Yuva yıkanın yuvası olur mu?

Yuva yıkanın yuvası olur mu?

Yaşam Koçu ve Evlilik Danışmanı Yeşim Varol Şen, günümüz ilişkilerinde evli erkeklerle ya da kendisinden yaşça büyük erkeklerle birliktelik yaşayan kadınları masaya yatırıyor ve aşkı kirletmemek gerektiğini vurguluyor.

Yuva yıkanın yuvası olur mu?
Ahlak anlayışında reformlar yapılmış da benim haberim yokmuş meğer. Evli insanlarla ilişki kurmak ne zaman "normal" oldu, böyle bir bildiri mi yayınlandı da kaçırdım mı acaba?

Artık zina suçu yok demek, etik değerlere gerek yok mu demek? "Hayata bir kere geliyoruz" cümlesini, "Vicdanını rafa kaldır" cümlesi mi izliyor gizliden?

Gençlere gereken değerleri aşılayamıyoruz sanırım. Herkes kendi hayatını en iyi şekilde değerlendirme ve mutlu olma derdinde. Peki, haklarımız, başkasının haklarını ihlal etmeye başladığımız çizgide bitmiyor mu artık?

Öyle çok genç kız var ki etrafta, geri alıyorum doğrusu genç kadın olmalı, babası yaşında erkeklerle hatta arkadaşlarının babalarıyla fütursuzca ilişkiye giren. Yaş farkı mı dersiniz, evliliğe ihanet mi dersiniz, sorgulamaların beşi bir yerde. İlişkiden beklediklerini sorduğumuzda ise genelde günü geçirmek, sadece eğlenmek, dilediğince yaşamak gibi cevaplar sıralanıyor. Peki, bu kadar günlük talepler, diğer tarafta yani aldatılan eş ve çocuklarda, geleceği de karartacak ne denli yıkıma sebep oluyor, kimin umurunda...

Babasının çok yakın, evli bir arkadaşıyla aşk(!) yaşayan genç kızımız diyor ki; "Adam kendi ailesini düşünmüyorsa, ben mi düşüneceğim". Diyorum ki, "intihar etmek için binanın tepesine çıkmış bir insanın yanında sakin sakin oturur, hatta nasılsa atlayacak diye iter misin onu?"
İnsan kendi yaptığını haklı çıkarmak için yüzlerce mazeret bulur da, kimse karşısındakinin mazeretlerini kabul etmez. Hele ki kurbansa...

İnsanın mutlu olabilmesi için vicdanının rahat, başının dik olması lazım. Kimsenin suçuna ortak olmaması, hayatın net ve şeffaf olması lazım. Gizli saklı yaşanan her şey, heyecan verici olsa bile, stres sonunda da mutsuzluk yaratır. Bunu unutmamak lazım.

Aşk denilen şey, evet güzel, ancak hepimiz biliyoruz ki geçici. Yerini sevgiye bırakan aşk, makbul olan. Aşkın yerine sevgiyi koyabilmek için de güven lazım, huzur ve açıklık lazım. Tek başına aşk, mantığın olmadığı yerde gerçekten AŞK değil. Aşk'ı böyle kirletmemek lazım.


Sevgiler

Yeşim Varol Şen

Yaşam Koçu ve Evlilik Danışmanı
Mahmure.com uzmanı

Yayın tarihi: 02.04.2010
2350
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.