Doktorlar

Termo-Obezite

Termo-Obezite

Vücutta birikmiş fazla yağ kitlesi (obezite) yıllardır konuşulan zararlarına bir yenisini daha ekledi.

Vücut ısısının ayarlanmasındaki dengesizlik, doğal termostatın kısıtlı fonksiyon göstermesi hem aşırı sıcaklarla boğuşmak konusunda özellikle obez kişileri güçsüz bırakmakta hem de aşırı terlemenin yaratabileceği utanç verici zor şartlar yaratabilmektedir. Tüm dünyayı kasıp kavuran sıcak hava dalgasının ülkemizi de vurduğu şu son günlerde fazla kilolu bireyler biraz daha dikkatli davranmalılardır.

Genelde sıcaktan en çok etkilenecek kişiler listesinde çocuklar, yaşlılar ve sosyal olarak dışlanmış bireyler sayılmaktayken Amerika Birleşik Devletlerinde obezite sıcağa bağlı hastalıklar listesinde temel faktörlerin başında gelmektedir.

Yağ dokusu, vücudun içsel ısısını yakalayan doğal bir yalıtım materyali gibi görev yapmaktadır. Kışın ısının içeride tutulması için bir avantaj olabileceği gibi (örneğin kış uykusuna yatan ayıların uzun süre ısı dengesini sağlayan da yağ dokularıdır) yaz aylarında sıcak altında hapsolmuş biri için metabolizmaya ekstra yük binmesine neden olabilir. Vücut derecesini düşürmek için ısıyı tüm cilt yüzeyinde kan dolaşımı ile dağıtmaktadır bu nedenle normal kilolu bireylere oranla daha kilolu kişilerin sıcak günlerde serinlemesi için kalp daha hızlı çalışmak zorunda kalabilmektedir. Ayakta duran birinin en zor soğutabileceği bölge beyindir, bu nedenle yetersiz dolaşım ve dolaylı yoldan başarısız soğutma işlemi sonucunda dalgın bir ruh halinden bayılmalara kadar farklı ciddiyette sorunlar yaşanabilir.

Vücut ısısının düşürülmesinde terleme de bir diğer yoldur. Dolaşım yoluyla beden ısısını düşüremeyen metabolizma daha çok terleme ile ısıyı dışarı atmaya çalışmaktadır. Bu da indirek yoldan su ve vücut tuzlarının kayıplarına neden olmakta, daha hızlı dehidrasyon yaşanmasına yol açmaktadır.

Şişman olmakla doğru orantılı olarak sıcağa bağlı ölüm oranları artmakta ancak bilim adamları hangi seviyede şişman olmanın ne derecede bu riski artırdığını henüz söyleyememektedir. Geçen hafta açıklanan bir rapora göre 1999-2003 yılları arasında kayda geçen ölümlerin 1200'ü sıcaklara bağlı hastalıklardan kaynaklanmaktadır. O senelerde obezite faktörü devre dışı bırakılmışken, bu vakaların %57'sinin kardiyovasküler hastalıklar, %3'ünün ise diyabet kaynaklı olduğu belirtilmektedir.

Bu çalışma dışında yazın başlarında yayınlanan başka bir araştırma sonucuna göre ise Amerika Birleşik Devletlerindeki obezite sıklığının bir nedeninin ise klimalar olduğu söylenmişti. Buna göre, vücut ısısının ayarlanması için çalışan metabolizmamız ısının düşürülmesi için kalori harcamaktadır ancak bunu klima gibi çevresel yollardan yaptığımız da vücudun çalışma hızı azalmakta ve obeziteye yatkınlık artmaktadır.

Diyetisyen Berrin Yiğit
Akkavak Sok. Halil Bey Aptmanı
No: 31 D: 29 - 30 Nişantaşı
(0212) 291 75 15 – 16
Yayın tarihi: 13.08.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
1247
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.