Şimdi çekip gitme zamanı!

Şimdi çekip gitme zamanı!

Ayrılık çanları çalıyor, yürümediğini bile <br/>bile takılıp kalıyoruz. Peki, zorumuz ne? <br/>Şimdi zincirleri kırıp çekip gitmenin tam zamanı...

Şimdi çekip gitme zamanı!
Gül ve Osman altı hafta önce ayrıldılar ama Gül'ün arkadaşları buna hâlâ inanamıyorlar. "Gül hâlâ sadece Osman'dan bahsediyor" diyor 25 yıllık arkadaşı Neşe ve devam ediyor: "Sürekli nerede hata yaptığını anlamadığını ve her şeyin aslında çok iyi gittiğini söylüyor. Onsuz yaşayamayacağını düşünüyor. Osman'ın bir anda kendine geleceğini, aslında ona ihtiyacı olduğunun farkına varıp geri döneceğini düşünüyor. Ama Osman başka biriyle beraber. Arkadaşımı çok seviyorum ama bazen onu sarsmak ve artık vazgeçmesi gerektiğini söylemek istiyorum!"

İlişki uzmanları bitmiş bir ilişkiye takılıp kalmanın özellikle bağımsız kadınların sorunu olduğunu söylüyorlar. Şaşırdınız mı?

NEDEN UNUTAMIYORSUNUZ?

Bu sorun farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin reddedilmeyi kabullenememe veya yalnız kalma korkusu gibi Aile yapısı, çocuk yaşlarda yaşanan zor deneyimler de ayrılığı kaldıramamaya yol açabilir. Bunun bir başka sebebi de mükemmeliyetçi bir kişiliğe sahip olmanız olabilir.

Kadınlar genellikle, kendilerinde ayrılığa yol açacak bir sorun olmadığını ve karşılarındaki erkeğe biraz zaman verirlerse hatasını anlayacaklarını düşünürler. Partnerleri onları sevmekten vazgeçemez onlara göre.

Ayrıca mükemmeliyetçi kişiler bu tür durumlarda kendilerini suçlama eğilimine de girebilirler. Çünkü hayatın hiçbir alanında başarısız olmayı kabullenmeleri mümkün değildir. İlişkinize, duygularınıza, işinize veya başka bir şeye takılıp kalmak, genellikle güven eksikliği veya değişim yaşama korkusuna bağlıdır.

Ne yazık ki çoğu zaman takılıp kaldığımız bazı şeylerin bize zarar verdiğini bilsek bile, bir adım ileriye atamayız. Bu şekilde kendimizi mutsuz olmaktan koruduğumuzu düşünürüz. Belki de sorunlarla yüzleşmek yerine "rahat" hayatımızı sürdürmek kolayımıza gelir.

Gül, arkadaşı Neşe'ye, "Kaybettiğim sadece. Osman değil; en yakın arkadaşımı, sevgilimi ve destek sistemimi kaybettim" demişti. "Bence Osman hiç de Gül'ün söylediği gibi biri değildi. Eğer öyle olsaydı, okulda yeni tanıştığı bir kız için Gül'den ayrılmazdı" diyor Neşe.

İNCELDİĞİ YERDEN KOPAN İLİŞKİLERE, "AYRILIK" DENİR!

Sağlıklı bir ilişkide, insanlar sevmekten vazgeçmezler ama eğer sorunlar varsa, bir taraf farkında olmasa da, ilişki yavaş yavaş biter.

İlişkilerinize takılıp kalmamak için, öncelikle birlikte olmayı öğrenmeniz ve ilişkinin doğasını iyi anlamanız gerekir. Sevgiliniz veya eşiniz ayrılmak istediğinde buna sadece sizden kaynaklanan şeylerin neden olmadığını düşünün. O dönem için o kişinin 'hayatının aşkı' olmayabilirsiniz. Böyle düşünmeyi başardığınız zaman, hayatınıza sorunsuz biçimde devam edip, kendinize daha uygun olan birini bulabilirsiniz. Belki de günümüzde ilişkilerde yaşanan temel sorun, çok çabuk yakınlaşmak ve ilişkiye gereğinden fazla değer vermek.

Biriyle beraber olmak; görünümü, giyim tarzı veya sizi dinleyişinden hoşlanarak, onu daha yakından tanımak için görüşmeye başlamaktır. Eskiden bütün bunların gerçekleşmesi için haftalar, aylar ve hatta yıllar gerekirken, artık bir veya iki gecede gerçekleşebiliyor. Ama doğru olan, biraz beklemek ve her şeyin yavaş yavaş ilerlemesini sağlamaktır.

İlişki, ihtiyaçlarınızın karşılıklı olarak yerine getirilmesidir. Bunun için, birbirinizi çok iyi tanımalı ve kendi alanlarınızı iyi belirlemelisiniz. Bu şekilde, hem ortak zevklerinizi paylaşabilir hem de birey olarak kendi hayatınızı sürebilirsiniz. Bu da karşılıklı saygınızı besler.

Ufak görüş ayrılıklarını aşmaya çalışmanız normaldir ama çok belirgin farklılıklarınız varsa, işler ciddiye binmeden ayrılma yoluna gidebilirsiniz. Başka biri için kendinizi değiştirmeyi düşünmeyin. Bu, kızgınlık hissedip, kendinize olan saygınızı kaybetmenize yol açabilir.

