Mahmure

Doğa İle “İsyan”larımızı Yazdık!

Güncellenme tarihi: 24.06.2013 10:51
Yoksa isyan, olsun isyan… Yoksa bir aşk, olsun bir aşk!

Gezi Parkı olaylarından yaklaşık iki ay önce…

Doğa’nın yeni albümünün konsey toplantısına katılmıştık. Adı gibi lansmanı da farklıydı, “Doğa”nın adına uygun, yeşilliklerin arasında, rakının eşliğinde müziğin tınısına dayanamayan güzel kalpli bi’ dolu insan…

Ve sohbete eşlik eden, daha kimselerin duymadığı “Doğa”nın yepyeni şarkıları…

Ama bir şarkı, hepsinden ayrı…

işte isyana geldim, yeter be dedim

aşkın zehir olur, her gün içerim

dünya bir aşk olsun, ben de şelale

aşkla dökülürüm her meyhaneye

isyanım budur!”

Gezi Parkı Direnişi…

Son 3 haftadır tutamadık, tüm halk olarak isyan ettik, doğa için, özgürlük için, şu ana kadar sustuklarımız için!

Bağırmadık öylesine, her nefesin, her sesin bir tınısı, bir ritmi bir amacı vardı. Amaçsız olanların sesleri karışmadı, ayrıştı bizden.

Tutamadık içimizde büyüdü çığlıklar, bu eyleme direniş dedik, #direngeziparkı dedik. Türküler söylendi, üzerine eğlencesini eksik etmedik, orantısız zeka ile süsledik isyanımızı!

Doğa, sanki olacakları bilir gibi sözleri, müziği, ruhu bizden olan bir şarkı yapmış. Bana bu direnişin müziği, sözü ne olur? diye sorsanız hiç düşünmeden “İsyanım Budur “ derim.

İşte benim isyanım;

- Benim düşüncemi aktarabileceğini düşünüp henüz Gezi Parkı’nın oksijeninden, gazından solumamış olanlara,

- Birimiz için değil, hepimizin özgürlüğünü savunduğumuz şu günlerde pencerenin arkasından bakanlara,

- Umudumuzu kırıcı konuşanlara,

- %50’lik ölçü birimini halkı tanımlamada kullananlara,

- Koluna kan grubunu yazıp, sokağa kendini, kalbini, umutlarını dökmüş insanların iyi niyetine inanmayanlara,

- “Bana dokunmayan yılan” cümlesini tamamlayabilenlere…

Ben Doğa’nın yeni şarkısı “İsyanım Budur” dan ilham alarak yazdım yazımı. Sıra adı gibi doğa tutkunu olan, sesi güzel, kendi güzel sımsıcak bir insanda.

Doğa “İsyanım Budur” dedi ve isyanlarını yazdı…İsyanım(ız) Budur!

Gezi Direnişi dünya üzerindeki her şey gibi, isyanın da, direnme sürecinin de paylaşmakla güzelleştiğini bize bir daha kanıtladı. Dünyanın sunduğu manzaraları altında ezildiğimizde, hep yalnız kaldığımızı, yalnız savaştığımızı düşünecek kadar yıpranıyoruz çoğu zaman.

İnsan hakları ihlali, doğanın dengesini bozan oluşumlar, hayvan hakları, kadına şiddet, içerdeki gazeteciler, öğrenciler… Hepsi, hepsi yüreğimin sızlayan çukurunda, içime işleyen dünya manzaraları olarak kalıyordu, genç bir birey olarak, olan bitene tanıklık etmekten öte, var olan kötü gidişata dur demenin insanın, insanlığın temeli olduğunu tam da düşündüğüm bir süreçte karşıma çıktı Gezi Parkı Direnişi.

Olayın içinde olmak, ortamın yarına dair umut aşılayan haline, gecesiyle gündüzüyle biz olmanın aşkına destek için, her duyarlı insan gibi Gezi Parkı’ndaydım. Can kayıplarını, gözünü kaybeden arkadaşlarımızı, gazdan dolayı ölen hayvanları düşündükçe içime yaşlar dolsa da bir annenin evladına sahip çıkması, çocuklarıma emanet etmek istediğim ağaçlara sahip çıkmak mutlu etti, umutlandırdı beni.

Gezi Parkı’nın akibeti ne olur zaman gösterecek . Ama bizim birbirini anlayan, dününden yarınından bi’ haber gençler olmadığımızı, bir lokma ekmeği gecenin sessizliğinden paylaşacak kadar kardeş olduğumuzu, tüm uğraşlara rağmen kardeş kaldığımızı İstanbul’un göbeğinde isyan’daşlarımı bulmak, tam da bu sürecin albümümün çıktığı güne denk gelmesi, “İsyanım Budur” ismini verdiğim albümümde İsyan isminde bir şarkı seslendirmem, benim kaderim, belki öngörüm, payıma düşen mutluluğum.

Şimdi İsyan şarkısının var olma sürecini düşünüyorum da, Oğuzhan Akay’ın İsyan’ın sözlerini bana yollaması, piyanonun başına oturup iki saat içinde bestesini yapıp hazır hale getirmem, gecenin ikisinde Gökay Süngü’ye dinletmem, ertesi sabah Gökay’ın İsyan’ın ilk demo halini mailime yollaması… Belli ki bilmeden bir yerlere yetişmeye çalışıyormuşuz.
Şimdi neymiş bizi çeken şey anlıyorum…
Hiç vaktimiz kalmamıştı İsyan için, çirkine direniş göstermek, güzele renk katmak için…

Ne derseniz; artık ülkemiz daha mı kalp rengi?!

Doğa

1729
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.