Doktorlar

Beyni besleyen gıdalar

Beyni besleyen gıdalar

Vücudumuzda serseri mayın gibi dolaşan, çarptığı yerlere hasar veren serbest radikallere karşı koruyuculuk kazandıran antioksidanlar...

Yeni bir çalışma verilerine göre elma ve elma suyunda bulunan güçlü antioksidanların hücre hasarını önleyerek ileriki yaşlarda artan Alzheimer riskini azaltabildiğini göstermektedir.

Vücudumuzda serseri mayın gibi dolaşan, çarptığı yerlere hasar veren serbest radikallere karşı koruyuculuk kazandıran antioksidanlar DNA hasarını da önleyerek fayda göstermekte, öte yandan kolesterolün de okside olmasının önüne geçerek kalp damar sağlığını korumaktadır.

Serbest radikaller vücudun genetik mekanizmasını etkileyecek DNA'yı hasara uğrattıkları takdirde kanser, Parkinson hastalığı gibi dejeneratif hastalıklarda artış görülmektedir. Yaşamakta olduğumuz stres, kirlilik dolu dünyada kendimiz korumak adına üzerinde tek hakimiyet kurabildiğimiz beslenmemizi güzelleştirmeliyiz.

University of Massachusetts uzmanlarının fareler üzerinde yaptığı deney sonuçlarına göre elma suyu içen farelerin beyin hücrelerinin daha az hasara uğradığı gözlenmiştir ve bu yayın Journal of Alzheimer's Disease'da yayınlanmıştır. Bu çalışma sonuçları antioksidanlardan zengin sebze ve meyve tüketimini desteklemektedir.

Çalışmada insanların günlük tüketimlerine yakın dozajlar kullanıldığı için tüketim miktarları makuldur ve günde 2-4 adet meyve alımına denktir. Öte yandan elmaların meyve suyu veya ekstre halinde alınmasındansa bütün halde tüketilmesi çok daha verim katacaktır.

Elmada bulunan kuersetin sayesinde kanser, kalp krizi, katarak, gut ve reflü gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olunabilir, yaşam kalitesi artabilir. Kırmızı elmada daha yüksek bulunan antioksidanları mutlaka beslenmenize ilave edin, ovarak akar suda altında yıkadıktan sonra kabuklu olarak tüketin. Yine kızılcık ve böğürtlengiller de benzer etkileri gösterebilmektedir, meyve tüketim yelpazenize katmanızı öneririm.

Diyetisyen Berrin Yiğit
Valikonağı Caddesi No:106 Ece Apt. KAT:3 DA:8 NİŞANTAŞI
(212) 240 77 71

Yayın tarihi: 20.11.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
3119
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.