Size aşık mı, değil mi?

Size aşık mı, değil mi?

Herkes hoşlandığı insanın kendisine aşık olmasını ister fakat hayat her zaman bize istediklerimizi sunmaz öyle değil mi?

Hayal ettiklerimize kavuşmak için bizim de bazen bir şeyler yapmamız gerekir. Şimdi okuyacağınız tüyolarla hoşlandığınız kişi size daha çok yaklaşacak. Bu özel sırları duymaya hazır mısınız?

Önce göz önünde olun, sonra ortadan kaybolun

Amerikalı bir İnsan Davranış Bilimi Uzmanı olan David Lieberman biriyle ne kadar çok etkileşim halinde olursanız o kişinin sizden etkilenme ihtimalinin o kadar yüksek olduğunu söylüyor. Bu görüşün ışığı altında hoşlandığınız kişiyi etkilemek istiyorsanız tanıştıktan sonra onunla mümkün olduğu kadar çok vakit geçirmeye çalışın. Fakat zaman ilerlediğinde ve onun sizinle ilgilendiğini fark ettiğiniz anda görüşmeleri azaltmaya başlayın. Ulaşamadıkları şeyler insanlara her zaman daha cazip gelir ve bu herkes için geçerlidir. Düşünsenize kapıyı her açtığınızda paspasın üzerine bir yığın pırlanta bırakılmış olduğunu görüyorsunuz. Bir zaman sonra o pırlantaları görmemeye ve üzerinden atlayıp yolunuza devam etmeye başlayacaksınız. Her istediğinde onunla görüşmediğinizde, size her istediğinde ulaşamadığında onun gözündeki değeriniz artacaktır bundan emin olun.

Siz ona değil, o size hediyeler alsın

Onun hoşuna gidecek bir şey yaptığımızda iki açıdan mutlu oluruz. Birincisi yaptığımız hareketten dolayı kendimizi takdir ederiz, ikincisi ise kendimizi ona daha yakın hissederiz. Bunun ötesinde hoşlandığımız kişinin yaptığımız bu hareketi hak eden harika bir insan olduğunu söyleriz kendimize. Karşımızdaki kişi bizim için iyi bir şey yaptığında ise o kişiden hoşlanıyorsak yaptığı hareketten çok etkileniriz. Fakat diyelim ki ona bir hediye almak istiyorsunuz, o hediyeyi almadan önce onun sizin için bir şey yapmasını bekleyin. Bırakın önce o bir harekette bulunsun. Çünkü birisini etkilemek isteyen kişi ona örneğin küçük hediyeler alır. Bırakın önce o sizi etkilemeye çalışsın.

Konuşurken gözlerinin içine bakın

Harvard Üniversitesi Psikoloji bölümünden Psikolog Zick Rubin iki insanın birbirine aşık olup olmadığını ölçmek için bilimsel bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın sonucunda birbirilerine aşık olan çiftlerin konuştukları sürenin yüzde 75'inde birbirlerinin gözlerinin içine baktıkları ortaya çıktı. Hoşlandığınız kişiyi kendinize aşık etmek için Rubin'in araştırma bulguları çerçevesinde hareket etmeniz mümkün. Şöyle ki onunla konuştuğunuz zaman diliminin yüzde 75'inde gözlerinin içine bakarsanız beyninde bir yere temas etmiş olursunuz. O kişinin beyni en son kimin hangi sıklıkta o insana baktığını kaydeder ve o kişiye karşılık vermek amacıyla PEA isimli bir sıvı salgılar. Aşık olduğumuzu hissettiğimizde vücudumuzun verdiği tüm reaksiyonların (ellerimizin terlemesi, kalbimizin daha hızlı çarpması gibi) nedeni PEA maddesidir. Sizden hoşlanmayan bir kişi sizinle konuşurken gözlerinizin içine fazla bakmayacaktır. Fakat eğer sizinle ilgileniyorsa konuşurken sürekli size baktığını fark edeceksiniz. Siz de bu durumda onun vücudunun PEA salgılamasını sağlayabilir ve size aşık olma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Gözler yalan söylemez

Gözbebeklerimiz çeşitli koşullarda büyür ve küçülür. Örneğin gördüğümüz bir şeyi beğendiğimizde gözbebeklerimiz büyür. Bu bizim kontrol edemediğimiz bir durumdur. Bir erkeğe üzerinde bir kadın suratı bulunan birbirinin aynı iki fotoğraf gösterdiler ve hangi fotoğrafın kendisine daha çok çekici geldiğini sordular. Bu kişiye çekici gelen fotoğraf kadının gözbebeklerinin büyük gözüktüğü fotoğraf oldu. Hoşlandığınız kişinin gözbebekleri sizinle konuşurken büyüyorsa bu, onun da sizden hoşlandığının bir kanıtı. Eğer siz ona doğru sinyali vermek istiyorsanız gözlerinin içine bakın ve duygularınızı keşfetmesine izin verin.
Yayın tarihi: 17.08.2006
13133
dahafazlası
YORUMLAR

acaba bana aşıkmı

tuba açık 13.05.2011 09:48:11
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.