Doktorlar

20'lik dişlerim diğerlerini etkiliyor(Sorularınızın yanıtları)

20'lik dişlerim diğerlerini etkiliyor(Sorularınızın yanıtları)

Dt Duygu Karaosmanoğlu ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

20'lik diş çıkartıyorum. Çok ağrı yapıyor. Tüm dişlerim sızlıyor. Ön dişlerimden biri kırılmıştı dolgu yapıldı. En çok o dişim ağrıyor. Kırıldığından bu yana ağrımıyordu. 20'lik dişlerimin çıkmaya başlamasıyla ağrımaya başladı. Acaba 20'lik dişler yüzünden çatlamış mıdır? Dişçim stresten ağrı yapıyor diyor fakat ağrıya dayanamıyorum.

Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek mümkün değil.20 Yaş dişleri genelde sorun çıkartırlar ve böyle durumlarda alınması gerekir.Dolgu yapılan dişinizde de sinir etkilenmiş olabilir.En doğrusu bir başka diş hekimine danışmanız ve muayene olmanız olacaktır.

İyi çalışmalar sağ üst arka ve sol üst arkada 20 lik dişlerim çıktı var diş etlerimde hapse yapıyor fırçalayıp temizlediğimde kanıyor yardım ve tavsiyelerinizi bekliyorum iyi günler :)=

Diş etinizdeki apse 20 yaş dişinden kaynaklanıyorsa dişinizin alınması gerekebilir ya da o bölgede diş etinizi iyi temizleyemiyor olabilirsiniz.En doğrusu bir diş hekimine danışıp muayene olmanız ve sağlıklı bir bilgi almanız olacaktır.

3 sene önce diş etim iltihaplandı, şişip aşağı indi.diğer diş etlerime de atmaya başladı.bazen sızlıyor diş etlerim.gülüşümü kısıtlamak zorunda kalıyorum..bir parça gibi dişimin üstüne inip kapattı..bazı hekimlere bas vurdum farklı farklı şeyler söylediler.lütfen yardımcı olun.

Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek mümkün değil.Diş taşınız olabilir ve bu diş eti iltihabına neden olmuş olabilir. Başka bir nedenden dolayı(sistemik bir hastalık gibi vs..) Diş etlerinizde sorun yaşıyor olabilirsiniz.Bir diş eti uzmanına (periodontolog) danışmanızı tavsiye ederim.

Merhabalar kardeşimin ön dişleri 1 yıl önce porselen yaptırıldı.4 gün önce yüzünde şişme oldu ve ön dişinin biri apse yapmış dudak falan şiş dokundurmuyor doktora gittik ve porseleni delip kanal tedavisi yaptı ve kardeşimin ağrıları 2 kat daha fazla arttı.ağrı kesici antibiyotik içmekten zehirlenecek hiç uyumuyor sürekli acısı var doktor tekrar gelin açalım dedi ama gitmiyor ön dişlerinin üzeri tamamen şiş ve dokunulmuyor ne yapmamızı önerirsiniz.

Kanal tedavisi sırasında bu tür alevlenme ve şişme olabiliyor.Kardeşinizin mutlaka doktora gitmesi gerekiyor.Şu anki hekimine gitmek istemiyorsa bile kanal tedavisi konusunda uzman bir hekime danışıp dişini tedavi ettirmesi gerekiyor.

Ön tarafta bulunan üst dört dişimi kaplama yaptırmam gerekiyor iki kaplama duydum biri zirkonyum diğeri Laminate Veneer hangisi daha sağlam sağlıklı kaliteli ve estetik hangisini kaplatmam daha iyi olur birde fiyatları hakkında bilginiz var mı bilgilendirebilir misiniz? teşekkür ediyorum.

