ile kurtulabilir mi?

Her çürük dişe kanal tedavisi yapışması gerekmez. Dolguyla kurtulanlar dolguyla tedavi edilmelidir. Kanal tedavisi gerektirenler de kanal tedavisi ve dolgusu yapılarak ağızda uzun bir süre kalabilir.

Kızım 6 yaşında alt ön dişleri çıktı sizce bu yaşta çıkması normal mi sizce erken değil mi?neden olabilir? Çok teşekkür ederim.

Süt dişleri düşüp yerine sürekli dişleri geliyor. Zamanlaması da normal endişelenmenize gerek yok.

Merhaba ben Hamza benim diş eti kanaması sorunum var bunu nasıl muayene ettirebilirim.ben dişçiye gitmekten korkan birisiyim. Teşekkür ederim.

Bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırtmanız gerekiyor. Bu çok basit bir işlem endişelenmenize gerek yok. Sağlığınız için de bu tür korkularınızı aşmanız gerekiyor.

17 aylık oğlum var şişlerinde kararmalar oldu ilaç kullanmıyorum günlük kalsiyumunu da fazlasıyla alıyor hiç antibiyotikte kullanmadım neden olabilir bilir şimdiden tşkler.

Demir şurubu veriyorsanız ,bu prerapartlar dişlerde lekelere neden olabiliyor.Çocuk doktorunuza danışıp kullanımını yeniden değerlendirebilirsiniz.

Kızım 12 aylık. Üstte 4 dişi var. Alttaki iki dişin yanındakilerde çıkıyor. Ancak son günlerde üst dişlerinin etleri çok kızarık ve şiş durumda. bazen yiyecekleri ağzımda öğütüp veriyorum. Bu, neden olabilir mi i diş eti iltihabı mı yoksa alt dişlerinin çıkması sonucunda mı diş eti bu durumda. Teşekkürler.

Diş sürmesi sırasında kızarıklık olması normal. Yemeklerden sonra ve süt verdikten sonra mutlaka bir tülbent veya gaz tampon ile kızınızın dişlerini silin ve ağzını suyla çalkayın. Böylece besin artıklarını kısmen uzaklaştırmış olursunuz. Bu işlemlerden sonra da şikayetleri geçmezse bir çocuk diş hekimine danışabilirsiniz.

Dr.Duygu hanım benim 20'lik dişim çıkıyor bu günde pazar. Çok ağrıyor yeri.hafifte şişlik var. ne yapabilirim.bir çare doktor hanım.bana bi akıl verin.

En kısa zamanda cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine danışıp dişinizi aldırmalısınız.

Dişlerim saf beyaz değil doktorum yapısından kaynaklandığını söyledi macun fırçalama tüm teknikleri denedim olmadı bide size sormak istiyorum napabilirim??

Evde uyguladıklarınız diş beyazlatma için yeterli olmayabilir.Bir diş hekimine danışıp beyazlatma yöntemiyle sonuç alıp alamayacağınızı danışmalısınız.Genelde beyazlatma yöntemleri olumlu sonuç verir.Beyazlatma ile sonuç alınamıyorsa laminate veneer yöntemi sizin için bir seçenek olabilir.Estetik diş hekimliği konusunda uzman bir hekime danışın.

Azım sabahları sarı iltihap oluyor azım ekşimiş gibi

Bir diş hekimine danışıp muayene olmalısınız.

Benim sekiz ve beş yaşlarında iki oğlum var dişlerini fırçalamalarına rağmen dişleri çok çürük bir kere doktora götürdüm canlarını çok yaktı ve şimdi götüremiyorum acaba bu dişler kendiliğinden düşer mi yoksa çektirmeli miyim?

Bu dişler kalıcı dişlere rehberlik edeceklerinden sağlıklı olmaları önemlidir.Özellikle geceleri dişlerini fırçalayıp yatmaları lazım.Çok şekerli gıdaları gün içinde sürekli tüketmek de çürüğe sebep olabiliyor.Çocuk diş hekimliği(pedodontist) konusunda uzman bir hekime danışırsanız çürükleri daha kolay tedavi ettirebilirsiniz.

Eşim 27 yasında dişlerinde yer yer kararmalar var.sigara kullanmıyor.diş beyazlatmayla sonuç elde edebilir miyiz? Teşekkürler..

Eşinizi muayene etmeden ve kararmaların nedenini anlamadan cevaplandırmak zor.Diş taşlarından kaynaklan bir kararmaysa temizlik yaptırmanız yeterli olur.Diş beyazlatma ile de daha sonra diş rengini açtırabilirsiniz.Ama öncelikle bir diş hekimine danışıp muayene olması gerekiyor.

Merhaba Duygu Hanım ben 23 yaşındayım dişlerimde çapraşıklık var üst 4 dişim kısa tel tedavisine başladım bugün ama lamina veener tadavisi çok daha kısa pek tavsiye etmediler sizin fikriniz ne acaba? Ve ortadonti tedavi sonrasında eskiye dönme ihtimali varmış sizce hangisi uygun benim için?

Laminate veneer tekniğinde dişlerin ön yüzeyinden bir miktar aşındırmak gerekiyor.Siz zaten bir tedaviye başlamışsınız.Sizin için doğrusu bu tedaviye devam etmek olur.Ortodontik tedavi sonrasında dişler hareket edip eski haline dönmesin diye arkalarından ince bir telle sabitlenir.Ortodontik tedavi sonrasında dişlerinizin formu ve renginden memnun kalmazsanız yine laminate veneer yaptırma şansınız var.Ortodontik tedavi sonrasında laminate veneer için yapılan aşındırma daha minimum olur ve bu da sizin için daha avantajlı olur.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 23.06.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
3485
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.