Doktorlar

Azı dişimde dolgu(Sorularınızın yanıtları)

Azı dişimde dolgu(Sorularınızın yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Dr. Hanım benim 8.5 yaşında bir kızım var. Çene yapısı biraz dar. Şu anda üst ön 2 dişinden biri yamuk çıktı ve diğeri hala gelmedi yeri çok kabarık .onun yanındaki ondan daha sonra çıkmış olmasına rağmen göründü .onun yerini de daraltıyor.ne yapabiliriz.ayrıca değişmeyecek olan süt dişleri varmı varsa hangileri teşekkürler.

Yer darlığı varsa ve süt dişleri geç düşüyorsa sürekli dişlerin çapraşık gelmesine neden olur.Normal olarak bütün süt dişleri düşer ve yerine sürekli dişler gelir.Çapraşıklık ve yer darlığı var ise bir ortodontiste danışmanızda fayda var.

Üst dişim çürüktü doktora gittim oda çürük çok ilerlemiş geçici dolgu yapalım ağrırsa gel diş siniri alırızz dedi sizce bu sorun yaratır mı ağrır mı siniri alırken falan.

Dişin siniri alınırken yani kanal tedavisi yapılırken size anestezi yapılır ve siz ağrı hissetmezsiniz.Endişelenmenize gerek yok.

Merhaba,benim sağlı sollu 2 azı dişimde de dolgu var.dolgularımı sürekli yeniliyorum 2 sene arayla galiba.sağdaki dolgumun kenarında yani dolgumla gerçek dişimi birleştiren yerde epeydir dilime gelen bir siyahlık ve pütürtü var. Ne olduğunu merak ediyorum. Geçenlerde diş doktoruna gidip ayak ustu sordum.merak etme dedi.bu gıdalarla oluşan plak dedi. Geçer mı dedim. İstersen o kısma kaplama yaptırırsın dedi. Ama söyledikleri beni tatmin etmedi. Beni aydınlatır ve de yol gösterirseniz sevinirim.çünkü sürekli dilime geliyor o siyah purtuler..acaba dolgumu mu tazeletmeliyim takıntılı biriyim malesef...........

2 Ay gibi kısa bir sürede dolgu değiştirmek çok iyi değil.Bahsettiğiniz yerde sizi rahatsız eden şey besin artığı,diş taşı veya başka bir şey olabilir.Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek mümkün değil.Gerekiyorsa laboratuarda hazırlanan özel dolgular yapılabilir,mutlaka kaplama yapılacak diye bir şey yok.Fakat bunların hepsi ihtimal.En net bilgi sizi muayene ettikten sonra verilebilir.Çok rahatsızsanız başka bir hekime daha kontrole gidebilirsiniz.

Bir de duygu hanım su sorumu da yanıtlarsanız sevinirim. Benim 20 lik dişlerim de hala çektirmedim. Geçenlerde yine hekime gitmiştim bu 20 liklerini çektir dedi. Eğrilmiş dişlerim. Acaba geç mı kaldım yanı bu 20 lıklerı ne zaman çektirmeliyiz. ee tabıı bazı dişler özellikle azılarımda hafif eğrilik var galiba ben 29 yasındayım.bır de korkuyorum acı hissederim diye o yüzden çektirmeye cesaret edemedim bana biraz cesaret verin lütfen.

20 Yaş dişleriniz öndeki dişlere baskı yapıyorsa ve yarı gömükse,aldırmanız gerekir.Yer bulup süremedikleri için zaman içerisinde dişleri sıkıştırabilirler.20 Yaş dişleri alınırken lokal anestezi yapılır ve baskı dışında hiçbir şey hissetmezsiniz.İşlem sonrasında biraz şişlik olabilir bunu engellemek için de hekiminizin tavsiyelerine uymalısınız.Bu dişleri aldırmak için geç kalmış değilsiniz.Endişelenmenize gerek yok

12 yaşından sonra diş gelir mi?

11-12 Yaş gibi 2. büyük azı dişi sürer.Ergenlik sonrası da 3.büyük azı(20 yaş dişi) sürecektir.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 16.10.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
3448
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.