Dişiniz daha önce hiç kesilmediyse kesinlikle kaplama yaptırtmamalısınız.Bu durumda düşünmeniz gereken yöntem laminate veneer olmalıdır.Kaplama da dişiniz çepeçevre kesilecek ve çok madde kaybı olacaktır.Laminate veneer de ise sadece ön yüzeyden aşındırma yapılır ve çok daha estetik olur.Laminate veneerlerin fiyatı bir diş için 350-500€ arasındadır.Bu konuda deneyimli bir hekime danışmanızı tavsiye ederim.

Sayın Dt Duygu Karaosmanoğlu Ben Şuanda 15 yaşındayım. Benim Ön Üst Tarafta Sağdaki Ve Soldaki 20 lik Dişlerim Süt Dişlerim Bundan 2 Yıl Önce Cıktı Ama Hayla Yenisi Çıkmadı Bunun Sebebi Nedir Şimdiden Teşekkürler.

Çıkan dişler muhtemelen 2.büyük azı dişleri olmalı.Bu dişler kalıcı dişlerin olacak ve düşmeyecek.O nedenle çok iyi bakmalısın.20 Yaş dişlerin daha ileriki bir zamanda çıkacaktır.

İyi ünler hocam.ben 20ye yakın kaplama diş yaptırdım benim sormak istediğim ağzınızı kapattığınız zaman birbirine temas ediş şekli nasıldır yani bütün dişlerim sanki temas etmiyor.

Bazı dişleriniz erken temas ediyor bazıları etmiyorsa bu bir sorun demektir.En kısa zamanda hekiminize durumunuzu anlatmalısınız.

Merhaba doktor hanım benim 5 yaşında oğlum küçükken kalsiyum eksiliği geçirdi şuan ön dişleri yarım ve yok gibi bazen iltihaplanıyor bazen kendisi eliyle kırabiliyor ama bazen sıkıntılı geçiyor ne yapmamız lazım teşekkür ederim .

En kısa zamanda bir çocuk diş hekimine(pedodontist) danışmanızı tavsiye ederim.Üniversite hastanelerine de danışırsanız size yardımcı olacaklardır.

Doktor Allah askına bana bir çözüm ver dişim çürük çok ağrıyor gece hiç uyutmuyor beni doktora gittim gün verdi çek çek de o zamana kadar nasıl dayancam hemen ağrısını nasıl keseceğim?

Dişinizi çektirmek yerine kanal tedavisi yaptırtabilirsiniz.Ağrınız için ağrı kesici kullanmaktan başka çareniz yok.En kısa zamanda bir kanal tedavisi uzmanına danışmanızı tavsiye ederim.

Dişlerimin önlerini temizletmek istiyorum yani sarartıların kazınmasını istiyorum bunu doktora yaptırırken çok ağrır mı?

Dişlerinizin ön yüzeyinde sarı lekeler varsa temizlik yapılarak bu lekeler uzaklaştırılır.Ama diş renginizi açmak istiyorsanız beyazlatma yaptırtmalısınız.Her iki işlemde de ağrınız olmaz.

Ön iki dişimin arasında boşluk var ne yapmalıyım?

Aradaki boşluk ortodontik tedavi,laminate veneer yöntemi veya kompozitlerle kapatılabilir.Bunun için öncelikle muayene olmalısınız ve size uygun yöntem belirlenmelidir.Estetik diş hekimliği konusunda uzman bir hekime danışın.

Diş etlerim yaklaşık 1 yıldır çok şiddetli ağrıyor.ve diş etlerim çekildi dişlerimin arasında çok büyük açılma var.sanki çıkacakmış gibi dişlerimi fırçalayamıyorum neden acaba?

Diş eti hastalığınız olabilir.En kısa zamanda bir diş eti uzmanına(periodontolog) danışmanız gerekiyor.

Benim ön dişimim içi boşalmış çok ağrıyordu doktora gittim bana ilaç verdi onları iç iltihaplar geösin sonra gel dedi ben de içiyorum ama ginede ağrıyor sizce su iltihabı önler mi yoksa daha çok iltihap mı yapar.şimdiden teşekkürler.

Sorununuz sadece ilaçla geçmez.Bir kanal tedavisi uzmanına danışmanızı ve dişinizi tedavi ettirmenizi tavsiye ederim.

Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim.Benim üst dişlerime tel takıldı. Üç aydır kullanıyorum. Doktorum alt dişlerimde sorun olmamasına rağmen alt kısma da takılacağını söyledi. Sizce bu gerçekten gerekli mi?

Sizi muayene etmeden bu konuda yorum yapmak zor.Alt ve üst dişlerin kapanışı için gerekli olabilir belki de.Bunu hekiminize sorun öncelikle.Ayrıca başka bir ortodontistin de fikrini alabilirsiniz.

Benim ön dişlerim maddi kaybı nedeniyle önce biraz oyuldu ve parça konup lazerle yapıştırıldı.Ancak bu konan parçada zamanla aşınma oldu(1 sene sonra)ve bu konan parçalar dikkatli bir şekilde bakıldığında görülmeye başladı sizce ne yapmam lazım.Eğer aynı işlem tekrarlanacaksa bu ömür boyu belirli aralıklarla tekrarlanacak mı?şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Yapılan kompozit dolgular yeterli estetiği sağlamıyor ve dayanıksızsa;laminate veneer ile daha estetik ve sağlam bir sonuç alabilrsiniz.Laminate veneer konusunda deneyimli bir hekimle görüşmenizi tavsiye ederim.

Merhaba.benim sorunumda gömülü yirmilik diş .dört sene önce alttaki yirmiliğimin biri alındı.bir hafta çok zordu benim için.yani çok acı çektim.üstler normal çıkıyor.sorun olan diğer alt yirmiliğim.Dr.onu da almamız gerekiyor dedi.sorum şu bu dişide aldırırsam diğeri gibi acı çeker miyim?

Bu konuda kimse size garanti veremez.Hekiminizin tavsiyelerini uygular ve buz uygulaması yaparsanız,bu sorunlar minimuma iner.

Merhaba doktor hanım, ben sabah yorgun kaktığım zaman dişimde hafif bir şekilde sızlama oluyor sizce nedeni ne olabilir. Bir de 21 yaşındayım kök diş bu yaştan sonra çıkar mı. Alt kök dişimde çürüme var fakat ağrı yok. Teşekkürler. Saygılar.

Çıkan dişiniz 20 yaş dişi olmalı,bu yaşta çıkması normal.Dişinizdeki sızlama ve çürük için bir diş hekimine gitmelisiniz.

Diş çürüğünün acaba sekere bir etkisi var mı yani şekerin yükselmesine bir etkisi olabilir mi?

Şeker hastalarının ağzında diş çürüğünün bulunması çok önemli bir sorun.Vücutta sürekli bir enfeksiyon olmasına neden oluyor.En kısa zamanda bu çürüklerin tedavi edilmesi gerekir.

7 yaşında oğlumun çoğu zaman ağız kokusu oluyor ve dilinde beyaz bir tabaka oluyor.ağız kokusunu nasıl giderebilirim.ayrıca dilinde oluşan bu şey için ne yapabilirim.bn karbonatlı su ile temizliyorum ama doğrumu ve yeterli midir?

Dilindeki beyaz plağı dil fırçası ile temizleyebilirsiniz. Ağız kokusunun nedenini araştırmak gerekir. Dişte çürük ve hijyen eksikliği var ise ağız kokusu yapar. Diş hekimine gitmek gerekir. Eğer diş ile ilgili bir problem yok ise bu konuda dahiliye doktorundan yardım alabilirisiniz.

Merhaba benim dişlerimde tel var günde 4 kere dişleri fırçalıyorum ama gülünce bembeyaz görünmesini istiyorum ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

Dişinizin doğal rengi beyaz değil ise ne kadar fırçalasanız da beyaz durmaz. Bunun için leaching yaptırmanız gerekir.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Valikonağı Cad. YKB Vakıf Binası
No 173 D11/1
Nişantaşı-Istanbul
Tel: 0212-2912920-21-22info@creadanta.com
Yayın tarihi: 20.06.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
21236
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.