Doktorlar

Kırık diş nasıl tedavi edilir?

Kırık diş nasıl tedavi edilir?

Diş Hastalıkları ve Tedavisi Bilim Uzmanı kırık dişlerin tedavi ve onarılmasıyla ilgili bilgiler verdi..

Kırık dişlerin varlığı; birçok kişinin hali hazırda sahip olduğu, olmayanların ise günlük yaşamda başına gelebilecek olan problemlerdendir. Diş hekimleri bu durumla sıkıntı yaşayan hastaları sıklıkla görmektedir.

Dişlerde kırılma meydana gelmesinin temel nedeni travma olsa da, bunun yanında dişlerde meydana gelen derin çürükler, ani ısı değişimleri kaynaklı dişin en dış katmanı olan "mine"de oluşan çatlamalar kırıklara sebebiyet verebilmektedir.

Hastalar çoğu zaman yumuşak bir gıda yerken dişlerinin kırıldığından bahsederler. Bunun asıl sebebi dişin "dentin" denilen orta katmanında meydana gelen geniş bir çürüğün bu katmanı ortadan kaldırarak, minenin desteğini kaybetmesine neden olmasıdır.

Bunun sonucunda kişi herhangi bir şey ısırınca, mine tabakası gelen yükü tek başına karşılayamayacağı için dişte kırılma oluşmaktadır. Bu tür kırıkların olmaması için; düzenli ağız bakımı gereklidir.

Ayrıca rutin diş hekimi kontrolleri ile dişin o şekilde çürümesi önlenebilmektedir.

Tedavi ise, kırığın büyüklüğüne göre; dolgudan kanal tedavisine, kaplamadan (sabit protez/porselen kaplama) çekime kadar çeşitlilik gösterebilir.

Mine çatlakları genellikle kırıklara sebebiyet vermeseler bile çoğunlukla minenin yapısal olarak daha ince olduğu ön bölge dişlerinde oluşmasından dolayı, hastalar için estetik açıdan problem yaratmaktadır.

Bu çatlakların iç kısımlarına, aldığımız besinlerin boyayıcı maddeleri birikerek normalde ilk bakıldığında belli olmayan çatlaklar kahverengi çizgiler halinde görülür hale gelirler.

Yapılan araştırmalar sonucunda dişi en fazla renklendirebilecek maddelerin çay, kahve, kola, kırmızı şarap gibi içeceklerin yanında tüm tütün ürünlerinde olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tarz gıdalar renklenme sürecini hızlandırmakta, diğer gıdalar ise daha uzun vadede olsa bile renklenmeye sebep olabilmektedir.

Yayın tarihi: 11.03.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
37926
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.