Doktorlar

Balık yağı ve anti-obezite ajanı

Balık yağı ve anti-obezite ajanı

Obeziteye karşı tüketmememiz gereken omega 3, balıkta bolca bulunuyor. Bu yüzden haftada 3 kez balık tüketmek gerekiyor.

Balık yağı ve diğer omega 3 yağ asitlerinin fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, yağ hücrelerinde azalmaya yardımcı olduğu, yağ hücrelerinin gelişimini önleyebildiği ve bu sayede kilo kontrolünde etkili olabildiği gözleniyor.

Kilo kontrolü ürünlerinin Euromonitor International tarafından belirlenen tutara göre Avrupa'da 2005 yılında 0,93 milyar dolarlık bir ciro yaparken bu rakam Amerika'da 3,93 milyar dolar ile oldukça yüksek sayılıyor.

Journal of Nutrition dergisinin yeni sayısında DHA omega 3 yağ asidinin hücre gelişimi, farklılaşması, ölümü ve yağ yıkımı üzerine etkilerinin incelendiği çalışma yayınlandı.

Buna göre DHA yağ, hücre oluşumunu ve hücresel yağ hacminin gelişimini engelliyor. Bu sonuçlar DHA'nın anti-obezite ajanı olarak değerlendirilebileceğini düşündürüyor.

Frost ve Sullivan'a göre Omega 3 destek ürünleri Avrupa pazarı 2004 yılında ortalama €160m (£108m) iken, 2010 yılı hedeflerinde %8'lik büyüme bekleniyor.

Bu araştırma sonuçlarından yola çıkarak balık tüketimini artırmak, ızgara, fırında veya buğulama gibi sağlıklı yöntemlerle pişirilmiş temiz, açık denizlerde yetişmiş büyük balıkları haftanın 3 günü tüketmelisiniz. Omega 3 destek ürünlerinin kullanımı ile ilgili olarak da doktorunuza danışmalısınız.

Diyetisyen Berrin Yiğit
Akkavak Sok. Halil Bey Aptmanı
No: 31 D: 29 - 30 Nişantaşı
(0212) 291 75 15 – 16
Yayın tarihi: 30.11.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
2066
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.