Doktorlar

20'lik dişlerimde problem var(Sorularınızın yanıtları)

20'lik dişlerimde problem var(Sorularınızın yanıtları)

Geçen yaz gittiğim diş doktoru çenemin dar olduğunu ve o yüzden dişin çıkamadığını belirtti...

Merhaba Duygu Hanım, benim 20'lik dişlerimde problem var. Geçen yaz gittiğim diş doktoru çenemin dar olduğunu ve o yüzden dişin çıkamadığını belirtti. Azı dişlerim de iki diş üst üste geçmiş durumda konuyla ilgili ne yapabilirim? SSK var, en uygun bir şekilde nerede tedavi olabilirim? Teşekkürler.

Merhaba Döne Hanım, 20'lik dişlerinizi çene kemiğinde gömük durumda. Bunları yavaş yavaş aldırmanızı öneririm. Mailinizden anladığım kadarı ile azı dişlerinizde çene darlığına bağlı bir çapraşıklık var. Bu konuda da bir ortodontist ile görüşmeniz gerekiyor. Bazı özel hastanelerde artık SSK geçiyor. Bulunduğunuz şehirde bir araştırma yapıp bu hastanelere başvurabilirsiniz.

Diş etlerim dişlerimi fırçalarken sürekli kanıyor. Ne yapmalıyım?
Diş taşı olabilir. Diş hekiminize gidip diş taşı temizliği yaptırmanızı öneririm.

Dişetlerim çok zayıf devamlı kanama yapmakta ağzımın içinde sanki çamur varmış gibi hissediyorum. Koku oluşuyor. Uzun yıllardır çekiyorum. Doktora gittiğim halde bir sonuç alamıyorum. Genelde kısa vadeli bir sonuç oluyor ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler.

Dişeti konusunda uzman bir hekim araştırıp ona gitmenizi öneririm.

Özür dilerim. Benim sorum belki burada sorulmaması gereken bir şey ama beni bu konuda aydınlatırsanız inanın çok sevineceğim. Ben şu an lise2'yi bitirdim ve gönlümde diş hekimi olmak var. Sürekli araştırma yapıyorum ama hiç bu meslekten biriyle konuşmadım. Zamanınız yoksa ilgilenmeyebilirsiniz ama bana bu meslek hakkında kendi düşüncelerinizi gönderirseniz benim için bazı şeyler netlik kazanabilir. Şimdiden teşekkür ederim. İnşallah ben de güzel bi Diş hekimi olurum. Her şeyden önce ÖSS var tabi, neyse tekrar teşekkürler.

Simge merhaba, eğer mesleği seversen, her yıl kendini geliştirir, yenilikleri takip edip mesleki konuda başarılı olup kendini çok mutlu hissedersin. Ben gerçekten çok severek çalışıyorum, bir daha dünyaya gelecek olsam gene diş hekimi olmak isterdim. İleride göreceksin yaşantının büyük bir kısmı işte geçiyor. Bu bakımdan gerçekten sevebileceğin bir mesleği seçmen çok önemli. Benim sana önerim sadece mesleği daha iyi tanımak için bu işi severek yapan bir diş hekiminin kliniğinde birkaç haftada olsa çalışman. Bol şans.

Kızım beş yaşında ve üç yaşından beri diş gıcırdatıyor. Bir diş hekimiyle konuştum, psikolojik olduğunu, korkak çoçuksa bundan kaynaklana bileceğini, diş plaklarının bu yaştaki çocukta kullanımının zor olduğunu söyledi. Şu anda dişlerinde bir sorun yokmuş, konulan teşhiste ne kadar doğruluk payı vardır? Teşekkür ederim.

Bu yaş döneminde diş değişimine bağlı olarak diş gıcırdatması olabilir. Bu fizyolojiktir.

