Mahmure

Bahe’nin Bekleyiş Dolu 75 Yılı!

Güncellenme tarihi: 09.01.2014 10:55
Bahe ’nin yaşamını Haydar Demirtaş belgeselleştirmiş...

Çok uzun yıllar oldu Mardin’le tanışalı. Biraz hayırsız çıktım, maalesef gidemedim bir daha. Ama ne zaman ki “Mardin” dese biri, pür dikkat konuya girer, birkaç yorum da ben katarım ne kadar sevdiğimle ilgili. Böyle bir ilgi yüzünden tanıştım Bahe ile.

Bahe, Mardin’de 76 yıl önce annesinin Deyrul Zafaran Manastırı ’nda bıraktığı ve o günden beri manastırda annesini bekleyen bir efsane. Evet, o 75 yıldır annesinin gelmesini bekliyor. Manastırdan sadece özel günlerde çıkan, hayatı tek bir umutla geçmiş Bahe ’nin yaşamını Haydar Demirtaş belgeselleştirmiş.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilmiş, Boston’da “en iyi belgesel ödülü”nü almış olan“Misafir” adlı belgeseli Garaj İstanbul’da Bahe’nin fotoğraf ve heykellerinden oluşan bir sergi eşliğinde izledik. Bahe’ye büyük bir saygı duyuyor Süryani halkı. Belgeseli, etkinliği Süryani Kadim Vakfı Kültür ve Sanat Komitesi büyük bir incelikle hazırlamış.

Yere bakan gözlerindeki hüzünü, çatallaşan sesine rağmen şarkı söyleyen çocuksu tarafını, yaşlı bedeninin içinde kirletmediği masumluğu izledik perdede. Düşünün ki; kırmızı çorap ve tesbihle mutlu olan bir insan vardı karşımızda. Tek sinirlendiği kişi onu çocukken bırakıp Suriye’ye giden annesi… Arada ettiği küfürler sadece dönmeyen annesine. Kızıyor annesine onu terk edip gittiği için ama 75 yıldır gözleri hala heyecanla beklediği annesinde. Nemli bakışları, bir şey demesine gerek kalmadan hüzne boğuyor izleyeni.

Bir Pazar günü basitliğin kusursuzluğunda, saflığıyla yaşayabilen insanların hala var olduğuna inandırdı Bahe beni. Teşekkür ettim içimden. Sonra sabırın 75. yılında kendi sabırsızlıklarımdan utandım. Düşündüm ve içimde birilerini affederek günü tamamladım.

5110
YORUMLAR

helal olsun sabrina ,hayran olmamak mümkün degil.

roza yavuz 22.01.2014 18:55:06
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.