Mahmure

Yağmur Çizmesi Kombinleri

Güncellenme tarihi: 18.11.2014 10:51
Yağmur çizmeleri sadece kışın değil 4 mevsimde bile giyilebilen bir tarz yaratmış durumda... İşte yağmur çizmeleriyle yapılmış kombinler!

Yağmur çizmeleri artık sadece sonbahar mevsiminde değil, neredeyse dört mevsim tercih edilen giyim parçalarından biri... Asıl adı "Wellington Çizme" olan yağmur çizmeleri, özellikle müzik festivallerine katılan ünlülerin gözdesi... Karda, yağmurda, çamurda ya da güneşli bir havada hemen her kıyafete uyan Wellington çizmeler, tarz duruşlarıyla çoğu modeseverin gözdesi olmaya devam ediyor.
O bir İngiliz...

Wellington çizmelerin geçmişi 1880'li yıllara kadar dayanıyor. Wellington Dükü, ayakkabıcısından asker çizmelerine benzeyen, ancak onlardan hem daha rahat hem de günün her saati giyebileceği bir çizme tasarlamasını istemiş. Böylece Wellington çizmeler ortaya çıkmış. Yapılan ilk Wellington çizmeler tamamen deriden üretilmiş. Ancak 1. Dünya Savaşı süresince çok fazla ilgi görmeye başlayınca kauçuktan üretilmeye başlanmış. Şimdiki plastik çizmelerin gözükmesi Hunter Company'nin 1800'lerin yarısında bu çizmeleri plastik olarak üretmesiyle başlamış.
Yağmur çizmesi denince akla Hunter gelir...

Yağmur çizmesi ile özdeşleşmiş Hunter markası da İngiliz kökenli... İngilizlerle bütünleştiğinden midir bilinmez hemen her İngilizin ez az bir çift Hunter yağmur çizmesi olduğu iddia edilir. İngilizlerin Hunter çizmede tercih ettiği renk ise genellikle yeşildir. Hatta İngiliz kraliyet üyelerinin doğada yaptığı faaliyetlerde yeşil renk Hunter çizme tercih ettikleri görülür.
Kate Middleton'un favorisi Le Chameau

Kraliyet deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan Kate Middleton'ın tercihi ise Hunter'dan yana değil. Le Chameau markasının Vierzonord modeli yağmur çizmelerini tercih etse de, onun da diğer Kraliyet üyeleri gibi yeşil renk yağmur çizmesi tercih etmesi ilginç...
Kate Moss ve müzik festivalleri...

Kate Moss'un katıldığı müzik festivallerinde adeta üniforma haline getirdiği Hunter yağmur çizmesi ve mini elbise/şortlar bir çok modasevere ilham kaynağı oldu. Bir yağmur çizmesinin şortla, mini elbiseyle ya da Skinny Jean ile rahatlıkla giyilebilmesi bu çizmeleri kuşkusuz ayrı bir yere koyuyor.

10550
Gardrop Kedisi hakkında daha fazla bilgi için
/ gardropkedisi.com / twitter.com/gardropkedisi / facebook.com/gardropkedisi
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.