'Sıcacık bir öpücük istiyorum'

'Sıcacık bir öpücük istiyorum'

Sevginin ne kadar güçlü bir duygu olduğunu tartışmaya gerek yok. Peki, sıcak bir öpücüğün her şeye iyi geldiğini biliyor musunuz?

Aslında bir çok ilaç gibi sevgi de reçeteyle verilmeli. Çünkü sevgi, fiziksel ve ruhsal sağlığı gerçek anlamda olumlu yönde etkileyen benzersiz bir ilaç. Ve bu sadece dozun alındığı ilk saatlerde değil, tüm gün için geçerli. Bilim adamları yıllardır, duyguların, insan sağlığını nasıl etkilediği üzerine araştırmalar yapıyorlar. Elde ettikleri sonuç oldukça ilginç... Buna göre hiçbir şey sağlığımızı sevgi kadar güçlendirmiyor. Sevgi, vücudumuza zindelik veriyor ve pozitif düşünmemizi sağlıyor. Minik bir dokunuşta bile vücudumuz yüksek miktarda mutluluk hormonu üretiyor, ruhsal ve fiziksel dengemizi koruyor ve kendimizi zinde hissetmemize yardımcı oluyor.

Mutluluk kaynağı

Cildimizdeki milyonlarca sinir ucu, yumuşak dokunuşları anında beynimize iletip serotonin hormonunun salgısını artırıyor. Üretilen bu serotonin, bağışıklık sistemine saldıran hastalık etkeni bakteri ve virüslere savaş açıyor. Mutluluk hormonu endorfin üretimi artıyor. Endorfin, bağışıklık sistemini zayıflatan stres hormonlarını bloke ediyor.

Cildi tazeliyor

Minik bir öpücükle bile, ciltteki kan dolaşımı yüzde 30 oranında artıyor. Çünkü öpücükle yaklaşık olarak 38 kas harekete geçiyor. Öpücük ateşlendikçe adrenalin üretimi de artıyor. Bu hormon, atardamarları genişletip, alt ve üst derideki damarların kan dolaşımını aktive ediyor. Böylece damarların elastikiyeti artıyor, cilt daha pürüzsüz bir görünüm kazanıyor.

Nezleyi gideriyor

Yüksek adrenalin dengesi, burundaki kan damarlarını tıkayıp, sıvı akımını yavaşlatıyor ve tıkalı burnu açıyor. Ayrıca gözlerin sürekli sulanması da adrenalin üretimiyle duruyor.

Sistem iyi işliyor

Aşk vücudun enerji yakımını artırıyor. Metabolizmanın hızlanmasıyla kaloriler daha hızlı yakılıyor, kas ve yağ tabakalarındaki şeker azalıyor. Bu nedenle aşık insanlar bir haftada 5 kilo verebiliyor. 1 dakika öpüşmek 7 kalori yakılmasını sağlıyor.

Stresi dışlıyor

İçten bir öpücük gerginlikleri hafifletmek için yetiyor da artıyor bile. Öpüşme ve dokunma esnasında mutluluk hormonlarının, nörotransmitterlerin üretimi artıyor ve "Ben iyiyim" mesajı sinir hücreleri tarafından birbirlerine iletiliyor.
Yayın tarihi: 27.03.2006
1733
dahafazlası
YORUMLAR

çok doğru...

lanetli_cuma 28.07.2008 15:19:01
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.