Ünlü isimler prezervatif kullanıyor mu?

Ünlü isimler prezervatif kullanıyor mu?

Doğum kontrolün birçok yöntemi olmasına rağmen cinsel yollarla geçen hastalıklardan korunmanın tek yolu prezervatiftir. "Bulandan allah razı olsun" diyeceğiz ama pek de öyle değil galiba. Çünkü prezervatif bazılarına göre işkence...

Prezervatif nerede ve nasıl kullanılır? Nerede kullanılmaz? Böyle bir soru ilk başta saçma gibi gelse de prezervatifin kullanım alanı sanıldığın daha da geniş. Vajinal seksin yanısıra oral ve anal sekste de kullanılır. Anal seks sırasında kullanılmasının sebebi mantıklıdır. Çünkü anal seks sırasında hastalık kapma riski çok daha yüksektir.

Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre:

İnsanların yüzde 21'i, iki taraf da HIV testi sonuçları almadan korunmayı kesmiyor.

Fransa, Hollanda ve Güney Afrika'daki insanların yüzde 55'i evlenmeden önce kullanmayı kesmiyor.

Yüzde 13 aşık olana kadar kullanıyor (ne alakaysa) yüzde 5 ise hiç kullanmıyor.

Dünya genelinin yüzde 39'u son 12 ayda korunmadan ilişkiye girmiş. Bunlar arasında yüzde 61 ile İsveçliler ilk sırada.

Ankete katılanların yüzde 32'si partnerleri korunmayı reddetse de ilişkiye girmeye hazır. Bu oran erkeklerde yüzde 38, kadınlarda yüzde 18.

Peki bizim ülkemizde bu konuya nasıl bakılıyor? Ünlüler bu konu hakkında ne düşünüyor?

Özcan Deniz

"Güvendiğim ve birlikte olduğum biriyle prezervatif kullanmak istemem. Çünkü onu herşeyiyle hissetmek isterim. Ama tek gecelik birşeyse yaşanan amaç bellidir. Bu yüzden mutlaka kullanırım. Çünkü o kişiyi duygusal anlamda arzulamıyorumdur."

Teoman

"Kullanılmalıdır. Ölmeyelim diye."

Derya Alabora

"Önlem için kullanmak lazım. Tabi birlikte olduğunuz kişiyle de bağlantılı."

Gizem Özdilli

"Karı-kocaysanız kullanmaya gerek yok. Tanımadığınız biriyle mutlaka kullanmanız gerekiyor. Cinsel hayatın tüm hislerini yok ediyor ama AIDS de hayatı yok ediyor."

Athena Gökhan

"Yerine göre. İnsan sevgilisiyle birlikteyken prezervatif kullanmaz. Başka durumlarda kullanmadan olmaz. Tabii ki hissiyat olmadığı için mutsuz olabiliyor çiftler. Bu durum mümkün olduğunca tek eşliliğe itiyor insanı."

Kaynak: Max Dergisi
Yayın tarihi: 14.08.2003
2397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.