Zıt kutupların dansı

Zıt kutupların dansı

Sevgilinizle birbirinize çok mu benziyorsunuz yoksa çok mu farklısınız? Sizce hangisi iyi bilmiyoruz ama uzmanlara göre uyum şart.

Zıt kutuplar birbirini çeker. İşin aslı pek öyle değil. Birbirine benzer olanlar arasındaki uyum daha yüksek. Ancak doğru stratejiler uygulanırsa, zıt karakterlere sahip çiftler birbirini tamamlayabilir. Mesela içe dönük ve dışa dönük çiftlerin beraber yaşaması için ya özgürlük alanlarına saygı duymaları, ya içe dönük olanın biraz daha katılımcı olması lazım. Suçlamadan yapıcı bir şekilde ele alınırsa tamamlayıcı olur.

Erkeğin dışa dönük, sıcakkanlı olması ilk başlarda kadına cazip geliyor. Ancak evlendikten sonra ortaya sorunlar çıkıyor. Evlilikte uyum, uzlaşma, duygusal ifade ve cinsel ilişkiden memnuniyet düzeyi düşüyor. Eğer her iki taraf dışadönük ve sıcakkanlıysa uyumlu bir evlilik çıkıyor ortaya.

Strese karşı toleransı yüksek olan çiftlerin uyumu daha yüksek oluyor. Çiftler karşılaştıkları sorunları birlikte rahatça aşabiliyorlar.

Karı - koca arasında değerlere bağlılık bilincinin aynı olması önemli; fark arttıkça aralarındaki uyum da azalıyor.

Erkeklerin de kadınların da kendini sorgulaması arttıkça uyum düzeyi düşüyor. Eleştirel yaklaşımın yapıcı olması çok önemli.

Kadınlarda da erkeklerde de endişe düzeyi arttıkça sorunlar artıyor.

faydalı bilgiler

Mesela âşıkken evlenmek yanlış. Her kim ki çok âşıksa, aklı başından gitmiş ve bir sürü görmesi gereken şeyi görmüyor demektir.

Evlendikten sonra sorunlar düzelmez. İnsanlar değişebilir, ama kemikleşmiş bir durum varsa ve bu problemleri aşacak bir formatı oluşturmamışlarsa o zaman kalıcı olur. Sadece idare edilebilir bir ilişki tarzı olur. Kimse kimsenin kuyruğuna basmaz. Bazen de basmadan edemez. İşte o noktalarda profesyonel bir yardım şart

Kaynak: Radikal

Yayın tarihi: 04.07.2005
891
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.