Doktorlar

Ağız Kokusu (Sorularınızın yanıtları)

Ağız Kokusu (Sorularınızın yanıtları)

Diş hekimi Duygu Karaosmanoğlu kullanıcı sorularını yanıtladı.

Ben 24 yasındayım. 6 ay önce diş hekimine gittiğimde diş etimde kist olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini öğrendim. Fakat korktuğum için erteledim:( Bu ameliyatı olmazsam ileride ne gibi sorunlar olabilir? Teşekkür ederim.

İltihap büyüyüp tedavi edilemez hale gelip dişiniz çekilebilir. En kısa surede tedavi ettirmeniz öneririm.

Sayın hocam 2 tane çocuğum var. Oğlum 2.5 yaşından itibaren süt dişleri döküldü ve dökülmeye de devam ediyor. Diş hekimlerine götürdüm çekemeyiz dediler.

2.5 yaşındaki bir çocuğun dişlerinin çürüyerek dökülmesi çok yazık. Maalesef çocuğunuzun ileride ağız ile ilgili problemleri olacaktır. En kısa sürede çocuk diş hekimine gitmenizi öneririm.

Laminate veneer yönteminin diğer yöntemlere göre pahalı olduğunu duydum. Çok mu pahalı bu tedavi yöntemi?

Her klinikte fiyat farklılık gösterebilir fakat genel olarak porselen kaplamalar göre biraz daha fiyatı yüksektir.

Kanal tedavisi yapılmış ama kökler enfekte olmuş

Enfeksiyonun büyüklüğü önemli. Kanal tedavisi tekrarlanabilir veya kök ucundaki lezyon cerrahi olarak alınabilir. Diş hekiminize gidip muayene olmanızı öneririm.

Dişlerde özellikle diş uçlarında görülen renk kaybını yani dişlerin şeffaflaşmasının sebepleri nelerdir?

Dişlerin aşınması, fazla beyazlatma yapmaya bağlı dişlerin uçlarının grileşmesi, yaşa bağlı olarak dişlerin daha şefflaşması bu tür renk kayıplarına sebep olabilir.

Merhaba Duygu Hanım, çürüğü çok ilerlemiş bir dişim var. Sinire kadar indiğine eminim ama diş doktoruna gitme alışkanlığı edinmediğimden hep aksatıyorum. Daha fazla geciktirirsem zararı çok olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

Dişinizin çekimine kadar gidebilir. En kısa sürede dişinizi kaybetmek istemiyor iseniz diş hekiminize gitmenizi öneririm.

Dişleri en doğru yöntemle nasıl beyazlatabilirim?Varsa diş macunu ismi ve çürümeye yakın 3 tane dişim var ve ne yaptıysam dişlerim fırçalama ve hekime gitmeme rağmen halen önlemini alamadım. Hekimin tavsiyesi dolgu yaptırdım ama 6 ay sonra ağzımdan düştü. Tekrarlama rağmen dolgunun olmayacağını ancak yerine yeni takma dişleri olacağını söyledi. Bilgilendirirsen sevinirim şimdiden saygılarımla...

En doğru yöntem profesyonel beyazlatma yöntemlerinin kullanılmasıdır. Bunu da ancak size diş hekimi uygulayabilir. Bazı büyük eczanelerde satılan super smile diş macunu profesyonel yöntemler kadar olmasa da bir beyazlık sağlar.

Normal kompozit dolgunun yeteriz kalabileceği çok büyük boşluklarda porselen dolgular yapılabilir. Kaplama yaptırmak en son seçenektir. Önemli olan dişinizi sağlam dokusunu olabildiğince korumaya çalışmaktır.

Azı dişlerimi üçü parçalara ayrılarak kırıldı. Kökleri derini altında kaldı bunları çektirip köprü yaptırmak istiyorum, ama takma dişi önerdiler. Sizce hangisi daha sağlıklı olur?

En doğru olanı kemik durumu yeterli ise implant yapılması. Bu konuyu araştırmanız öneririm.

10 ay önce doğum yaptım. Bebeğimi hala emziriyorum. Fakat diş etlerim sızlamaya başladı. Gece yatmadan önce büyük bardak süt içiyorum. Buna rağmen devam ediyor. Ne yapabilirim?

Hamile kadınlar östrojen ve progesteron seviyelerindeki ani artış sebebiyle dişeti iltihaplarına eğilimlidir. Eğer dişlerdeki besin artıkları tamamı ile temizlenmezse kolayca gingivitis (basit dişeti iltihabı) oluşabilir. Dişetleri şişkin kırmızı ve kanamalıdır. Bunun hiç oluşmamasını sağlamak , doğru ve etkin bir şekilde diş fırçalamak ve diş ipi kullanımıyla mümkündür. Sadece dişlerinizi biraz daha özenle fırçalayın ve diş hekiminize kontrole gidin.

Ben temizliğime çok dikkat etmeme rağmen diş aralarımda kanalizasyon benzeri bi koku oluşmakta diş ve kbb uzmanları bir yanıt veremediler. Diş uzmanı gargara ve diş ipini önerdi fakat yeterli değil ve iyice bu durumdan psikolojim bozuldu. evden çıkamaz çalışamaz hale geldim zaman zaman Azalsa da sürekli aynı durumdayım kbb doktorları bu şehirdeki en az 8 doktor baktı. 2 tanesi ameliyat etti. Ama nafile ben artık yeşil kartlı olduğumuz için ilgilenmediklerini düşünüyorum. Hayat bence bu kadar ucuz eğer öyle olmasaydı çoktan tedavi olurdum....Bu durumumum tedavisi yok mu?

Kokunun dişlerinizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak oldukça kolaydır.
Dişeti hastalığınız yoksa, diş taşlarınızı 6 aylık aralarla temizletiyor iseniz, 20 yaş dişlerinizde problem yoksa, ağzınızda kötü yapılmış kaplamalar, dolgular veya çürük kırık dişler yok ise; ağızdan şüphelenmeyiz.

Kokunun kaynağı, mideniz, sinüsleriniz, boğazınız, böbrekleriniz vb olabilir. Şeker hastalığı da ağızda aseton kokusuna benzer bir koku oluşturur. Eğer ağız içi kaynaklı olmadığından eminseniz iç hastalıkları uzmanına da başvurmanızı öneririm.

Dilinizi özel dil fırçası ile fırçalayın. Koku yapan mikroorganizmalar özellikle dilin arka bölgesinde toplanır. Bazı büyük eczanelerde satılan onedrop only diş macunu, ağız gargarası ve dil fırçasını düzenli kullanın. Dişlerinizi her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 2 dk fırçalayın. Düzgün fırçalayamadığınızı düşünüyor iseniz otomatik fırça kullanın. Yediklerinize dikkat edin. Soğan, sarımsak ve curry gibi koku yapan yiyeceklerden uzak durun.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 27.07.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
4881
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.