Mahmure

Şebnem Özinal’la “Güçlü Kadınlar” Üzerine…

Güncellenme tarihi: 04.06.2013 9:48
Beyaz atını prensinden önce bulan, açılmayan kavanozlara kafa tutan kadınların yazısı…

Her kadın bir leydi olarak doğar, taa ki ağzından ilk küfür çıkana kadar…

Çorba yaparken diğer ocakları boş bırakmayıp çorba süresinde üç yemek çıkarabilen,
Bir yandan oje sürerken diğer yandan onun kuruma süresini hesaplayıp ev işlerinden ojeleri bozmayanı seçip aynı anda yapan,
İş akışını tamamlarken yan browserda akşam pişireceği yemeği de bulan,
Hafta sonu hem arkadaşlarıyla buluşup hem de evi mum gibi yapan,
Sevgilisine kocasına doğum günü yılbaşı hediyelerindeki sürprizleri aylar öncesinde planlamakla kalmayıp kendi doğum günü hediyesini bile kendisi alan “güçlü” kadın olmaktır bize uygun görülen. Aslında çoğu zaman da yanlışlıkla olunan durumdur…Güçlü kadının bir de karakteristik özellikleri olmalıdır ki diğerlerinden ayrılsın. Kıskanmamalı mesela, dırdır yapmamalı (yani sıkıntıları dillendirmemeli), bir şey beklememeli, maddi anlamda kocasından /sevgilisinden bağımsız olmalı, hep gülücükler saçmalı, neşeli olmalı!

Eskiden bu kadar kolay değildi bu bünyede kahkahanın ortasında durup düşünceye dalmak. Bize öğretilmişti öpünce prense dönüşen kurbağalar, pembe panjurlu evler, saçı uzayınca kuleden kaçan prensesler…

Ne uzayan saçlarım beni kurtarır oldu ne de öptüğüm kurbağa prens oldu.

Büyüdükçe mutsuzlukla tanışır olduk, mutluluk için ise çabalar olduk. Günün sonunda sadece “Güçlü kadın”, “ayaklarının üzerinde durabilen kadın övgüleri ödüllerimiz oldu.

Erkeğin antitezini oluştururken biz kadın olmayı da unutur, en büyük özelliklerimizle erkekleri boğar, çok büyük bir beklenti içine savurur olduk.

Nazım Hikmet’in “Kadın” ını tanımlayan dizeleri bizim eksikliklerimizi hatırlatmaz olsaydı?

" kimi der ki kadın, uzun kış gecelerinde yatmak içindir;

kimi der ki kadın, yeşil bir harman yerinde, dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir;

kimi der ki ayâlimdir, boynumda taşıdığım vebâlimdir;

kimi der ki hamur yoğuran,

kimi der ki çocuk doğuran,

ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayâl, ne vebâl;

o benim kollarım, bacaklarım, başımdır…

yavrum, annem, karım, kızkardeşim;

hayat arkadaşımdır…

Ben içimdekileri bi’ nefeste döküverdim, şimdi sıra “güçlü” olan bir başka kadında. Oyuncu, sunucu, iş kadını ve aynı zamanda anne olan Şebnem Özinal ’da…

Şebnem Özinal kendi güçlü kadın profilini e-gunlugum.com için yazdı…
" Kadınım, kadınsın, kadın…

Kadınız, kadınsınız, kadınlar.

Çok çeşitli hallerimiz var. Kadınlık hallerini keşfetmek, çok eğlenceli…

Kendi keşif yolculuğumda da, her yeni yaşımda çok farklı olduğumu gördüm.

Çok iş yapıyorum, evet. Fakat bu güçlü olduğum anlamına mı geliyor, yoksa pratik veya dayanaklı mı?

İş bir kere başa düştü mü, hepimizin içindeki potansiyel güç ortaya çıkmaz mı zaten?

Yeter ki isteyelim, o potansiyel güç içimizde olduğu sürece, yapamam diye bir şey söz konusu değil.

Belki fiziken erkeklerden güçsüz görünüyor olabiliriz, ama çok daha dayanıklıyız çetin şartlar karşısında.

Olmazı oldururuz… Zor durumlar karşısında gücümüzü kararlılığımızdan alırız.

Erkeklere gelince, biz olmasak ne yaparlardı acaba diye düşünürüm hep…

Hayatlarında kadınlar olmadı mı, hepsi birer sudan çıkmış balığa dönüşüyor.Fakat güçlü bir kadın, gücünü ilişkisinden, yanındaki erkekten almaz. Güçlü kadın yalnız kaldığında da güçlüdür. Belki de budur onu güçlü kılan; yalnızlıkla başa çıkabilme yeteneği. Sevmesini bilir güçlü kadın, hayatındaki insanların kıymetinin farkındadır, ama önce kendisini sevmeyi öğrenir. Kendisini ve hayatı sevmek için bir ilişkiye ihtiyacı yoktur güçlü kadının. Belki de bu yüzden alabildiğine özgürdür.

Duygularını kontrol etmekte ustadır güçlü kadın. Belki de çocuklarına hiç bir olumsuz durumu yansıtmamaları buradan gelmektedir. Ne olursa olsun, ne kadar sert koşullarla karşı karşıya olurlarsa olsunlar, etrafa bunu yansıtmaz güçlü kadınlar. Çünkü bilirler ki, bunlar da geçecektir. Bilirler ki, bu olumsuzlukları atlatacak gücü içlerinde taşıyorlar.

Güçlü kadın bir anne olarak sorumluluklarının farkındadır. Annelik “tam zamanlı bir kariyerdir” derler hep. Böyle bir yükü de ancak güçlü kadınlar kaldırabilir. Güçlü kadınlar, dünyaya bir evlat getirmenin, anne olmanın, beraberinde büyük sorumluluklar getirdiğinin de farkındadırlar.

Güçlü kadın, zeki kadındır aynı zamanda. Kendini nasıl ifade etmesi gerektiğini, kendisi için ayakta durması gereken zamanları bilir. Kocasının arkasına saklanma ihtiyacı hissetmez bu yüzden. Güçlü kadın kendini acındırmaz, başkalarını suçlamakla vakit kaybetmez, yalnızca ayağa kalkar ve yapılması gereken neyse onu yapar. Güçlü kadın gerektiği zaman tüm dünyayı karşısına alabileceğini bilir.

Ben de güçlü bir kadın olarak, her bir yeni günün getirdiği meydan okumalarla mücadele etmeye devam ediyor ve arkalarda saklanmayarak, kendimi korkusuzca öne atarak, hayatın bütün gizli detaylarını keşfediyorum. Biliyorum ki, sesim ne kadar gür çıkarsa, hayattan aldığım zevkte o kadar fazla olacak.

Şebnem Özinal

PS. Bu güzel yazı için katkılarından dolayı seviminaşkanası ‘na teşekkür ederim

4072
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.