Sevgililer Günü'nün Rengi Değişti

Sevgililer Günü'nün Rengi Değişti

Kırmızının cinselliği temsil ettiği, hediye seçiminde pembe rengin daha uygun olacağı söylendi.

Güncellenme tarihi:
kalp

Renk bilimci Metin Yahya Üster, ısı ve enerjinin, hararet derecesine göre çarpıp kırıldığı yerde renge dönüştüğünü söyledi.

Her rengin, kendi karakteristik enerjisi olduğunu belirten Üster, renk literatüründe deneysel ve bilimsel çalışmalar yapıldığında, renklerin yıllık, aylık ve haftalık günlerinin bulunduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

Şubat ayının 14. gününün rengi pembe

Üster, renk spektrumunun bilimsel yönteminde şubat ayının 14. gününün doğru renginin pembe olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Pembe, romantizm, duygusallık, hassasiyet, incelik, zarafet, nüvelik ve nüansı salgılamaktadır. 14 Şubat Sevgililer Günü, duyguların ön planda yer aldığı, hassasiyet ve incelik içerikli bir gün olduğuna göre, böyle bir günde kırmızı değil, pembenin kullanılması gerekir. Sevgililerin birbirlerine pembe güller, pembe çiçekler hediye ederek birbirlerine aldıkları hediyelerin yine pembe ambalajlı, pembe kurdeleli ve pembe çiçekli olması gerekir. Alınacak hediyelerin mutlaka pembe ağırlıklı olmasını tavsiye ediyorum. Sevgililer Gününde bir araya gelen sevgililerin pembe ağırlıklı görüntülerle pembe beden diliyle pembe ifadelerle birbirlerine bağlı ve içsel olmaları gerektiğini yineliyorum."

Sevgililer gününde kırmızı kullanılmamalı

Kırmızının, temiz ve romantik sevgi yerine aşksal ve cinsel iletişimi ortaya koyan bir enerjisinin olduğunu belirten renk bilimci Metin Yahya Üster, şunları kaydetti:

"14 Şubat Sevgililer Günü'nde kırmızı asla kullanılmamalı. Bu günün mutlu ve anlamlı bir şekilde son bulması için, pembe renge önem verilmeli. Kırmızı asla kullanılmamalı. Çünkü kırmızı, bu önemli günün ortalarında veya sonlarına doğru hüsran ve mutsuzluk yaratacaktır. Kırmızı, bu özel gününüzde sevgilinizle kırıcı, belki de tamiri mümkün olmayan an veya anlar yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenle 14 Şubat Sevgililer Günü'nde 'Kırmızıya hayır, pembeye evet' diyoruz."

Yayın tarihi: 13.02.2007
907
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.