Mahmure

Melike Karakartal'la kız arkadaşlıkları üzerine...

Güncellenme tarihi: 19.07.2013 17:41
Tatlım, Olamaz mıyız Azıcık Basit?

Kadınların karmaşık yapısının maalesef en sıkıntılı yanı kız arkadaşları ile olan kapris dolu ilişkileri. Bin bir tane sevgi sözcüğünün içinde bile alt metin aramaktır kadın olmak. Basit hali “bu olmamış” iken “Tatlım, bi’ tanem sen öyle yaptın ama sanki bunu biraz şöyle mi yapsak?ama yok eğer böyle iyi diyorsan bu olsun “ kibarlığında yaşayarak zorlaştırmaktır aslında hayatı.

Neden net olunmaz bilemiyorum. Muhtemelen şu ana kadar erkek arkadaşlarının domuzluklarını, duyarsızlılarını öyle çok duymuştur ki ne yapsa arkadaşını kıracağını düşünür.

Sonuç mu? Tam bi’ arkasından kurulmuş kukla yapmacıklığı… Hareket ediyor, şefkat gösteriyor ama yapmacık, zorlama. Ne yani o gün onunla buluşmayı istemememin nesi kötü olabilir? Erkeklerden regl döneminde anlayış bekliyoruz ya, peki kız arkadaşın neden bunu yapamıyor?

Ya da basitçe “o kıyafet seni şişman göstermiş” olamaz mı? Neden suç kıyafetin deseninde ya da kesiminde?

Sevgilinden ayrıldığında, annenle tartıştığında bu konu o anda kız arkadaşı olarak senin de gündemine oturmak zorunda mı? O üzülüyorken sen sakinliğini, kimsesizliğini kutluyor olamaz mısınız?

İllaki kuzucumlar, canımlar, cicimler mi süslemeli samimiyeti? Eğer böyle düşünüyorsak neden “çok fazla uzaklaşmış olamaz” mesafesinde tam aksine cümleler kurarak eleştiriyoruz o yüce arkadaşlığımızı?

Dudaklarımızı sinirle büzüştürerek çıkan “tatlım” deyişlerimiz var ki tam bi korku filmi repliği!

- Tatlım… dındın dın dııın…!

Erkeklerdeki “abi işim vardı yaaa” basitliği neden benimseyemiyor da “ annem gelecekti, geleceği için evi toparlıyordum, derken duşa girdim, sonra peeling yaptım sonra kaş &bıyık… telefonumun da sesi kısıkmış o yüzden telefonuna cevap veremedim…” diyerek yok yere tükletiyoruz o caaanım basitliği.

Haa bir ‘de sevgilin olunca düşman edinme durumları var. Ne zaman ki kendine, kız arkadaşlarına ayırdığın zamanları sevgiline birazcık daha fazla ayırmaya başlarsın, oldun mu sen sevgilisi gelince kız arkadaşlarını unuttan kötü kız arkadaş. Bir sonraki sevgiline kadar silinmez bir leke adeta! Bundan sonra ne yapsan fayda etmez. Hele bi’ de birkaç programın uyuşmazsa onunla buluşmak için, defterden silinmen an meselesi..

- Tatlım, olamaz mıyız azıcık basit?

Hürriyet yazarlarından Melike Karakartal’ın kaleminden “Kız arkadaşlığı”…

“Kız arkadaşlığı” deyince ister istemez aklım ilkokul zamanlarına gidiveriyor… “Esaslı arkadaşlık” konusunda ilk aklımıza yazılanlar o dönemden kalmadır ya hani… Belki de ondan.

Yapışık kardeşler gibi yaşadığımız, birlikte nefes aldığımız yılları hatırlıyorum.

Her Allah’ın günü, her dakika, her saniye birlikteydik. Hafta içi okulda, hafta sonu birimizin evinde… Dört yılı birlikte geçirdikten sonra ilkokul bitti ve koptuk, çok nadir konuşur olduk.

Herhalde arkadaşlığın emek gerektirdiğini ilk defa o zaman anladık. Mesafe, ayrı okullar, başka insanlar girdiğinde, eğer çaba göstermezsen arkadaşlığa neler olacağını gördük.

