Yalan dünya sanal dünya...

Yalan dünya sanal dünya...

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sanal seks de yaygınlaşmaya başladı. Uzmanlara göre, özellikle Türkiye gibi cinsel tabuların fazla olduğu ülkelerde sanal seks ilerleyen süreçte daha çok gündeme gelecek. Ancak sanal seksin sakıncaları var...

Teknolojinin nimetleri arasında yer alan internet iletişimde sınır tanımıyor. İnsanlar kendilerinden kilometrelerce uzaktaki bir başkasıyla iletişime girebiliyor, hatta hiç tanımadığı bir insanla sevinçlerini, sıkıntılarını hatta sorunlarını paylaşabiliyor.

Bu masum durum aslında zararsız olmakla birlikte iletişimin içine cinsellik konusu girince gerek sosyal, gerekse de psikolojik sorunlar yaşanmaya başlıyor.

Sanal ortamın fantastik havası içinde yaşanılan aşırı zevkin gerçek yaşamda alınamamasıyla bazı sorunlar ortaya çıkıyor.

Sanal seks erkeklerde "sertleşme bozukluğu"na, kadınlarda ise "sanal ortamda aldığı zevki gerçek yaşamda cinsel partneriyle alamaması" gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarıyor.

Sanal seksin çeşitli psiko-sosyal sorunları beraberinde getirmesi nedeniyle psikiyatri uzmanlarına başvuruların arttığı bildiriliyor.

Sanal seks

Sanal sekste de gerçek cinsel yaşamda yaşanılan sorunların hemen hepsinin ortaya çıkabiliyor. İstek ve uyarılma bozuklukları, orgazm yaşama anlamında sorun çıkabiliyor. Sanal tecrübeden sonra gerçek yaşamda fantastik yaşamanın getirdiği uyaranları normal yaşamda yakalayamama kaygısı ortaya çıkıyor.

Sanal seks ile birlikte 'chat aldatmaları'nın gündeme gelmeye başladı ve bunları farkeden eşler arasında da ilişkinin boyutuna göre sorunlar yaşanmaya başılyor.

Genel olarak insanlarda, insanı baskı altında tutan dürtüler bulunuyor. Ancak gerçek yaşamda her arzu ve istek tabular, genel ahlak kuralları gibi nedenlerle tatmin edilemiyor. Sanal ortamın getirdiği rahatlıkla insanlar bu tür fantastik düşüncelerini sanal ortamda tatmin etme yoluna gidiyor. Bu nedenle kişilerin zaman zaman yakalanma kaygısı taşımadan gerçek kimliği ile yaşamayan insanlar kendilerine sanal bir kimlikle bunun getirdiği sorumluluk ve yükümlüleklerden kaçınarak ve korunarak arzularını tatmin etme yoluna gidiyor.

Sanal seksin insani ilişkilerde de bozulmalara yol açabiliyor.
Yayın tarihi: 11.05.2005
904
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.