Doktorlar

Geleneksel mi soyalı mı?

Geleneksel mi soyalı mı?

İtalya'dan gelen yeni bir çalışma makarna seven ve sağlığına önem veren herkesi mutlu edecek cinsten.

Güvenilir bilimsel çalışmalara yer veren Journal of Nutrition dergisinin ekim sayısında, makarna cenneti İtalya'dan gelen yeni bir çalışma makarna seven ve sağlığına önem veren herkesi mutlu edecek cinsten. Makarna seçiminizde yapacağınız ufak değişiklikle kalp ve diyabet riskinizi düşürebilirsiniz.

Journal of Nutrition dergisinin ekim ayında yayınlanan çok yeni bir çalışma sonuçlarına göre aglikon formunda izoflavonlarca zenginleştirilmiş makarnanın total ve kötü huylu kolesterol seviyelerini %8 oranında düşürdüğü gözlenmiştir.

Fermentasyon sürecinde aglikonlara dönüşen glikosidlerin geçen yıl Yakult tarafından yapılan başka bir çalışmada da daha iyi emilebilen formlar olduğu gösterilmiştir. Glikozidlere göre daha küçük ve suda çözünebilen aglikon formları vücutta çabuk çözülüp çabuk etken hale gelebilmektedir.

Yüksek kolesterol seviyelerine sahip 62 yetişkin üzerinde yapılan çalışmada, 33 mg izoflavon alımını sağlayacak 80 gramlık zenginleştirilmiş makarna ve düşük miktarlarda soya proteinleri kullanılmıştır. 8 hafta sonunda deneklerin total kolesterol seviyeleri yüzde 7,3, LDL kolesterol seviyeleri ise yüzde 8,6 düşmüştür. Öte yandan soya içerikli makarnanın damar sağlığı ve C-reaktif protein seviyeleri üzerine de olumlu dönüşleri görülmüştür. Kan değerlerindeki bu olumlu tablo geleneksel makarna tüketimine dönüldüğünde tekrar eski rakamlara dönmektedir.

Gıda sanayi bu çalışmalar ışığında üretimlerine ışık tutacaklar mıdır bilinmez ama çevre sağlığını düşünen bilinçli firmaların mütevazi adımlar atacağından şüphemiz yok. Bilim besini çözdükçe gelişen ürün yelpazeleri fonksiyonel gıdaların yaygınlaşması sağlıklı beslenme bilinci ve alışkanlıklarına büyük fayda sağlamaktadır.

Kaynak :Journal of Nutrition October 2007, Volume 137, Pages 2270-227

Diyetisyen Berrin Yiğit
Akkavak Sok. Halil Bey Aptmanı
No: 31 D: 29 - 30 Nişantaşı
(0212) 291 75 15 – 16
Yayın tarihi: 01.10.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
1450
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.