Sonun başlangıcı

Sonun başlangıcı

Bir ilişkiyi bitirmek herkes için zordur. Bu kararı verdikten sonra bavul toplayarak gecenin bir yarısı o uyurken evden ayrılmak sadece filmlere özgü bir sahnedir aslında.

Çünkü biz bunca zamandır beraber olduğumuz adama artık yola onsuz devam etmek istediğimizi o kadar da rahat söyleyemeyiz. Peki hem kendimize hem de ona çok fazla acı çektirmeden ondan nasıl ayrılabiliriz? İşte yolları...

Ayrılığın bütün sorumluluğunu üzerinize alın

Ondan ayrılmak istediğinizi söylediğinizde bunun sadece sizin kararınız olduğunu söyleyin. Herhangi bir şey için asla onu suçlamayın. Bu ilişkide doyurulmayan istekler size ait bunu unutmayın.

Ona herşey için teşekkür edin

Ondan ayrılmak istediğinizi söylerken herşeyin sevgi ve saygı çerçevesi içinde olmasına özen gösterin. Onunla konuşurken ilişkinize dair hiçbir soru işareti bırakmamaya gayret edin ve yaşadığınız tüm o güzel günler için ona teşekkür edin. Eğer size kızarsa ve sizinle tartışmaya başlarsa konuşmayı çok fazla uzatmayın, aksi takdirde kırıcı olabilirsiniz.

Açık olun

Ona artık yollarınızı ayırmak istediğinizi söylerken mümkün olduğu kadar sıcak ve samimi olmaya çalışın. Fakat bu yakın duruşunuzu yanlış anlama ihtimalinden dolayı da ayrılmak konusunda ciddi olduğunuzun altını çizin. Eğer onunla ileride arkadaş olarak görüşmeye devam etmek istiyorsanız o zaman ona 'Ben gidiyorum fakat birbirimizi arayıp, soralım, her zaman arkadaş kalalım' gibi birşeyler söyleyebilirsiniz.

Bu işe kimseyi karıştırmayın

Ondan kesin olarak ayrılmadan önce böyle bir düşünceniz olduğunu ailenize ya da arkadaşlarınıza söylemeyin. Bu sizinle onun arasında olan çok özel bir mevzu. O yüzden ayrıldıktan sonra da çevrenizde anlatmak istediğiniz insanlara sadece çok önemli detaylardan bahsetmenizi öneririz.

Doğru zamanda doğru kararı verin


Kararınızı kesin olarak verdikten sonra ondan ayrılın. Birşeyleri beklemek ikiniz için de zor bir süreç olabilir. Bu kararınızın partneriniz üzerinde nasıl bir etki yaratacağına emin olamıyor ve verebileceği sert tepkilerden korkuyorsanız ona bu kararınızı bir restoranda ya da bie cafede söyleyin. Konuşacağınız yere beraber gitmeyin, orada buluşun konuşun ve oradan onsuz ayrılın.

Özel bir günde ondan ayrılmayın


Yıldönümünüzde, onun doğumgününde ya da sevgililer gününde ondan ayrılmaya kalkmayın. Bu kararınızı ona söylemek için daha uygun bir gün seçin. İkiniz için özel olan bir günde ona ayrılmak istediğinizi söylerseniz onda belki de sonsuza kadar kapanmayacak derin yaralar açabilirsiniz.

Özel eşyalarınızı geri alın


Ayrılmadan önce onda kalan özel eşyalarınızı bir şekilde onun evinden alın. Ayrıldıktan sonra o eve gitmek ve eşyaları toplamak size de en az onun kadar acı verecektir. Sevgilinizin sizde kalan eşyalarını ise bir kutuya yerleştirerek ayrılma kararınızı söyledikten sonra bu kutuyu ona verebilirsiniz.

Çeviri: Elif Akbaş
Yayın tarihi: 02.06.2005
892
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.