Yatakları ayırmak ilişkiyi uzatır mı?

Yatakları ayırmak ilişkiyi uzatır mı?

Dünyada evli çiftler arasında yayılan yeni bir trend var: Ayrı yatak odalarında uyumak! Geçmişte, yatakları ayırmak boşanma habercisi sayılırken, günümüzde ayrı yatmayı evliliğin devamı için şart koşanlar bile var!

Güncellenme tarihi:
Diyelim ki, evlenmeye karar verdiniz. Söz, nişan faslını atlattınız. Evinizi düzmeye başladınız... Ve sıra geldi yatak odasına! Müstakbel eşiniz diyor ki; "Ben kendim için ayrı bir yatak odası istiyorum hayatım!" Önce espri sanıyorsunuz. Ama sonra, durumun ciddiyetini kavrıyorsunuz. Peki, bu durumda ne yaparsınız? Önce bir afallarsınız değil mi?

Ne demek istiyor bu adam şimdi diye içinizden geçirebilir, sonra da bunu dile dökebilir, olay çıkarabilirsiniz. Şaşırmakta elbette haklısınız, siz şimdi kim bilir durumu ne sandınız? Ancak, bunun yurt dışında yayılan yeni bir trend olduğunu bilmelisiniz. Hatta genellikle kadınların bu konuda daha ısrarcı olduğunu da belirtelim! Buna şaşırmamalı değil mi? Söz konusu bir trend ise kadınların uymadıkları bir alan yok!

Uyku meselesi mi?

Yıllardır çiftlerin ayrı yataklarda uyumaya başlamasını, kötü giden ilişkiye ya da boşanmaya yorardık. Öyleyse, nasıl ve nereden çıktı bu trend?

Öncelikle, "Evliliğinizde ilk günkü heyecanı korumak istiyorsanız, yatakları ayırın" diye olaya yaklaşanlar var. Sosyologlar ise, bu trendin gelişmesinde özellikle horlama, uyku alışkanlıkları ve yeni doğmuş bebeğin ağlama sesi gibi etkenlerin rol oynadığını söylüyor. Çünkü pek çok çift, günümüzde yoğun ve stresli işlerde çalışıyor. Çalışma saatleri de değişiklik gösteriyor. Üstelik aynı evin içinde kimi televizyon izlemek isterken, kimi geç saatlere kadar internet başında vakit geçirmeyi tercih edebiliyor. Bu da geceleri bile bir arada bir şeyler yapmayı engelliyor. Ayrı yatmak ise hem özlemi getiriyor hem de evli çiftlere kişisel özgürlük sunuyor. Yani daha kaliteli uyku ve herkesin kendine özel bir beden saati ve biyoritmi olması bu trendi bir yandan daha meşru kılıyor.

Uyku konusunda da ciddi araştırmalar var. Uykusuz bireylerin mutsuz olduğu, mutsuz insanların evliliğinin de kötü gittiği söyleniyor.

Dr. Sabri Derman; "Partnerimiz uykumuzu olumsuz etkiliyorsa yataklar ayrılabilir, yoksa beraber uyumak dayanılmaz bir azap olur. Ancak uykusuzluğa sebep olan unsurları ortadan kaldırmak çok daha akıllıca bir çözüm" diyor.

Yatakları ayırmak doğru mu; uzmanlar ne diyor? >>>>>>

Yayın tarihi: 27.01.2009
9323
YORUMLAR

biz eşimle ayrı yatıyoruz ve özlem oluyo bence mantıklı

selinay yıldız 13.03.2009 19:39:22

yani oyle bir seyin tartismasi bile yapilmamasi lazim akil mantiga sigmaz evli ciftlerin ayri yatmasi tesekur ediyorum

memet cidde 28.01.2009 14:37:12

evliliğin ne anlamı kaldı o zaman canım

mali 28.01.2009 00:52:01

evli çiftler kesinlikle ayrı yatmamalı kısa süre sonra eşler arasında soğukluk meydana getirir böyle bir durumda zamanla hasret sona erer ve dışarda sevgi arayışına gidilir.özellikle zamanımızda yeterince ayrı kalınmıyor mu? tv, internet, teknolojik gelişme zaten evliliğin ayakta kalmasına izin vermiyor.

leyla onel 27.01.2009 20:04:35

evlı cıflerın kesınlıkle ayrı yatmalarını doru bulmuyorum cıfler kus dahı olsa ayrı yatmaları yanlıs cunku beraber yatan esler bırı bırın den ozur dıler ve barısırlar ben kac defa bunu bızzat yasıyan lardanım bırıyım cıf lerın ayrı yatmalarını doru bulmuyorum

kamıl toppas 27.01.2009 11:39:33
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.