Mahmure

Kitap Clutch!

Kitap Clutch!
Güncellenme tarihi: 14.06.2014 0:35
Son yazımdan ilham alarak dayanamadım ve sizlerle paylaşmak istedim, artık bir klasik olma yolundaki son zamanların favori trendini….

Kitap Clutch. İlkine birkaç yıl önce Kate Spade‘in Soho dükkanında rastlamıştım. Vintage kitap koleksiyonlarının hemen yanında sergilemişlerdi ki uzaktan, gerçekten kitaplardan biri zannetmiştim. Yumuşak pembe ton, ucunda tüyler uçuşan zarif bir ok, Jane Austen’ın eserlerinden Emma‘yı yazan genç ve feminen font. O an için için kitapları bazen…. ok tamam çoğu zaman kapaklarından yargılayabilen bir enayi olduğumu bilerek elim hevesle uzandığında, yavaşça farketmiştim ki kendisi meğer taptaze bir konsepti olan, matrak bir çantaymış.

Her ne kadar kafamda kendisiyle kıyafetler oluştursam da, o sırada gereksiz bir harcama olduğunu düşünerek almamıştım. Ama sanırım asıl sebebi sırf sahip olmak için almak istemememdi. Kitabı okumuş olup benim için bir anlam taşımasını istiyordum. Aynı zamanda çantanın tasarımının da beni yakalayıp estetik olarak içimi yansıtmasını diliyordum. Sonra büyük bir tehlikeyle Olympia Le Tan‘ın fantastik dünyasına daldım ki, her uyuşturucu gibi, beni saplantısıyla iflas etmiş bir haline getirme potansiyeli yüksekti. El yapımı, rengarenk nakışlı kitap çantaları, birer sanat eseri gibi incelik ve ustalıkla dolu; içlerinde olağanüstü romantizm ve mizah taşıyorlar.

Neyse ki mükemmelliyetçiliğim ilk defa bir işe yaradı ve beni bütün bir koleksiyonu almaktan kurtardı, çünkü ben hala o-nu arıyorum. Letters to a Young Poet, Lolita ve This is Jazz gibi sevdiğim kitaplarla çok sınıra yaklaşmadım değil. Ama biliyordum ki “Ay almamam lazım ama…kaç taksit yapıyorsunuz?” dedirten bir aksesuarı satın almamı haklı çıkartacak olan değillerdi. Ama eğer konsept benim kadar hoşunuza gittiyse, Kate Spade her sezon inanılmaz şeker ve çok daha makul koleksiyonlar çıkartmaya devam ediyor. Etsy bile, İtalyan psBesitos gibi heyecan verici seçenekler sunuyor. Ve eğer el işleri konusunda benden daha yetenekliyseniz, kitaptan çanta yapmak için gördüğüm en iyi Kendin Yap klavuzlarından biri işte burada.

Uzun süre düşündükten sonra, beni kendi çantamı yapmaya itecek, veya bütün birikimlerimi bitirecek kitabın Ernest Hemingway’den A Moveable Feast olduğuna karar verdim. Sizi o raddeye getirecek çanta hangi kitabınki olurdu? Siz bu çok lazım (olmayan) soruyu düşünedururken, sizi Spike Jonze‘un yönetip Olympia Le Tan kitap çantalarının başrolde oynadığı, inanılmaz keyifli kısa animasyon filmiyle baş başa bırakıyorum. Özel bir aksesuar olmalı eğer bir insanı gerçek dünyadan uzaklaştırıp, aşk, güzellik ve macera dolu bir dünyaya götürebiliyorsa. Arada bir hepimizin buna ihtiyacı yok mu?

3113
Başak Miller hakkında daha fazla bilgi için
/ new-ist.net/ / twitter.com/NEW_IST / instagram.com/basakmiller#
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.