Doktorlar

Siğil nedir? Nasıl tedavi edilir?

Siğil nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kadın Hastalık ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Çağlar, siğiller ve tedavi şekliyle ilgili detaylı bilgiler verdi...

Genital siğil nedir? Nasıl tedavi edilir?

Genital bölgede çıkan siğiller HPV (human papilloma virüs) enfeksiyonuyla oluşurlar. Cinsel bölgeyi etkileyen bu virüs temas (cinsel ilişki ) yoluyla bulaşmaktadır. Son yıllarda ülkemizde özellikle gençlerde siğil sıklığı artmaktadır. HPV, siğiller dışında rahim ağzında kansere kadar gidebilen değişiklikler yapabilir.

HPV virüsü cinsel bölge derisinde kondilom adı verilen siğiller (kitleler ) oluşturur. Bu siğiller bütün genital bölgede ; ilişki türüne göre vajinada,vajina girişinde, makatta ,ağızda oluşabilirler. Siğiller ağrısız, deriden kabarık, pembe-beyaz renkte kitlelerdir. Az sayıda olabildikleri gibi çok sayıda ve; yaygın bir alanda da bulunabilirler. HPV virüsünün birçok alt tipi vardır; bazıları siğil sebebi olurken bazı tipleri rahim ağzı kanseri ile ilişkilidir. Virüs bir kez vücuda girdiğinde kişinin bağışıklık sisteminin durumuna ve virüsün tipine bağlı olarak ;

- kendiliğinden kaybolabilir,

-bir süre sessiz kalıp sonra siğil oluşturabilir,

- hiç aktif hastalık oluşturmadan sadece taşıyıcı olarak kalıp başka kişilere bulaşabilir,

- sinsi ilerleyip rahim ağzında değişiklik oluşturabilir.

Siğiller gözle rahatlıkla görülebilir veya elle hemen hissedilebilir. En ufak şüphede mutlaka jinekoloğunuza başvurmanız gerekir. Doktorlar siğillere tipik görüntülerinden dolayı muayene sırasında tanı koyabilirler. Emin olunamayan durumlarda lezyonlardan biyopsi alınabilir. Muayene sırasında doktorunuz sizden mutlaka smear testi de isteyecektir.

Siğil tedavisinde amaç kondilomları yok etmek, bulaşmasını ve hızla yayılmasını engellemektir. Böylece sağlıklı ve hijyenik bir cinsel organa sahip olunur. Tedaviler tıbbi ve cerrahi olarak ikiye ayrılır. Tıbbi tedavilerde bazı ilaçlar ve kremler kullanılır. Bunlar direk siğillerin üzerine sürülür. Tedavi süresi uzun olabilir ve siğil yanındaki sağlıklı deride bazı yan etkiler oluşabilir. Cerrahi tedavide yakma veya dondurma işlemi kullanılır. Özellikle büyük lezyonlar, sayıca fazla siğiller ve vajina içindeki siğiller için bu yöntem daha avantajlıdır. Yakma işlemi için elektrokoter ,dondurma işlemi için sıvı nitrojen kullanılır. Doktorunuz size uygun olan tedaviyi ve anesteziyi belirleyecektir. Her iki tedaviden sonra maalesef siğillerin tekrarlama olasılığı vardır. Bu virüsün tipine ve kişinin bağışıklık sistemine olarak değişir.

Siğil tedavisi ile virüsü vücuttan atmak mümkün değildir. Onun için en ideali bu virüsten kaçınmak için önlemler almaktır. Partnerinizde genital siğil varsa mutlaka tedavi olmasını sağlayın. Multipartneri olan kişilerin bu virüsle karşılaşma olasılığı fazladır ; riskli kişilerle cinsel ilişkiye girmek bu riski arttırır. Prezervatif tam koruyuculuk sağlamasa bile böyle durumlarda en iyi korunma yöntemidir. Siğili olan her tedavi sonrasında mutlaka 6 ayda bir smear testi yaptırmalıdır.

Gebelikte siğiller

Geçirilmiş genital siğil (kondilom) öyküsü olan veya gebelikte aktif siğil tespit edilen hastalardan mutlaka smear testi alınmalıdır. Gebelik süresince smear testi yapılabilir; bundan korkmamak gereklidir.

HPV virüsü gebelikte anneden bebeğe geçmez. Virüsün geçiş şekli normal doğum sırasında bebeğin direk doğum kanalından geçmesi ile oluşur. HPV yeni doğan bebeğin solunum yoluna yerleşerek Juvenil Laringeal Papillomatozis denilen bir kanser türüne sebep olabilir. Bu çok ciddi bir hastalıktır. Her 400 aktif HPV si olup normal doğum yapan gebenin birinin bebeğinde bu probleme rastlanabilir. Onun için doğum seçenekleri (vajinal doğum veya sezeryan ) riskleri anlatılarak , mutlaka aile ile konuşulmalıdır.

Eşin (erkeğin) HPV taşıyıcısı olmasının veya aktif genital siğili olmasının fetusa bir zararı yoktur. Böyle durumlarda, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması önerilir.

Hamilelerde genital siğil tedavisinde yakma ve dondurma işlemi uygulanabilir. Lokal anestezi rahatlıkla yapılabilir. Gebe olmayan bayanlarda kullanılan kremler fetus için toksiktir, hamilelerde kullanılamaz .

Hamilelerin mutlaka genital bölgelerini siğil açısından kontrol etmelerini ve düzenli smear testini ihmal etmemelerini öneririm .

http://jinekoloji-gebelik.blogspot.com/

Yayın tarihi: 06.12.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
4789
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.