Doktorlar

Blumia nevrozanın ağız ve diş sağlığına etkileri

Blumia nevrozanın ağız ve diş sağlığına etkileri

Bulimia nevroza nedir? Yemek yeme ile ilgili psikolojik bir rahatsızlıktır. Normal yemek yedikten sonra yediklerini isteyerek çıkarmak ve bu olayın üç ay boyunca haftada en az iki defa olması, bu rahatsızlığa 'bulimia nevroza' teşhisi koymak için gereklidir. Hastalar tüm nüfusun % 1-4 ünü içerir ve genellikle 18 ile 30 yaş arası kadınlardır. Bulimia kilo, yiyecek ve yemek yeme ile ilgili bir obsesyondur (takıntı).

Güncellenme tarihi:

Bulimia nevroza nedir? yeme ile ilgili psikolojik bir rahatsızlıktır. Normal yemek yedikten sonra yediklerini isteyerek çıkarmak ve bu olayın üç ay boyunca haftada en az iki defa olması, bu rahatsızlığa 'bulimia nevroza' teşhisi koymak için gereklidir. Hastalar tüm nüfusun % 1-4 ünü içerir ve genellikle 18 ile 30 yaş arası kadınlardır. Bulimia kilo, yiyecek ve yemek yeme ile ilgili bir obsesyondur (takıntı). Bulimia nevrozanın belirtileri nelerdir? Kilo değişiminin haftada 2.5-10kg olması, Dudak ve ağız çevresindeki derinin kuru olması, Yutkunma lenf nodülünün ve parotis bezinin büyümesi, Kasılma ve sıkmalara bağlı olarak göz çevresindeki kan damarlarının çatlaması, Parmakta oluşan nasır(kusmayı sağlamak için), Ağız içindeki bazı belirtileri: Kusma sırasında çıkan aside bağlı tüm dişlerde minede erezyon, Karbonhidrat alımına bağlı olarak kusmalar sırasında çürük kavitelerinde artış , Parotis bezinin fonksiyon bozukluğu ve tükürük akışındaki azalmaya bağlı olarak ağız kuruluğunun görülmesi ile çürük riski, Damakta kırmızı lezyonlar (kusmayı uyarmak için kullanılan malzemelere bağlı), Braketler ve geçici restorasyonların asidin yapıştırıcıyı eritmesi sebebi ile düşmesi, Dişlerin asit nedeniyle koyu renkli ve keskin hale gelmesi, Diş etlerinde kanama. Bulimia nevrozaya eşlik eden bazı ağız içi problemleri iyileştirme yöntemleri: Dişlerin aşınmaması için kustuktan sonra dişlerinizi fırçalamayın, asidi nötralize etmek için su veya soda ile çalkalayın. Beslenmenizdeki şekeri azaltın, Fırçalama ve ip kullanımı ile plağı azaltın, Şekersiz sakız çiğneyerek tükürük akışını arttırın, Florlu diş macunu ve gargara kullanın, Başka hangi davranışlar dişlerde aşınmalara neden olur? Diş sıkmak, gıcırdatmak diş boylarının kısalmasına neden olur, Sürekli olarak limon veya benzeri meyvelerin emilmesi ön dişlerde aşınmalara sebep olur. Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası No 173 D11/1 Nişantaşı-İstanbul Tel: 0212-2912920-21-22 www.creadenta.com info@creadanta.com

Yayın tarihi: 10.06.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
3111
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.