Sevgililer Günü'nü Değerlendirin!

Sevgililer Günü'nü Değerlendirin!

İlişkilerimizde zamanla duygularda sönme, sıradanlaşma meydana gelebilir. Bu süreci canlı tutmak için, partnerimizin kendisini değerli hissetmesini sağlamamız gerekir. Bu anlamda Sevgililer Günü'nü değerlendirebilirsiniz...

Güncellenme tarihi:

Aşk, süslü cümlelerden ziyade bir eylemdir. Bu sebeple aşkımızı eyleme dökmek onun en büyük kanıtı olacaktır. Sevgililer günü vesilesi ile aşkımızı eyleme dökebileceğimiz 4 örnek vereceğim;

1. Ona bir şans verin ne istediğiniz söyleyin

Sevgiliniz yada eşiniz için sevgililer günü önemli olmayabilir ve/veya unutabilir. Eğer siz bu güne önem veriyorsanız onu test eder gibi beklemenin bir anlamı yok, unutmasına fırsat vermemeniz gerekiyor. Ona bir şans verin ve hatırlatın. Ne istediğinizi bildiğini düşünseniz bile ona ne istediğinizi açıkça söyleyin.
‘’- Sevgililer gününde dışarıda güzel bir akşam yemeği için rezervasyon yaptırabilirsin. Ufak bir sürpriz de fena olmaz. Ve sakın unutma, çiçek sevmem!’’ Geçen zamanlarda yaptığı hataları hatırlatmak yerine ona şans vermeyi deneyin.

2. Pozitif Kalın

Sevgililer günü partnerinizin keyfini kaçıracağınız, sinirlerini bozacağınız bir gün değil, ya da onu arkadaşınızın romantik partneri ile karşılaştıracağınız bir gün de değil. Mesela sinemaya gittiniz ve elini tutmadığı için kendini kötü hissettiniz, burada önemli olan birlikte olmanız, bunu önemseme sen tut elini yada unut gitsin. Birlikte vakit geçirmenin keyfini çıkartın, olumsuz düşünceleri çıkartın aklınızdan ve sinemadan çıkınca sadece film hakkında konuşun. O kendisini eleştireceğini düşündüğü bir anda onu şaşırtın ve güzel şeyler söyleyin. Onu eleştirmek yerine yüceltin. En azından bu gün, eleştirisel olmayın, dır dır yapmayın, yüzünüzü asmayın, trip atmayın, hata yapsa da ben ona yapacağımı biliyorum tarzında bir davranış içerisine girmeyin.3. Partnerinizin kalbini fethedecek iki özel sürpriz yapın.

Bu günün bir cinsiyeti olmadığını belirtmek isterim öncelikle, partnerinize sevildiğini hissettirecek, özel olduğunu hatırlatacak iki sürpriz seçin. Pek romantik olmadığınızı düşünüyorsanız, internetten partnerinizin ilgi alanlarına göre örnekler ve tavsiyeler bulabilirsiniz. Bilgi çağında kaçış yok. Tabi ki kendinize özgü bir tarzınızın olması çok daha özel olacaktır. Onu neyin heyecanlandıracağını düşünmek bile ona verebileceğiniz çok güzel bir hediye.

4. Empati Kurun

Evet, gül ve çikolata partnerinizin romantik bir havaya sokacaktır ama bir sürpriz yapıp, mutfağı düzenlediğinizde, bebeğin altını değiştirdiğinizde ya da onun anlamaya çalıştığınızı gösterecek bir davranış sergilediğinizde bu onu çok daha mutlu edecektir. Parfüm ve kravat almak yerine eşiniz eve geldiğinde ona masaj yapabilirsiniz. Her bireyin kendi sorumlulukları, görev paylaşımları olabilir, onun gözünden hayata bakabilmek ve onu anlamak için partnerinizle empati kurabilmelisiniz. Tabiki sevgililier günü sadece bir gün, bu dört maddeyi bütün bir yıla yaymak yine sizin elinizde. Zaman çok kıymetli ve durmaksızın akıp gidiyor, arada nefes almayı unutmayın…

Psikolog Ömer Yalçın

Yayın tarihi: 11.02.2015
2395
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.