Doktorlar

Ağız sağlığınızı kontrol altına alın!

Ağız sağlığınızı kontrol altına alın!

Diş Hastalıkları ve Tedavisi Bilim Uzmanı Ali Mert Türkkan diş çürükleriyle ilgili kapsamlı bilgiler verdi.

Diş hekimlerinin en çok yakındığı, hastaların ise en çok kaçındığı konu şüphesiz; yapılması gereken kontroller mevzusudur.

Hekimlerin ısrarla üzerinde durduğu şekilde yapılacak periyodik kontroller, ileride oluşabilecek gerek ağız, gerekse genel sağlık ile ilgili problemlerin önüne geçilmesi, erken teşhis edilmesi ve yapılacak tedavinin en başarılı sonucu vermesine zemin hazırlayacaktır. Bu şekildeki bir yaklaşım, belki de daha büyük işlemler yerine küçük tedavilerin ya da uygulamaların yapılması sayesinde, maddi olarak bütçenize katkı da sağlayacaktır.

Düzenli ağız kontrolleri genel olarak; toplumumuzun gerek üşengeçliğinden, gerek unutkanlığından, hatta bazen diş hekiminin daha fazla para kazanması için "uydurulmuş bir yol" olarak görmesinden kaynaklanan sıkıntılar sebepli büyük bir ihmale uğramaktadır. Buna karşılık kontrol altında olmayan ve diş hekimlerini uzun seneler ziyaret etmeyen hastalarda, hekimlerin sıklıkla karşılaştığı problemlerden bazılarını maddeler şekilde özetleyebilirsek belki sizlerde bir fikir uyandırmış olabiliriz:

Düzenli florür uygulamaları ile çürüğün büyümesi önlenebilecek iken bu dişlere dolgu yapılmak zorunda kalınması,

Küçük bir dolgu ile kurtulabilecek dişlere kanal tedavisi yapılması gerekliliği,

Kanal tedavisi ile kurtulabilecek dişlerin çekim ile ancak tedavi edilebildikleri, bazen durumun daha da ciddiye giden iltihap oluşumlarında komşu dişlerin de çekilmesi,

Diş taşı temizliği yapılmadığı ve diş etlerine profesyonel bir gözün bakmamasından kaynaklanan diş etlerindeki iltihap sebepli ya da oluşan diş taşlarının zararlarından kaynaklı çürük bulunmayan dişlerin çekilmesi ve yerlerine protez yapılması hatta bazen protezden önce diş etinden operasyon geçirmesi,

Normal bir diş çekimi yapılabilecek iken, ihmal yüzünden dişin büyük bir bölümün kırılıp, çekimin hem hekim, hem de hasta için komplikasyonlu hale gelmesi,

Daha önceden kaybedilmiş dişlerin yerine implant uygulanması suretiyle yeni bir protez yapılabilecek olmasına karşın, geçen uzun süreden dolayı kemik erimesi kaynaklı implant seçeneğinin ortadan kalkması ve ancak hastanın sabit protez (porselen kaplama) ya da hareketli (takılıp çıkartılan) protez yapılarak tedavi olabilmesi,

Daha kısa sürecek tel tedavileri ile dişlerin dizilimindeki çapraşıklıkların tedavi edilebilmesi mümkün iken, tedavi süresinin uzaması.

Yukarıda yazılanlardan anlaşıldığı üzere; ortaya çıkan sonuç çoğu zaman maddi olarak size fazladan bir yük sağlamasının haricinde, tedavilerin giderek komplikasyonlu olmaya başlaması, tedavi sürelerini uzattığı için hem diş hekiminizi daha fazla ziyaret etmenizi gerektirecek, hem de tedavi prosedürleri giderek fazlalaştığı için sizler için sıkıntılı olmaya başlayacaktır.

Yayın tarihi: 01.12.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
5220
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.