*

Zamanı ileri sarıp bugüne geldiğimde iki kız arasında her şeyin değiştiğini ama bir duygunun sabit kaldığını görüyorum: Her şeyini paylaştığın az sayıda yakın arkadaşının olması arzusu… Aradan 30 yıl geçse de, o arzu hep aynı.

*

Benim en yakın arkadaşlarım, dostlarım hep “çocuktum” dediğim yıllardan. İyisiyle kötüsüyle bir sürü anıyı paylaştığımız, zamanında büyük kavgalar, travmalar atlattığımız insanlar.

“Köklerimiz sağlam” diyebiliyorum ancak geçmişe baktığımda.

Birbirimizi sevmediğimiz yanlarımızla kabul edebilmişiz.

Sadece birbirimizi sevdiğimiz için arkadaşlık etmişiz.

*

Yeni tanıştıklarımla o kadar “ileri” gidemedik hiç. Zamanın ruhu mu, iş güç mü, ufak hesaplar mı, “Onda var neden bende yok?” hırsı mı, küçüklü büyüklü kıskançlıklar mı yoksa başka bir şey mi bilmiyorum.

Bu saatten sonra bilmek istiyor muyum? Hayır. Bir arıza, ufak bir hesapçılık gördüğümde, hemen uzaklaşıyorum karşımdakinden. Daha fazlasını görmek, , bilmek, öğrenmek istemiyorum.

*

Hep böyle miydim? Ona da cevabım hayır. İnsanın o engellenemez “Herkes beni sevsin” duygusunun peşinde koştuğu yıllar türlü türlü arkadaşlık çeşidi gösteriyor insana.

En çıkarcı adama bile “Ay esasında o çok şeker bir insan” diyebiliyorsun. İnanmak istemiyorsun bir türlü samimiyetsizliğine. Konduramıyorsun.

Öyle arkadaşlıklar pek çok şey öğretiyor. Toyluğuna kurban gitmiyorsun esasında, kendi kendinin öğretmeni oluyorsun.

Kimlerle arkadaşlık edemeyeceğini de o zaman öğreniyorsun. Kimlerle edebileceğini de…

Kendini de en çok o yıllarda tanıyorsun. Çünkü karşındakine en çok ödünü o dönemde veriyor, tasvip etmediğin davranışları kendin yapar hale geliyorsun. Sonuç? Acı. Hayal kırıklığı. Üzüntü.

Tüm bunlar toplanıyor, tatsız duygular sana çok şey öğretiyor.

Zaman geçince, hatalarından güzel sonuçlar çıkarınca başkalarını niçin oldukları gibi kabul edemediğini de anlıyorsun.

Kendini olduğun gibi kabul edememişsin ki başkasını edesin!

Fark ediyorsun ki başka insanlar senin uydun olabilirse onları sevebilmişsin ancak.

Tabii ona da “arkadaşlık” denirse…

Karşılıklı olarak iki kız birbirlerine “uydu” muamelesi yaptığında arkadaşlık kurabiliyorlarsa o eninde sonunda bitiyor.

Bağ kopuyor.

Çünkü onun adına esasında bağ denmiyor.

*

“Mükemmel” dengeyi bulmak zor.

En yakınındakiyle, en “kardeşimdir” dediğinle bile denge kurmak ve onu korumak için çaba gerekiyor.

Hayatlar karmaşıklaştıkça da bu iş kolaylaşmıyor.

Zamanla sadece “adamı bir hareketinden tanıma/anlama“ becerimiz artıyor.

*

Yalan değil, bazen erkekler kadar rahat arkadaşlık edebilmek istiyorum.

Bir erkek kendi erkek arkadaşıyla ilgili “O beni benim onu düşündüğüm kadar düşünmüyor” der mi mesela?

Demez.

Veya başka erkek arkadaşlarını kıskanır mı?

Kıskanmaz.

Biz biz bunları yapıyoruz işte.

Bir sebebi var: Kadın beyni öyle çalışıyor, öyle bağlar kuruyor kendince.

Ben de derim bazen Hilal gibi, “Olamaz mıyız azıcık basit?”

Olsak keşke!

Var mıdır acaba, öyle arkadaşlık kurabilmiş iki dişi dünya üzerinde?

Melike Karakartal
Hürriyet Gazetesi/ Kelebek Yazarı

3120
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.