Yalnızların yeni adresi

Yalnızların yeni adresi

ABD'de boşanmalarla ilgili yapılan bir istatistiğe göre, her dört kadından birinin boşanma nedeni, sohbet odaları ve cinsel nitelikli siteler!

İnternet bu yönünün yanı sıra, yalnızlığı gidermek için medet umulan bir yol oldu. Yıllık ciroları hatırı sayılır şekilde artış gösteren çöpçatan siteleri de bu yalnızlıktan besleniyor.
Durumu sitelerin yöneticileri de itiraf ediyor. Amerika'da 30'un üzerinde web sitesini kapsayan bir araştırmaya göre, internet üzerinden tanışıp görüşenlerin sayısı giderek artıyor. Araştırmaya göre bir ay içinde çöpçatan sitelerini 34 milyonu aşkın insan ziyaret ediyor ve bu sitelerde ortalama 13 saatlerini geçiriyorlar. Bu sitelerin en popülerlerinden biri olan 'match.com'un aylık 25 dolar abonelik ücreti ödeyen 600 bini aşkın müşterisi var ve aboneler giderek çoğalıyor. match.com'un aylık geliri ise 15 milyon doları buluyor. Toplam pazar, 800 milyon doları aşarken, zarar eden internet siteleri de çöpçatan siteleri kurarak kâra geçiyor. 'Sanal çöpçatan' hatları sınır ve kültür tanımayarak aboneler arasında iletişim kurmayı sağlıyor.

Amerika'da bu yoğun ilgi görmenin ardından kâr açıklamaya başlayan çöpçatan siteleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yayılmaya başladı. Yalnızları keşfeden bu siteler, onları buluşturuyor ve buradan da para kazanıyor. Bu sitelerde başvurucuların emekli olduğunda yaşamak istediği yerden, sevdiği filmlere, okuduğu kitaplara kadar geniş seçenekli profil oluşturma imkânı var. Sonrası siteye üye olan kişinin kendine uygun arkadaş, sevgili ya da eşi bulmasına kalıyor. Çöpçatan sitelerinin bu kadar revaçta olmasının en önemli nedeni, 'normal hayat'ta iletişim kurmanın güçlüğü. İnsanlar internette kimlik açıklamak zorunda olmadığı için, kendini rahat ve cesur hissediyor.

Gerçeğini bulamayana sanal flört!

Yalnızlığını 'sanal' ortamda gidermeye çalışanlara yönelik pek çok oyun arasında en gözdelerinden biri 'Singles'. Dünyanın dört tarafında milyonlarca kişiyi peşinden sürükleyen bir bilgisayar oyunu bu... Oyunun amacı, sanal bir partneri baştan çıkarmak, aşkı başlatmak ve ortaya çıkan türlü engellere karşı bunu sürdürmek.

Hayatındaki özel insanı bir türlü bulamayanların rağbet ettiği oyunun tam adı 'Singles: Flirt up your life' (Yalnızlar: Hayatınıza flört katın). Yalnızlara sanal da olsa hayallerindeki aşkı bilgisayar başında tatma imkânı veren oyun Amerika ve Avrupa'da milyonlarca insanı büyüledi. Bir yetişkin oyunu olan Singles'ta aynı evi paylaşan iki ayrı cins ve iki ayrı karakterin aşkı tatmasını sağlamak gerekiyor. Oyundaki evin iki ana karakteri Mike ve Linda'dan hangisi olacağınıza karar veriyorsunuz önce. Paraları çok olmadığı için aynı evi paylaşan bu iki genç ve çekici çiftin etrafını farklı karakterlere sahip 15 kişiyle dolduruyorsunuz. Evin dekorasyonunu da istediğiniz gibi yapabiliyorsunuz. Ancak fazla para harcamamak gerekiyor. Çünkü para bittiğinde aşk da tehlikeye düşüyor. Burada karakter seçimi önem kazanıyor, çünkü bu karakterler ilişkiyi de etkiliyor. Eğer Linda iseniz Mike'ın aşkını kazanmak için uğraşıyorsunuz. Ancak seçtiğiniz kadın karakterler yolunuza taş koyabilir!.

İlk öpüşme

Oyunda doğru hamlelerle ilk romantizmi, ilk öpüşmeyi yaratmak oyunu oynayanın beceri ve deneyimine bağlı. Sanal aşkta gerçekte olduğu gibi kavga çıkabiliyor, şiddetli tartışmalar yaşanabiliyor. Oyunda başarılı olursanız oyuncuları birbirine âşık edebilir, hatta yatağa girip sevişmelerini bile sağlayabilirsiniz. Ancak oyun pornografik öğeler içermiyor. Oyunun gerçek hayatta insanları ilişkiye hazırladığı belirtiliyor. Yan karakterlerin de kişinin gerçek hayatta da her an karşılaşılması mümkünolan bazı tutum, davranış ve düşüncelere hazırlıklı olmasını sağladığı önü sürülüyor.
Yayın tarihi: 15.01.2005
2563
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.