ARTIK BİTTİĞİNİ GÖSTEREN İŞARETLER

* Saygı hiç kalmadı. İkinizden biri artık diğerinin hislerini, hedeflerini ve hayallerini hiç umursamıyor.

* Artık düşünceli davranmıyorsunuz. İkinizden biri diğerinin istek ve ihtiyaçlarını önemsemiyor.

* Artık birbirinizin söylediklerini ve fikirlerini kabul etmek zorlaştı.

* Birbirinizi eleştiriyor, dalga geçiyor ve hatta birbirinizi aşağılıyorsunuz.

* İkinizden biri ilişki için çaba göstermiyor ve zaman ayırmıyor.

* El ele tutuşmak veya öpüşmek gibi aranızdaki duygusal bağı gösteren işaretler her geçen gün zayıflıyor.

* Artık birbirinizi alttan almıyorsunuz. Her ilişkide sorunlar vardır ama ikinizin de rahat hissedebileceği ortak bir nokta bulamadığınız zaman...

artık çift olmak için uygun kişiler değilsiniz demektir.
Yayın tarihi: 10.05.2009
2154
YORUMLAR

Bence erkek ayrılığın sebebi ne olursa olsun gidiyor ve aradığını bulamazsa tekrar geri dönüyor , ama kadın eğer ayrılmış ise gerçekten bitmiştir.Erkekler kadınların onlara olna sevgilerinin hiç bitmeyeceginden emin davranıyolar ama yanılıyolar kadın son sözü söyler ve bitirir geri dönüşü olmaksızın istina durumlar olmadıkça.

buseda267 02.07.2009 10:18:56

17 yıldır evliyim ve yaşananlardan şunu çıkardım.Erkek başka birini bulduysa çok kolay arkasına,yaşananlara bakmadan ayrılabiliyor,sevgisini unutabiliyor.Aşkla şevkle keyifle yeni heyecanlara koşuyor. Aşk acısız olmuyormuş:))

bilgge 20.05.2009 17:35:23

geri dönmekte bir erdemdir belkide ama geri alınamayacak kelimeler bazen gururun herşeyden öne çıkmasını sağlıyor kesinlikle saygı bittiyse sevgiye dair herşey biter, kimse içinde kendini yıpratmaya gerek yok diye düşünüyorum!!!

dido119 14.05.2009 15:52:27

SENI SEVDIM DIYE SANMA KALBIM YETIMDIR ÖLÜRÜMDE YALVARMAM AŞKIM ASALETIMDIR...bazen fazla grur yıpratır derler ama grursuzlukta i nsanı küçültmez mı..ölecegımı bılsemde aşkımdana bunu söylemeyecek kadar grrlu ve ınatcıyım..bılıyorum bır gun bu benım sonum olacak ama napayım kı..cok ıstyen kendı döner

sarı kız 18:D 13.05.2009 14:28:13

gidenin arkasından kalan olmak ve beklemek belki olurda bi gün döner diye beklemek ve onun asla gelmiceni bildiğin halde kabullenmemek yıllar geçsede bi yerde belki karşılaşırız diye beklemek.işte bunun için ayrılık gelmesin isteriz ama yaşamın bir parçası sevmek sevilmek birleşmek ayrılmak verilecek en zor karar artık çekilmez olduysa ağlayarakta olsa bu kararı vericez yada karşımızdaki veriyor.ayrılık acısını en az hasarlı şekilde atlatmamız arzum herkes için

sitem464 11.05.2009 12:55:25

hepsi zorrrr gitmek te, kalmak ta zorr... ayrılık aşamasında olanlar ıcın...

nrsn_1907 11.05.2009 09:40:11

acilen ima iletişimi kesin ima ile iletişim ilişkilerin yüzde 95 ini öldürür karşınızdaki evliya değil kalbinizi okusun

türk 11.05.2009 05:28:24

İnsan ilişkileri zaten yeterince zor, yakın ilişki ise neredeyse imkansız gibi. Alışkanlıklarına bağlı ve zor yakınlaşan insanlarda "çekip gidememe" hali daha zor oluyor sanırım. Amma velakin unutulmamalıdır ki, genelde duygularla değil de mantıkla alınan kararlar uzun vadede her zaman daha iyi sonuç verir. Bu yüzden sarsıntılı ilişkilerde, ilişkinin biraz dışına çıkıp bakmak, "sevgilicilik" oyununun sadece sevmekle mutlu mesut yürüyemeyeceğini kabullenmek ve yıpratan bir ilşkiyi sürdürmek yerine, sonlandırmak daha manalı. Zaten yeterince yıpratıcı değil mi yaşamak?..Ek soruna ne gerek var?

oopitipiti 11.05.2009 04:22:11

cocuk denecek yasta evlendik hatta onunla birlikte buyuduk ve cok sevdik ama su an arkama donup baktigimda bosa cabalamisim ve suan sorsaniz oglun yada kizin kacinci sinifta diye cevap dahi veremez bilmiyorum aliskanlikmi caresizlikmi ama sadece sunu biliyorum bende hersey bitmis artik ki bosanmanin esigindeyiz:(:(:(

yoruldum artik aglamaktan 11.05.2009 03:47:40

evet ayrılıklarda sevdaya dahıl ama .. ayrılık ıste ınsanız hangımız bır kalemde sılebılıyokı hangımız arkasına bakmadan onune donebılıyorkı..ama gecmısle yasamak degıl bnce gecmısden ders almak esas olan..

pınar 11.05.2009 02:33:55
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.