Mahmure

Ceyhun Yılmaz’la Aşkın İki Yüzü’nü Konuştuk

Güncellenme tarihi: 14.02.2014 9:18
Bir akşamüstü Çiçek Pasajı ’nda ünlü komedyen ve radyo programcısı Ceyhun Yılmaz ’la buluştuk. Sesine, şiirlerine çok yakışan bir konu olan “Aşk ve aşkın iki yüzünü” seçtik konuşmak için...

Ceyhun Yılmaz ‘ın “Aşk bir hastalık mı?” sorusuyla başladık.

Hilal Meriç:
Aşk, bence hastalık ama asla geçmeyen, tedavisi olmayan bir hastalık belki de. Verem, kanser gibi değil ama tedavisi de yok. Mesela grip de bir hastalık ama öldürmüyor. Grip gibi hızla vücuda yerleşiyor ama onun kadar hızlı ayrılmıyor. Reçetesi, ilacı olan bir hastalık değil.

Ceyhun Yılmaz:
Neden? Ölecekmişsin gibi olup, ölmediğini gördüğün olmadı mı? Sensiz nefes alamam dediğim biri vardı hayatımda, uzun zamandır görmüyorum ama yaşıyor. İlacı yok ama mutlaka geçer, geçiyor…

“Aşkın iki yüzü vardır. Birisi insanı çok mutlu eden, heyecanı, her mesajı o zannetmek. Bi’ de karanlık yüzü var. Gidişi, aldanış, büyük mutsuzluk, aldatılma hissi, sevgini muhasebe etme..”
Karşılıklı bir aşk varsa ne şarkısı var ne de söz. Yeteneğimiz aşkın acısını anlatmak için kurgulanmış sanki. Türk edebiyatında en azından buna şahidiz. Giden değil de kalan aşka daha yakın sanki değil mi?
O zaman bu konuyla ilgili bir şiirle devam edelim. (Ceyhun Yılmaz tok sesiyle şiiri okumaya başlar..)Aşk İki Kişiliktir

Değişir rüzgarın yönü
Solar ansızın yapraklar;
Şaşırır yolunu denizde gemi
Boşuna bir liman arar;
Gülüşü bir yabancının
Çalmıştır senden sevdiğini;
İçinde biriken zehir
Sadece kendini öldürecektir;
Ölümdür yaşanan tek başına
Aşk iki kişiliktir.

Bir anı bile kalmamıştır
Geceler boyu sevişmelerden;
Binlerce yıl uzaklardadır
Binlerce kez dokunduğun ten;
Yazabileceğin şiirler
Çoktan yazılıp bitmiştir;
Ölümdür yaşanan tek başına,
Aşk iki kişiliktir.

Ataol Behramoğlu

Konuşmak tek kişilik bir metafor değildir. Şu an karşılıklı konuşuyoruz. Ataol Behramoğlu da ikinci kişiye ihtiyaç vardır demiş. Ben 8 yıldır gelmesini beklediğim birine aşığım mesela. Sen hangisine yakınsın?

Hilal Meriç: Benim için aşk iki kişilik. Aşkın olması için benim birine ve onu sevmeye ihtiyacım var. İki kişi iken başlattığımız duygunun yokluğunu özlerim. Aşık olduğum kişi gitse de yine de orada o var ve yine tek kişilik değil. Onu sevmek için ise sevilmeme o kadar da gerek yok, varlığı da yeterli olan insanlar var ve yetebildiği kadarına bile aşık olduğum zamanlar..Hilal: Hiç aldatıldınız mı?

Ceyhun: Hiç fobin var mı?

Hilal: hımm.. Yılanlarla ilgili sanırım var.

Ceyhun: bende de aldatılma fobisi var, güvenle ilgili.. Aldatılmış olmak bildirim gibi değil, bunu kimse bilemez, aldatıldığını anlamadan yüz yıllar geçmiş olabilir. Hele bir de kadın… Çok sırrı vardır. Cevabım ise “zannediyorum ”

Hilal: Güvenmediğiniz birine aşık oldunuz mu?

Ceyhun: Bir mahallede oturuyordum ve bir kıza aşık oldum. Sonra bana dediler ki; bu mahalledeki herkes onunla öpüştü. Ne yaparım? Vazgeçmem, çünkü bu olay bir şeyi değiştirmez ki!

Hilal: Peki, sosyal medya ne derece değiştirdi ilişkileri ? ( Whatsapp ‘tan gelen iletiye bakma anında..)

Ceyhun: Sosyal medya yeni bir dünya yaratmadı, var olan dünyayı yazmaya başladı, bu kadar basit. Not alıyoruz artık hep olağan şeyler. Ulaşılabilirlik olarak bir çok şeyi kırdı.

Hilal: Hesapsız sevebiliyor musunuz hala?

Ceyhun: Ben seviyorum hala… Aşk net tanımı olan bir şey değil. Kim aşığım diyorsa onun tanımını kabul etmek lazım. Ben aşk için çaba göstermekten yorulmadım.

Hilal: Peki ya kıskançlık meselesi?

Ceyhun: Kıskançlık bir sevginin görsel şölenidir. Kıskançlık gösterebileceğin veya saklayabileceğin bir şey değildir. Kıskanmadığını görünce sorgulamaya başlarsın aşkı.
Biz çoğunlukta bize acı çektiren kişilere aşık olduğumuzu düşüyoruz. Aşk mutluluğu huzuru yanında getirmesi gerekmiyor mu?
Neden öyle bir durak seçeyim ki. Aşk demek için beni meşgul etmesi yeterli. 8 sene giden bir kadını bekledim dedim. Ben huzurlu, nezaket içeren ilişkileri seven biriyim. Yüksek sesle konuşmaları uysam da susarım. Naif bir kriterim vardır bu konuda…

P.S. Hoş sohbeti, aşka inancı, en önemlisi tereddütsüz cevaplarından dolayı Ceyhun Yılmaz ‘a çook teşekkür ederim.

8166
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.