Mahmure

Operadaki Hayalet'le Tanışmaya Hazır mıyız?

Güncellenme tarihi: 07.04.2015 15:26
“The Phantom of the Opera” yı 7 Nisan-17 Mayıs tarihlerinde 150 kişilik ekip, 230 kostüm, 281 mum, 160 tonluk dekoruyla hazırlanan sahnede Türkiye’de ilk defa Zorlu Performans Sanatları Merkezinde bu müzikali izleyeceğiz.

İki yıl önce kardeşimle New York'a gittiğimizde Broadway'de izlemeye heveslenip, bilet bulamadığımız 25 yıllık efsanevi Broadway Müzikali “The Phantom of the Opera” nın yani 'Operadaki Hayalet' in İstanbul'a geleceğini duyduğumda çok heyecanlanmıştım.

Ve Zorlu'da 'Operadaki Hayalet' vakti geldi. “The Phantom of the Opera” yı 7 Nisan-17 Mayıs tarihlerinde 150 kişilik ekip, 230 kostüm, 281 mum, 160 tonluk dekoruyla hazırlanan sahnede Türkiye’de ilk defa Zorlu Performans Sanatları Merkezinde bu müzikali izleyeceğiz.

Efsanevi İngiliz besteci Sir Andrew Lloyd Webber'in ölümsüz eseri olan The Phantom of the Opera, Paris Operası'nda hayalet olarak tanınan, yüzü ileri derecede deforme olmuş bir müzik dâhisinin, yetenekli ve güzel Soprano Christine'e olan saplantılı aşkını konu alıyor. Kıskançlık, çılgınlık ve ihtirasın hepsi bu hikayede bir arada.

Fransız yazar Gaston Leroux'ın aynı adlı romanından uyarlanan müzikal, sayısız başarısının yanı sıra, ilginç prodüksiyon detayları var. Mesela, The Phantom of the Opera, gişe hasılatıyla Titanic, E.T. ve Star Wars gibi filmleri geride bırakarak, “dünyanın en çok gişe hasılatı yapan performansı” olma unvanını elinde bulunduruyor.Oyuncular, teknik ekip ve orkestra da dahil olmak üzere 130 kişilik bir ekipten oluşan Phantom of the Opera’nın her bir performansında; 230 kostüm, 281 mum, 14 şifonyer, 250 kg kuru buz ve 10 adet sis makinası kullanılıyor. Ayrıca her bir performansta 22 sahne değişimi bulunuyor. Phantom of the Opera’nın dekorunun en önemli parçalarından biri olan 1 tonluk tamamı kristalden yapılma avize.

İlk olarak 1986 yılında Londra’da sahnelenen müzikal, aradan geçen 28 yıl boyunca sadece Broadway’in en uzun soluklu şovu olmakla kalmadı, birçok kez de beyazperdeye uyarlandı. Bu uyarlamalardan biri de Joel Schumacher’ın yönetmenliğinde çekilen ve 2004 yılının sonlarında vizyona giren müzikal-film oldu. Film, 3 dalda Oscar’a, 3 dalda ise Altın Küre’ye aday gösterilirken Phantom rolünde yer alan Gerard Butler’ı da sinema dünyasına kazandırmış.

Bu ilginç bilgileri de öğrendikten sonra, ben gösteri için daha çok heyecanlanıyorum. Aa bu arada, New York'ta gidemedik ama kardeşimin doğum günü Nisan ayında ve ona hediyem bu müzikal olacak. :)

6371
Ece Saçar hakkında daha fazla bilgi için
/ ecesacar.com/
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.