Sonsuz aşkın beş kuralı

Sonsuz aşkın beş kuralı

Beş kurala uymakla aşk sonsuza kadar sürer mi? Amerika'nın ünlü psikologları bu konuda iddialı. Her yaş grubunda çiftler üzerinde 16 yıl boyunca yapılan araştırmalarla çok sayıda veriler bir araya getirildi.

Doğru kişiyi bulmak, hele hele aşık olmak çok özel bir durum. Aşkın sonsuza dek sürmesini kim istemez ki? Sosyologlar, psikologlar ve daha pek çok uzman, 'sevenler ayrılmasın' diye yıllardır araştırmalar yapmışlar. Bu araştırmalar sırasında çiftleri boşanmaya iten sorunları bulup masaya yatırmaktansa, çoğu zaman mutlu olanların tercih ettiği bir yönteme başvurmuşlar: Her ilişkiyi gözden geçirirken, sorunları süzerek ayıklamışlar. Bu yöntemi zaten kullanan çiftler, diğerlerinden daha zeki, daha zengin ya da daha eğitimli değil. Sadece daha heyecanlı bir ilişki yaşamakla birlikte, birbirilerine daha çok anlayış ve saygı gösteriyorlar.

1- Aşkınızı tazeleyin

Elbette onu sevdiğiniz için birliktesiniz. Bunun bilinciyle ilişkiye olumlu gözle bakmasını biliyorsanız, ona tekrar heyecan duymaya uygunsunuz demektir. Bakışlarından, gülüşünden, esprilerinden ve hareketlerinden yine etkilenirsiniz. Kriz yaşayan ilişkilerde geçmiş ve olumsuzluklar tekrar tekrar masaya yatırılıyor. Halbuki anlayış ve saygı, krizlere karşı çok etkili bir aşı. Uzmanlara göre "Onun nesi hoşuma gidiyor?" sorusuna cevap ararsanız, olumlu düşünmeye başlarsınız. Bu yöntemle aşkınız yeniden filizlenecektir.

2- Küçük anların büyük etkilerini yaşayın

Kahvaltı sofrasında, dergilerini ve pazar gazetesini almış keyifle okurken, kadın "Yeni filmlerle ilgili yorumu okudun mu?" diye sorar. Adam sadece "Evet, ilginç" diye yanıtlar ve tekrar gazetesiyle ilgilenmeye devam eder. İlgisizlik gibi görünse de günlük romantizmin ta kendisi bu. Uzmanlara göre mum ışığında baş başa yenen bir akşam yemeğinden çok, insanları birbirine bağlayan gündelik hayatın yüzlerce ayrıntısını paylaşmaktır.
Yayın tarihi: 23.09.2006
2391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.