Yalanı sanal da olsa söylemem!

Yalanı sanal da olsa söylemem!

Araştırmalar, internet arkadaşlığında kadınların erkeklere oranla daha samimi olduğunu gösteriyor. İnternette, 10 erkekten 6'sı yalan söylüyor.

Sidney Üniversitesi Tatbiki İnsan Davranışları Bölümü tarafından İngiltere, ABD ve Avustralya'da yapılan bir araştırmada telefon ve internet hatları üzerinden kurulan ilişkiler ele alındı. Araştırmaya göre dil, din, kültür ve ülke farkları online arkadaşlıkta değişik davranış modellerine yol açmıyor. Kadın ve erkek arasındaki davranış farklılıkları sanal ortamda da etkisini gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre kadınlar, yüz yüze ilişkide nasıl davranıyorsa internette de aynı tutum içinde oluyor. Erkekler ise yalan söylemeyi tercih ediyor. İşte online ilişkide kadın-erkek karşılaştırması:

Kadınlar samimi

* Erkekler internette dürüst davranmıyor. Hemen hemen hepsi evli olduklarını gizliyorlar. 10 erkekten 6'sı meslekleri, yaşları ve ekonomik durumları konusunda chat arkadaşlarına yalan söylüyor.

* Kadınlar erkeklere göre çok daha samimi. İnternette chat yapan kadın, yaşını, mesleğini ve ekonomik durumunu gizlemek ihtiyacını hissetmiyor. Kadınların tek gizlediği şey isimleri...

* Kadınlar yüz yüze söyleyemedikleri her şeyi online ilişkide rahatça söylüyor. Eşleri ya da erkek arkadaşlarıyla ilgili sorunları, iş hayatları, aile sorunları, hayalleri, beklentileri vs.

* Erkekler online arkadaşlarıyla tanışma konusunda kadınlara oranla daha cesur. Yaşları 18-35 arası değişen 3 bin erkekten yüzde 70'i chat yaptığı kişi ile tanışmak istiyor. Kadınların sadece yüzde 20'si chat ilişkisini yüz yüze tanışmaya kadar götürebiliyor.

* Düşünülenin aksine kadınlar yaşlarını da gizlemiyor. Kadınlar yardımseverlik açısından da erkeklere fark atıyor. Konuştuğu kişinin sorunlarını çözmeye çalışıyor. Önerilerde bulunuyor.

* Online ilişkide erkekler için seks, para ve menfaat önem taşıyor. Kadınlar online ilişkide cinsiyet farkı gözetmiyor. Oysa erkekler cinsellik içermeyen ilişkilere sıcak bakmıyor. Sonuç vermeyen, ete, kemiğe bürünmeyen ilişki erkeğe cazip gelmiyor. Erkekler cinsellik dışında, otomobil ve sporla ilgili.

* Buluşma teklifi genelde erkekten geliyor. 18-25 yaş arası kadınlar romantik arkadaşlık istiyor. Bu yaş grubundaki erkekler ise seks peşinde. 30-45 yaş arasında evlilik problemleri öne çıkıyor. Kadınlar koca, erkekler macera arıyor.
Yayın tarihi: 03.03.2005
1211
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.