Doktorlar

Siz de diyetetik şizofrenlerden misiniz?

Siz de diyetetik şizofrenlerden misiniz?

Acaba siz de az yediğinizi iddia edip abartılı yiyenlerden misiniz?

Amerika bu sefer en güçlü silahlarını obezite için kullanıyor. Pek çok kronik rahatsızlığa zemin hazırlayan adeta salgın hastalık gibi hızla yayılan obezitenin önlenmesi için nedene yönelik çözümler geliştirmek adına araştırmalarla halkın beslenme davranışlarını anlamaya çalışıyor.

Konu yemeğe gelince Amerikalıların bildikleri ile yaptıkları birbirinden siyahla beyaz kadar farklı. Amerika Mutfak Sanatları Enstitüsü başkanı Tim Ryan Amerikalıları 'diyetetik şizofrenler' olarak tanımlayarak 'Biz az yermiş gibi konuşur ama abartılı yeriz.

Örneğin %84'ümüz yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat ettiğimizi söylüyor ancak başaramıyoruz, %42'imiz sağlıklı seçimler yapıyor ancak yine de kendimizi tatlı ve atıştırmalarla ödüllendirmeyi de ihmal etmiyoruz' dedi.

Beslenme davranışlarını incelemek amacıyla Parade dergisinin, 18-65 yaş grubundaki 2088 yetişkin üzerinde yaptığı 'Amerikalılar Ne Yiyor 2005' araştırma sonuçlarına göre:
Amerikalıların %23'ü besin etiketlerine ve işaretlerine önem vermiyor, %59'u besin piramidini biliyor ancak uygulamıyor ve sadece %26'sı piramidin Ocak ayında revize edildiğini biliyor.

Tüketicilerin %80'i obezite ile savaşmada büyük görevin gıda sanayine düştüğünü, %71'i ise bu konuyu etraflıca devletin ele alması gerektiğini düşünüyor. Araştırma grubundaki ebeveynlerin yarısı çocuklarının normal kilo sınırları içinde olduğunu düşündüklerini belirtmişler.

Yetişkinlerin %25'i piyasadaki programlarından birini uyguluyormuş. Amerikalıların %34'ü özel günlerde dışarıda yemeği ya da bir catering firması tarafından hazırlanmış yemekleri servis etmeyi tercih ediyormuş.

'Take-out' seçimleri sorulan halkın en sık tercihi %78'lik oranla pizza olmuş. Halkın yaklaşık %76'sı diyet kapsamında bir besin grubunu (örneğin karbonhidrat-protein ayrıştırma diyetlerinde olduğu gibi) elimine etmeyi sağlıksız olarak nitelendiriş.
Halkın %44'ü öğle yemeğini evde hazırladıkları yemeklerle karşılıyor.

Diyetisyen Berrin Yiğit
Akkavak Sok. Halil Bey Aptmanı
No: 31 D: 29 - 30 Nişantaşı
(0212) 291 75 15 – 16
Yayın tarihi: 26.01.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
1456
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.