Zeki kızlar evde kaldı

Zeki kızlar evde kaldı

Zeki kadınların evliliği yürütmekle sınıfta kaldığı haberleriyle irkildik bir süre önce.

Britanya'da dört üniversitenin yaptığı ortak araştırma suları böylesi bulandırınca da, temizleme çalışmalarını biz üstlenelim dedik.

"Benim evleneceğim kadın güzel, sağlıklı ve aptal olmalı." Bu cümleyi kuran, aklı selimliğine güvendiğim yakın bir erkek arkadaşımdı. Az sonra sözlerine şöyle devam etti: "Mesela sen zeki bir kadınsın..." Bunun bir iltifat mı, yoksa hakaret mi olduğunu çözemeden, birkaç gün sonra tüm gazeteler zeki kadınların evlilikte başarısız olduunu yazıyordu. Britanya'da Bristol, Edinburg, Aberdeen ve Glasgow üniversiteleri, 11 yaşındayken IQ'larını ölçtüğü 900 kadın ve erkeği 40 yıl sonra ziyaret ederek evliliklerini incelemişler. Sonuç hayli şaşırtıcı. Araştırmaya göre, çocuklarında zeki bir öğrenci olan kızların, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde evlenme şansı, başarısız kızlara göre göre ciddi şekilde düşük. Zeki olan kızlar evlenseler bile, evliliklerini yürütmekte zorlanıyorlar. Peki ya zeki erkekler? Onlar kadınların aksine, evlilik için tercih özellikle ediliyorlar! Hatta bilim adamları 16 puanlık IQ artışının erkeklerin evlenme şansını yüzde 35 artırırken, kadınların evlenme şansını yüzde 40 düşürdüğünü söylüyorlar. Uzmanlar bu sonuçları evlilik ve sosyoekonomik sınıf arasındaki bağlantıyı ortaya koyan bir araştırmayla kontrol etme şansını da yakalamışlar. Üst sınıftan gelen 40 yaşındaki erkeklerin yüzde 88'i evliyken, alt sınıfta bu oran yüzde 80'de kalmış. Kadınlar için yine tersi geçerli. Alt sınıftan gelen 40 yaşındaki kadınların yüzde 86'sı, üst sınıftakilerin yüzde 82'si evli.

Görünüşe göre zeki kadınlar evde kalmaya mahkum.
Yayın tarihi: 05.02.2005
905
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.