Zengin erkeğe aşık olmak daha mı kolay?

Zengin erkeğe aşık olmak daha mı kolay?

Zaman zaman basında çıkan yaşlı ve zengin erkeklere âşık(!) olan çocuk –genç kadın haberleri ile hararetle tartıştığımız "para için evlilik olur mu" sorusu yeni bir diziyle yeniden gündemimize oturdu.

Güncellenme tarihi:
Zengin erkeğe aşık olmak daha mı kolay?
Pek çoğumuz evliliğin salt aşk ve sevgi temeline dayanması gerektiğini savunurken, gözün aşktan kör olması sonucu, peynir ekmek de olsa yerim, yeter ki sevdiğimin yanında olayım diye evlenmiş birçoğumuz, peynir ekmekle sadece karnımızın doyduğunu, parasızlık sebebiyle gergin geçirilen günlerin ve uykusuz geçirilen gecelerin maalesef aşkı öldürdüğünü ve yerine pek çok tartışma getirdiğini acı biçimde tecrübe etmişizdir. Genelleme yapmak caizse "aşk, aşk, aşk" diye şarkılar söyleyen grup parasızlığın aşkı olumsuz etkilediğini çok da tecrübe etmemiştir.

Gelin itiraf edelim hanımlar; ZENGİN BİR ERKEĞE ÂŞIK OLMAK DA, AŞKI KORUMAK DA DAHA KOLAY. Maddi imkânları geniş olan ve bunu sevdiği kadını mutlu etmek için kullanmayı bilen bir erkeğin, kadınları etkilemesi daha kolay değil mi? Hepimiz, bizi en şık restoranlara götürebilen, beyaz atı yerine arabasıyla bizi evden alan, doğum günlerimizde kadife kutularda tek taşlar sunan erkekleri hayal etmiyor muyuz? Gerçekçi olalım lütfen, kaçımız sevdiği adamla tıkış tıkış bir belediye otobüsünde yolculuk yapmayı hayal ediyor, ya da evlenip aile kurduğunda bayramda yeni bir ayakkabısı olmadığı için üzülen çocuğuna "ben babana aşığım, önemli olan da bu" demeyi...

Elbette sadece para için, hiçbir şey hissetmediğimiz bir erkekle evlenmenin doğru olduğunu söylemiyorum. 19 yaşında genç bir kızın sırf zengin diye 60 yaşında bir erkekle evlenmesi asla savunmayacağım üstelik de son derece haysiyetsizlik olarak nitelendirdiğim bir durum. Söylemek istediğim sadece maddi imkanların ve maddi denkliklerin önemli bir kriter olduğu.

Üstelik de zengin olduğu halde zenginliğini eşi ve çocuklarıyla değil de, dışarıda neredeyse kızı yaşında hanımlarla paylaşmayı tercih eden çok erkek de var maalesef. Demek ki her zengin erkekle yapılan evlilik de saadet getirmiyor. Azı paylaşmayı bilmeyen, çoğu da paylaşmak istemiyor.

Birçok kadın evlenmek istediği erkeği tanımlarken fiziksel ve davranışsal özelliklerinin yanı sıra, "durumu iyi olsun, evi, arabası olsun" gibi maddi özellikleri de ekler. Önemli olan, hayattan ne istediğimizi bilmek. Nasıl bir evlilik hayal ettiğimizi, neler yaşadığımızı kendi içimizde netleştirebilirsek, seçimlerimiz de daha gerçekçi olur ve bizi hayal kırıklığına uğratmaz.

Elbette hayatta her şey bizim için. Maddi, manevi rahat yürüyen evlilikler bir iflas sonucunda tüm dengesini kaybedebiliyor. Bu demek değil ki bu evliliğimizde maddi sıkıntı yaşadığımızda ilişki bozulacak. Hayır, evlilik iyi ve kötü gün içindir. Önemli olan iyiyi, kötüyü, parayı ve tüm hayatı paylaşmayı bilmektir.


