Sevgilinize Alacağınız Çiçeğe Dikkat Edin!

Sevgilinize Alacağınız Çiçeğe Dikkat Edin!

"Sevgililer Günü"nde sevgilisine karşı duygularını çiçekle ifade etme yolunu seçenlerin, çiçeklerin taşıdıkları anlamlara dikkat etmesi gerekiyor.

Güncellenme tarihi:

''Çiçeklerin dili'', ilk kez 1600'lü yıllarda İstanbul'da oluşturulmaya başlandı. 1716 yılında eşiyle birlikte İstanbul'da yaşayan İngiliz Lady Mary Wortley Montagu tarafından İngiltere'ye götürülen bilgiler, burada sürekli geliştirilerek, çiçeklere yüklenen anlamlara uluslararası nitelik kazandırıldı.

Çiçeklerin taşıdıkları anlamlara ilişkin Fransa'ya da sıçrayan merak, kısa sürede 800 çiçeğin anlamının belirlenmesine ve tüm dünyada ortak bir ''çiçek dili'' oluşmasına yol açtı. Oluşturulan bu dil sayesinde, duyguların en kolay ve etkili şekilde ifade edilmesi mümkün olurken, bu dil göz önünde tutulmadan verilecek çiçekler, karşıdan hiç beklenmedik tepkiler alınmasına da neden olabiliyor.

''Ayrılık çiçekleri''
Tüm dünyada aşkların bir kez daha ifade edilmesi için fırsat olan 14 Şubat'ta, vereceği çiçeklerle sevgilisinin gönlünü fethetmek isteyenlerin, ''kaş yapayım derken göz çıkarmak'' misali, Hint açelyası, kırçıllı karanfil, sarı gül, nilüfer, sarı kasımpatı ve pembe gülden kaçınmaları gerekiyor.

Tüm dünyada kabul edilen çiçek diline göre, Hint açelyası, ''Gerçek şu ki, her şey bitti'', kırçıllı karanfil ''Üzgünüm ama bitmek zorunda'' anlamına gelirken, sarı gül, nilüfer ve sarı kasımpatı ''azalan aşk ve sevgiliden soğuma'', pembe gül ise ''sevgide kararsızlık'' anlamlarını taşıyor.

Değişik anlamlar yüklenen çiçekler, sevgisini dile getirmek isteyenlere, henüz aşkını ilan etmemiş olanlara ve sevgilisiyle arasındaki sorunları gidermek isteyenlere de kolaylık sağlıyor.

“Mutluluk çiçekleri”
''Çiçek dili''nde, ''Seni seviyorum. Sana ihtirasla bağlıyım'' anlamına gelen kırmızı gül, sevgisinin büyüklüğünü ifade etmek isteyenlerce tercih edilmesi gerekirken, çan çiçeği ''aşkımıza sadakatle bağlıyım'', Çin gülü ''zarif ve çok güzelsin'', orkide ''Aşkım sen çok güzelsin, sen çok özelsin'' anlamlarını içermesi bakımından önem taşıyor.

Aşkını, bu özel günde ''çiçek dili''ni kullanarak ilk kez ilan etmek isteyenlerin ise kırmızı lale, mor leylak ile pembe veya kırmızı akasyayı tercih etmeleri gerekiyor.

Sevgilisiyle sorun yaşayan ve yeniden beraber olmak isteyenler de, duygularını çiçeklerle anlatabilirler. Terk edilen sevgili, aşkına fulya çiçeği gönderdiğinde ''sevgilim geri dön'' demek isterken, ayrılığa rağmen hala o özel kişiye karşı sevgisini sürdürenler, ''Beni unutma, gerçek aşkımsın'' anlamına gelen gardenyayı tercih edebilirler.

Yayın tarihi: 11.02.2014
7723
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.