Doktorlar

Gazlı içecekler DNA hasarına mı yol açıyor?

Gazlı içecekler DNA hasarına mı yol açıyor?

Pek çok gazlı içecek ve meşrubatta bulunan sodium benzoat DNA şifresi üzerinde hasara yol açabiliyor.

Bir İngiliz üniversitesi tarafından yapılan son çalışmaya göre pek çok gazlı içecek ve meşrubatta bulunan sodium benzoatın DNA şifresi üzerinde hasara yol açabileceği gözlenmiştir. Bu hasarın da karaciğerde siroza ve Parkinson hastalığına zemin oluşturabileceği söylenmektedir.

Sodyum benzoat doğal formunda bazı böğürtlen familyası meyvelerinde düşük miktarlarda yer alabilirken, gazlı içeceklerde bozulmaları önlemek maksadıyla çok yüsek dozlarda kullanılmaktadır. Ayrıca soslara ve turşularda da bulunmaktadır.

Yaşayan maya hücreleri üzerinde biyologların yaptığı deneyde, sodyum benzoatın mitokondrideki önemli DNA hasarına yol açabileceği bildirilmiştir. Hücreler için adeta bir enerji santralı modunda işlev gören mitokondrinin hasarı yaşa bağlı pek çok rahatsızlığın oluşmasına neden olabilecek hücresel anlamda fonksiyonel bozukluklara neden olabilecektir.

Öte yandan geçmiş günlerde yapılan çalışmalarda sodyum benzoatın C vitamini ile kullanımı sonrasında kansere neden olabilecek benzen türevlerinin oluşabileceği saptanmıştır ki bu lösemi riskini artırabilmektedir. Bu çalışma kapsamında market raflarında eksilmeyen önemli beş ürünün benzen seviyeleri incelenmiş ve aşırı yüksek bulunmuştur. Amerika ve İngiltere'de kullanımına kısıtlama getirilmeyen bu ürünü beslenmenizden soyutlamak için gazlı içecekler yerine su içmelisiniz.

Bu en kolay ve sağlıklı yöntem olacaktır. Özellikle yaz aylarında artan sıvı ihtiyacı ve serinleme isteğini dindirmek için oda ısında su içmeye devam etmeli, bitki çayları, kendi tadıyla pişmiş kompostolar, şeker ilavesiz limonatalar doğru tercihler arasındadır. Su içmek için susamayı beklemeyin günlük en az 2 litre su içme hedefini belirleyip buna ulaşmak için yaşam şartlarınızı (arabada su bulundurmak, iş saatlerinde içmek üzere bir sürahi temin etmek, evde görünen bir noktada su sebili veya sürahiler tutmak gibi) da ayarlamalısınız.

Diyetisyen Berrin Yiğit
Akkavak Sok. Halil Bey Aptmanı
No: 31 D: 29 - 30 Nişantaşı
(0212) 291 75 15 – 16
Yayın tarihi: 19.06.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
2082
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.