Merhaba benim dişimde bazı problemler var aslında tedavisi vardır belki ama ben gene de size sorup bilgi almak istedim. Ben dişlerimin 4 tanesini çürük nedeniyle çektirmiştim çektirince şimdi dişlerimde aralıklar oldu hele ön üst dişlerim baya açıldı ve uzadı sanki. Aslında dert etmiyorum ama gülerken konuşurken bakıyorlar diye rahatsız olmaya başladım. Alt dişlerimin diş etleri de ne kadar fırçalasam da etleri geriye çekilip kanama yapıyor. Ayrıca iltihaplanıyordu. Bu sorunlarıma bir çözüm yolu göstereceğinize, yardımcı olacağınızı temenni ediyorum. İşlerinizde başarılar dilerim. Allahın selameti üzerinize olsun hoşçakalın...

Bu aralıkları ve şekil bozukluklarını laminate veneer ile düzeltmek mümkün. İnternetten bu konuda araştırma yapmanı öneririm. Yazdıklarından anladığım kadarı ile en kısa surede bir diş hekimine gidip diş taşı temizliği yaptırman gerekiyor. Çok sert fırçalamak dişeti çekilmesine neden olur. Diş hekiminden nasıl fırçalama yapman gerektiği hakkında uygulamalı olarak bilgi almanı öneririm.

Gömülü diş ameliyatı oldum ama dişin yarısını aldılar. Çünkü yarısı damara yakınmış, doktor almayı tehlikeli buldu. İlerde bir sorun yaşayabilir miyim? Çok teşekkürler.

Cerrahi konusunda uzman bir doktorada danışmanızı öneririm.

23 yaşındayım ve bir iki sene önce bruxism teşhisi kondu. Sanıyorum daha öncesinde de vardı. Alerjik rinitim var ve bazen psikosomatik mide rahatsızlığım oluyor. Sizce bu sorunun önüne nasıl geçebilirim? Diş plağım var her gece takıyorum ama hiç dinlenmiş uyanamıyorum... Teşekkürler...

Eklem konusunda uzman bir diş hekimini muayenesine ihtiyacınız var. İyi bir tedavi ile problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Merhaba doktor hanım. Benim problemim dişetlerimle sanırım. Gittiğim diş hekimleri dişetlerimde problem olduğunu söylüyorlar. Ancak klorhex gargara kullanmak dışında dişetlerim için bir şey yapıldığını söyleyemem. Dişetimin sağlığını korumak için ne yapmalıyım? Bir de dişime dolgu yapıldı ancak eskisinden daha çok ağrıyor. Problem ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.

Sadece gargara kullanılarak dişeti probleminden kurtulunmaz. Kokyuzeyi düzenlenmesi gibi pek çok tedavi yöntemi var. Dişeti doktoru probleminizi çözecektir. Dolgulu dişinizi muayene etmeden net bir şey söylemek zor. Dolgu çok derin olup kanal tedavisine ihtiyaç duyuyor olabilirisiniz.

Süt dişlerinin çürümesini önlemek için 3 yaştan sonra dişlere oje şeklinde bir ilaç sürülüyormuş ve koruma sağlanıyormuş. Çocuğumun doktoru dişleri çürümeden bizi yönlendirdi. Bunun çocuğuma yarar ve zararları nelerdir.. Ayrıca flor destekli diş hapı kaç yaşına dek kullanmalıyız çocukta.. Bunun da artı ve eksileri. Lütfen...

Biz bebeklerde yutularak alınan flor tabletlerinin kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Zira Florun vücutta birikmesinin yaratacağı yan etkiler tam olarak bilinmiyor. 3 yaş ve sonrası uygulanan flor jellerini çürükten korunmak için daha güvenli ve etkin buluyoruz. Bu uygulama hekim tarafından yapılır. Sealınt dediğimiz ojeler ise dişleri çürükten korumak için sürülen malzemelerdir. Yaptırmanızı tavsiye ederim. 4 yaşından sonra çocuk her ne kadar basitte olsa bu uygulamalara daha rahat izin verir.

Benim ön dişimin biri çok büyük diğeri küçük bu nasıl düzelir? Henüz 10 yaşındayım.

Görmeden net bir şey söylemek zor. Diş hekimine gitmeni öneririm.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 23.07.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
2198
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.