Yeşim Varol Şen

Mahmure.com uzmanı ve İlişki terapisti

Yesim@duruyasam.com

Yayın tarihi: 30.10.2009
2049
dahafazlası
YORUMLAR

Güzel yazı katılıyorum herşeyi para sanmıyorum ama, insanlık hali belki herkes zengin olmak istiyor. Birde yaşlılara gençlerle gezdi diye kızıyorlar ya, hiç kızmasınlar gençlerde yaşlılarla geziyor ya.

sevda 19.12.2009 20:51:19

kimse kimsenin aklını karıştırmıyo herkesin aklı fikri var kendi düşünebiliyo gerçek yüzünüz ortaya çıkıyo diye rahatsız olmanız doğal tabi geçmişimizde kayıp falan yok kaybetmemek için böyle davranıyoruz tabi bunu anlamak içinde kapasite gerek:))

bir genç kız 15.12.2009 22:49:19

feminist propagandasiyla kadinlarin aklini karistiran hanimlar gecmisteki kaybinizi intikama donusturmeyin ..saglikli gercekci bilgiler verin olurmu..uc bes yaziyla atan kalbi durduramazsiniz..

ibo bt.. 04.12.2009 18:40:24

zeynep ocağa katılmıyorum. türkiyedeki kadınların aşkı seçtiğine dair şüphelerim varki sırf paraları var diye yanlarında oldukları her hallerinden belli olanbirçok manken gibi kadının kendinden en az 20 cm kısa,daha saçı bitmemiş kel kafalı,yürümeyi bile beceremeyen er"kek"lerin yanında olmaları bu süphelerimi kanıtlar niteliketedir.ESAS AŞKI SİZ ÖLDÜRDÜNÜZ.sırf para için de o keltoşun yanında da durulmazki :)o zaman yüksek kaldırımda çalışan bayanları da suçlamamak gerekir. en azından onlarda hayatların

mustafa01 16.11.2009 00:16:29

Paranın çekici yanı tabikide var ama sırf para için de evlenilmez.Bence önceliği aşk alır.Aşık insan paraya pula sağa sola bakmaz.Aşık değilse iş değişebilir.

nirsen 06.11.2009 22:44:53

herkesin düşüncesi farklı bu konuda.Kimisi mantık ewliliği yapıyo kimisi de aşkı tercih ediyo ama bence daha fazlası da bu ikisininde olabileceği kişileri tercih etmek istiyo. ama genel olarak bu herkesin kendi tercihi.ama bana sorarsanız aşk daha öncelikli bence..

bluenight_43 06.11.2009 15:44:30

Paradan ziyade saygınlık ve kariyer daha önemli. Tabi bunlar parayıda beraberinde getiriyor. Erkekler nasılki güzel,bakımlı ve eğitimli bayanlara hayranlık duyuyorlarsa bayanlarda kariyer ve saygınlığı olan erkeklere hayranlık duyuyorlar.Bu bukadar basit...

realite 04.11.2009 22:20:42

bence yanlış bişey bu zengin diye biriyle evlenilmezkine yaşı ne parası içinde sevgi yoksa olmaz para kazanılır ama aşk mutluluk asla kazanılmaz onu parayla alamzazsın ben sevgimin peşinden giderim zengin diye kimsenin peşinde koşmam gururumu asla yerlere atmam ve bence türkiyede kadınlaar aşkı seçiyo genel olarak

zeynep ocak 04.11.2009 01:08:56

asıl aşkı siz erkekler yok ettiniz bu devirde aşkmı kaldı ya kirlettiniz artık o duyguyu en iyisi benim gibi soğukkanlı olun bayanlar hiç olmazsa üzülmezsiniz bu gereksiz yaratıklar için

bir genç kız 03.11.2009 21:47:20

iste boyle kadinlar yuzunden erkekler zamanla aska olan inanclarini kaybediyor ve ondan sonra ortalikta kiz arkadasi yanindaken cevrede kiz arayan tipler goruyorsunuz.. her insan ne yaparsa kendine yapar. aska inanmaya inanmaya, karsidakine biraz biraz guvenip de gerisini beklemek yerine hep aman beni etkilesin, hediye alsin su bu diye diye omur boyu mutsuzluga surukleniyosunuz.. size soyle anlatayim, arabayla gittigim yerlerde kizlarin bakisi farkli, arabasiz gittigim yerlerde farkli... bir de amerikada gecirdigim aylardan bahsedince her kizin uzerime atlama noktasina geldigini goruyorum..

burak 02.11.2009 20:25:04
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.