Mahmure

1000 Suriyeli Çocukla Vialand Macerası

Güncellenme tarihi: 12.04.2016 16:45
Geçtiğimiz günlerde Mihar Tur, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vialand Tema Park iş birliği ile düzenlenen organizasyonla Vialand'deydim.

Uzun zaman sonra tekrar bu köşede olmaktan çok mutluyum. Çok yoğun geçen bir yılın ardından biraz dinlenerek yazılarıma devam etmeye karar verdim. Dönüş yazımı da birebir olarak katılma fırsatı bulduğum bir sosyal sorumluluk organizasyonu hakkında yazmak istedim.

Geçtiğimiz günlerde Mihar Tur, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vialand Tema Park iş birliği ile düzenlenen organizasyonla, “Sınırsız Kardeşlik Sınırsız Eğlence Projesinde” 1000’i aşkın Suriye’li öğrenci ile Vialand'deydim.

Açıldığından beri çok merak ettiğim Vialand'e hep nasıl giderim diye düşünüyordum ama bu etkinlikle birlikte haberdar olduğum Mihar Tur sayesinde kolaylıkla Vialand'e ulaştım. Kapıya vardığımda bir sürü çocukla karşılaştım ve onlarla birlikte içeri girdim. :)
Hepsi o kadar heyecanlıydı ki, birlikte İstanbul'un Sırları'na, uçan salıncaklara, Fatih'in Rüyası'na ve adını hatırlamadığım bir sürü oyuncağa bindik. Onların heyecanlarına ortak olmak benim için de çok değişik bir tecrübe oldu. Kah güldüm onlarla, kah duygulandım.
İstanbul’un çeşitli semtlerinde kurduğu 67 Geçici Eğitim Merkezi’nde eğitim gören Suriyeli öğrencilerin, İstanbul yaşamına adapte olmaları için Vialand Tema Park iş birliği ile düzenlenen bu gezi, çocukları çok mutlu etti. Gözlerinde bunu gördüm.

Arkadaş da edindim kendime: Esma ve Enfal. Aşağıdaki fotoğraftaki iki güzel kız. Soldaki Esma, çok güzel Türkçe konuşuyor. Nereden öğrendiğini sorduğumda televizyondan dedi. Sultançiftliği'nde oturuyorlarmış. Biri bir elimden, diğeri öbür elimden tuttu beraber gezelim dediler. O kadar da güzeldiler ki... Bu savaş mağduru çocukların yüzündeki neşeyi görmek beni çok duygulandırdı.
Her ne kadar Suriye politikasını desteklemesem de, savaş çocuklarının hiç bir günahı yok. Bu tarz projeler artarsa onlar da bir nebze mutlu olurlar ve biraz olsun olumsuzluklardan uzaklaşırlar.

2160
Ece Saçar hakkında daha fazla bilgi için
/ ecesacar.com/
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.