Doktorlar

Berrin'in diyet gazetesinden

Berrin'in diyet gazetesinden

Dünya devi IBM'i bilmeyen yoktur, peki yeni bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında çocukluk çağı obezitesini durdurmak adına başlattığı projeden haberi olan var mı?

Gurur duydum
Dünya devi IBM'i bilmeyen yoktur, peki yeni bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında çocukluk çağı obezitesini durdurmak adına başlattığı projeden haberi olan var mı? Diğer firmalara da örnek olmasını umduğum proje kapsamında firmayı kutluyorum. Şirket çalışanlarının çocuklarını sağlıklı beslenme ve sporla ilgili bilgilendirmek adına bir online eğitim programı hazırlanmakta, katılımı artırmak için 150$ da ödül verilmektedir.

5 yıl önce başlayan wellness programına 128,000 çalışan katılmış sağlık ve yaşam kalitelerinde belirgin farklar gözlendikten sonra bu yeni projeye start verilmiştir. Unutmayın yatırım yapacağınız ve size en büyük dönüş getirecek en değerli varlık sağlığınızdır.

Umutlandım
Hergün 1 elma kilo kontrolü sağlar. Obesity Society'de tanıtılan yeni bir çalışma sonuçlarına göre öğle yemeğinden 15 dakika önce 1 orta boy elma yiyenlerin ortalama 190 kalori daha az aldıkları gözlenmiştir.

Pennsylvania State Universitesi araştırmacıları elmanın tüketim şekli ve saatinin etkilerini gözlemek adına 5 hafta süreyle 59 bayan üzerinde deney yapmıştır.

Öğle yemeği öncesi deneklerin bazılarına hiçbir şey verilmemiş, bazılarına 1,5 orta boy dilimlenmiş elma veya aynı miktarlarda elma püresi veya lif eklenmiş veya eklenmemiş elma suyu verilmiş, 15 dakika sonrasında domates soslu makarna servis edilmiştir. Buna göre, öncesi tam elma yiyenler 187 kalori daha az almıştır.

Araştırmacılar bütün halde yenen meyvelerin kişilerde doygunluk hissi yarattığına, porsiyon kontrolüne gidilmesine yardımcı olduğu sonucuna varmışlardır. Bu durum aslında düşük kalorili çorba, salata, haşlanmış sebze tabağı gibi yemeklerin kişilerde göz doygunluğu, mide doluluğu yapmasıyla ilişkilendirilebilir. Bu çalışma indirek olarak posa alımına da değinmiştir, liflerin tokluk hissine etkisinden ötürü doğal beslenmenin önemini unutmamak gerekir. Buna göre siz de bazı küçük tiyolarla kendinizi kandırabilir, yeme miktarlarını kısıtlamak için pembe yalanlarla midenizi kandırabilirsiniz.

Diyetisyen Berrin Yiğit
Valikonağı Caddesi No:106 Ece Apt. KAT:3 DA:8 NİŞANTAŞI
(212) 240 77 71

Yayın tarihi: 31.10.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
1731
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.