Doktorlar

Yüzbininci diyetime başlarken

Yüzbininci diyetime başlarken

'Artık gerçeklerle yüzleşip yapmamam gereken yanlışları kabul edip, mucizevi sonuçlar beklemek yerine zor ama gerçekçi çözümler peşinde koşmayı öğrendim.'

'Yap boz tahtasına dönen bedenim artık bir sonuç, ebedi mutluluk bekliyor temiz ve net. Arkadaş sohbetleri, internet siteleri, gazete, dergiler derken uygulanmadık diyet, içilmedik ilacı bırakmayan ben yüzbininci diyetime başlarken bu sefer farklı olacağını hissediyorum çünkü inanıyorum. Artık gerçeklerle yüzleşip yapmamam gereken yanlışları kabul edip, mucizevi sonuçlar beklemek yerine zor ama gerçekçi çözümler peşinde koşmayı öğrendim.' Çok sevgili bir danışanımın ağzından çıkan kilo verme yolculuğuna çıkmış pek çok kişinin hislerine tercüman olacağına inandığım bir başarı hikayesini sizlerle paylaşmak istedim. Bu yoldaki hislerini tüm çıplaklığıyla yansıtan bu sözler eminim pek çoğunuza 'aynı ben' dedirtti bile. O zaman o ve onun gibi diğer diyet fanatiklerinin deneyimlerinden yola çıkarak en sık yapılan diyet hatalarını inceleyelim ve temiz bir diyet sayfası açmak için yola koyulalım.

Unutmanız gereken 7 diyet hatası

1. Zayıflama ilaçları, uygulamaları ve yanlış diyetler
Zayıflama sürecini hızlandırmak adına yapılan, bilimsel temellere dayanmayan, uzman kontrolünde olmayan kısa süreli mucizevi yanıtlar vaad eden uygulamalara yönelmeyin. En doğru, sağlıklı ve kesin çözüm 'size özel' doğru diyet ve egzersizle kilo kaybıdır.

2. Spor iştahı artırır tek başına diyet daha başarılıdır
Spor ve diyet ayrılmaz bir bütündür. Kişileri mutlu eden, performanslarına uygun fiziksel aktiviteler metabolizmayı sakinleştireceği için karbonhidrat ataklarını dahi düşürebilir. Vücudu çok yormadan diyetinizle paralel planlanmış bir spor programınız olmalıdır. Bu sayede postürünüz düzelecek, daha fit ve sıkı görünüme kavuşacak, kas kitlenizi artırarak metabolizmanızı canlandıracak kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. İlla ki pahalı spor salonlarına kaydolmak zorunda değilsiniz, açık havada yürüyüş yapmak bile enerjinizi yükseltecektir.

3. Metabolizma hızlandırıcı ve temizleyicilerle vücudu aktive etmek
Günlük fiziksel aktivitenizi artırmayı deneyin. Vücudun artmış kas kitlesi hızlanan metabolizmanın en iyi göstergesidir. Yine beslenme düzeninin oturması ve sıklığı da şarttır. Detoks yani vücudu arındırma adı altında satılan destekler, vücuttan toksinleri atmak, metabolizmanın ihtiyaç duyduğu vitamin mineralleri kazandırmak, zayıflatmak gibi vaatlerde bulunmaktadır yine yanlış diyet uygulamaları gibi bu mucizevi ürünleri kullanmak da en belirgin hatalardan biridir.

4. Aşırı terleme yoluyla kaybedilen kilolar
Terlemeyi artıran uygulamalar, bantlar, eşortmanlar vb tüm faaliyetler vücudun su kaybına neden olarak tartıda düşüş gösterebilir ancak bu yağ kaybı olmadığından gerçekçi kilo kaybı değildir.

5. Bitki çayları ve özleri ile kalori yakmak
Kapsüller, poşetler, bitki özleri sağlıklı seçenekler olabilir ancak yağ kaybını sağlayan tek tabanca değildirler. Ağır bir üzerine yediklerinin kalorisini azaltmak için form çayları içen çok kişi tanıyorum, unutmayın kaloriler içilen çaylarla yanmaz. Koltuğunuzdan kalkar biraz hareketli olur ve tabii ki porsiyon kontrolü yapıp sağlıklı mönüler oluşturursanız hayat boyu çözüm almış olursunuz.

6. Başkası için hazırlanmış diyet reçeteleri
Herkesin ihtiyaçları birbirinden farklıdır bunun için her ne kadar bir diyetisyen tarafından hazırlanmış da olsa başkasının diyet reçetelerini uygulamayın. İhtiyaçlarınız, sağlık durumunuz, fiziksel aktiviteniz, kilonuz, yaşınız, boyunuz, zevkleriniz çok farklıdır mutlaka size özel hazırlanmış mönüleri takip edin. Kendi mönünüzü de başkaları ile paylaşmamaya gayret edin.

7. Hata yapabileceğinizi kabul edin, iyileştirici çıkış stratejileri geliştirin
Hayat her zaman planladığımız gibi gitmeyebilir bir gün istemeseniz de diyetiniz dışında beslenmek zorunda kalabilirsiniz bu durumda en doğru seçimleri yapmaya gayret edin, diğer öğünde telafi edici alışkanlıklar edinin, battı balık yan gider mantelitesine girip diyetinizi terk etmeyin. Hatalarınızdan ders çıkarmasını bilin.

Diyetisyen Berrin Yiğit
Akkavak Sok. Halil Bey Aptmanı
No: 31 D: 29 - 30 Nişantaşı
(0212) 291 75 15 – 16
Yayın tarihi: 05.10.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
1504
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.