Mahmure

Evde görünen hatıra eşyaları

Güncellenme tarihi: 20.01.2014 9:36
Bize seyahatlerimizi anımsatan eşyalara bir ev bulmak...

Côte d’Azur-Hindistan-New York-Ft. Lauderdale-Amsterdam. 7 hafta içersinde kendi yatağımda sadece birkaç gece uyuyabildim. Deneyimleriniz her ne kadar beklentileriniz ötesinden de güzel geçmiş olsa da, her zaman evinize dönebilmek de bir o kadar güzel bir his. Eski rutinim caztrak ritmine yeniden uyum sağlamam biraz zaman aldı. Ama işte gel gelelim, yeniden çalışma masamdayım, Chet Baker dinliyor ve mum ışığı sessizce hareket ederken sizlere yazıyorum.

Geri dönmenin en kötü tarafı bavul açmak. Bavul açmanın en iyi tarafı ise, gezme şansı bulduğunuz uzak diyarlardan getirdiğiniz, dikkatlice paketlenmiş hediye ve hatıralık eşyaları ortaya çıkarmak. Bize seyahatlerimizi anımsatan eşyalara bir ev bulmak… ne kadar keyifli bir iş! Onları evime serpiştirmeyi seviyorum. Hemen yüzümde bir gülümseme beliriyor beni tattığım duyulara, tanıştığım insanlara, güldüğümüz konulara ve hissedilenlere beni geri götürdüklerinde….

Bize daha ne maceralar yaşanacağının hatırlatıcıları. Ve zamanın ne kadar çabuk geçtiğini…

Sergi Kitapları:

Seyahat ettiğim şehirlerde müze ve galerileri ziyaret edip değişik sergileri görmekten büyük keyif alıyorum. Sanat eserlerini çatıları altında toplamalarının ötesinde, içinde yaşadıkları şehrin de karakterini yansıtıyorlar. Bazen, derinliklerimi etkileyen usta bir sanatkarın sergi açılışını görebilme şansını yakalayabiliyorum. İşte o zaman tabloların içimde uyandırdığı hislere tutunabilmek için serginin kitap veya kataloglarını yanımda getiriyorum. Orta sehpamda sergiliyorum onları, arkadaşlarımla yarattıkları o güzel resimleri paylaşabilmek için.

Kibrit Kutuları:

Seyahat ederken gittiğim her restorandan bir kibrit kutusu almaya özen gösteriyorum. Koleksiyon halinde topluyorum onları çünkü sadece gittiğim yerleri bana hatırlatmakla kalmayıp her gün evimde mum yakarken de bana dostane bir el uzatıyorlar.

Özel El Sanatları:

Bazen ziyaret ettiğimiz yere has, o yöreye özel bir el sanatı vardır. Ustaların nazik, bir o kadar da çalışkan elleri oranın hikayesini en bilgili tur rehberinden daha iyi anlatır. Ufak bir kutu, boncuktan yapılmış bir figür ve hatta bir kolye bile, kültürel ruhu dokunaklı bir detayla yakalayıp içinde barındırır. Minnacık bir eşya dahi olsa alın, o ruhu kendi evinizde yaşatmak için.

Lokal Bit Pazarları:

Antika avcısı falan değilim. Ama Atina ve Venedik‘deyken tatlı bir sürpriz yaparak karşıma çıkıverdiler.Her iki seferde de, kaotik bir şekilde üst üste yerleştirilmiş çömlekler, gümüşler ve resimlerin arasından, benimle konuşan, bana hitap eden birşey buldum. Her ne kadar geleneksel anlamda o şehre has bir eşya olmasalar da, bana onları bulduğumda etrafımı çevreleyen ortam aklıma geliyor. Özellikle de konuşulan dil kulaklarımda çınlıyor, satıcıların fiyatları yürekli bir halk şarkısı gibi bağırmaları.

Fotoğrafları Çerçevelemek:

İnsanlar artık fotoğraflarını bastırıyorlar mı? İnanıyorum ki telefonlarımız fotoğraf albümlerimizin yerini aldı. Hatırlıyor musunuz onları? Ben hala hatırlıyorum ne sancılı bir titizlikle o albümleri bir araya getirdiğimi. Of ne keyifti göz gezdirmek anı dolu sayfalara. Gerçek el sanatlarının soyunun tükenmesi gibi fotoğraf albümlerinin de soyu tükeniyor. En azından birkaç favori resmimizi bastırıp çerçeveletebiliriz. Bir kitaplığa renk katmanın daha anlamlı bir yolu var mı? Veya sabah kalktığınızda baş ucunuzda hoş bir anıya kalkmak. Aynı zamanda seçtiğiniz bir fotoğrafı kocaman büyütüp duvara asmayı da düşünebilirsiniz. Size özel, tek ve benzersiz bir sanat eseri.

İsimsiz Objeler:

Cüzdanınızda ne kadar kaldı diye panik yapmaya gerek yok. Bazen rastgele bulduğunuz bir obje, sırf turistik sorumluluğunuzu yerine getirmek için adına mecbur hissederek aldığınız birşeyden çok daha anlamlı olabilir. Sadece o gözle bakmanız lazım. Cey’le Nice’deyken uçağımız iptal oldu ve sefilleri oynarak geceyi geçirmek için bir otele transfer edildik. Ertesi sabah kahvaltıdan sonra, otelin hemen karşısınızdaki plaja gittik. Uzun uzun yürüdük, yaşlı bir çift el ele tutuşmuş soğuk denize giriyorlardı. Denizi dinledik ve sessiz, pastel renklerde güzel taşlar topladık. Bizim için kıymetlı, bu küçük haftasonu kaçışımızı hatırlatması için.

Pastahane Kutuları:

Her şehrin meşhur bir pastahanesi veya çikolata dükkanı vardır. Rengarenk macaroonlar ve karşı konulamaz çikolata ordusuyla donanmış muhteşem vitrinlerinin önünden yürürken teslim oluverirsiniz. O tatlı anı hatırlamak için genelde tatlıları koydukları kutuları saklarım. Dekoratif bir kutu ihtiyacımı karşıladıkları gibi, aynı kibrit kutuları gibi bana bir dahaki ziyaretimde nerden stratejik olarak yürümem gerektiğini hatırlatırlar.Semboller:

Bazen bir yerin sembol haline gelmiş inşaa veya tasarımları espri anlayışınıza, hafızanızın derinliklerine ve hatta zaman kavramınıza bile hitap ederek sizi etkileyebilir. Bu durumda neden sembolik bir obje alarak kendinizi mutlu etmiyorsunuz? Utanmayın. Bazen bir turist yapması gerekeni yapmalıdır.

5572
Başak Miller hakkında daha fazla bilgi için
/ new-ist.net/ / twitter.com/NEW_IST / instagram.com/basakmiller#
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.