Sevginizi Cömert Yaşayın

Sevginizi Cömert Yaşayın

Kendi aşk ekseninizi yaratmak istiyorsanız, önce sevdiğinize karşı cömert olun. Cömert olmak başarılı bir ilişkinin en önemli etkenlerinden biridir. Kendinizi iyi hissetmeniz partnerinize bağlıysa, ona karşı verici olduğunuz zaman aynısını ister istemez ondan da bekliyor ve sizin istek ve umutlarınıza geri dönüş gelmediği zaman pişman ve mutsuz oluyorsunuz.

Eğer karşınızdakini seviyor ve ona karşı verici olmak istiyorsanız, kendinizi engellemeyin, verin. Eğer aynı şeyi birgün ondan da bekleyecekseniz asla vermeyin, çünkü ileride yaşayacağınız pişmanlık size ağır gelebilir ve sebepsiz yere ilişkinizi yıpratabilir. Unutmayın kendinizi sevmeden bir başkasını sevemezsiniz. Partneriniz sizin hayatınızda mutluluğunuzun kaynağı olmamalı, siz kendiniz, kendi mutluluğunuzun kaynağı olmalı, partneriniz ise
size verecekleri ile, ekstra mutluluk kaynağınız olmalı. Ne zaman ki kendi kendinize yetebilirsiniz, o zaman karşınızdakine de karşılık beklemeden verebilirsiniz. Böylece siz ihtiyacınız olana zaten sahipmişsiniz gibi başkalarınıda verebilirsiniz.

Kadınlar genellikle karşılığında birşey beklemeden verdiklerini düşünürler. Fakat aradan geçen birkaç yıl içinde, karşı tarafın kendilerini ihmal etmeye başladığını görünce, "Zamanında çok şey verdim ve şimdi karşılığında hiçbirşey alamaz oldum" diye söylenmeye başlarlar. Şaşırtıcı olan ise, onların üzerinde baskıcı ve ısrarcı bir tavır sergilemezsek, onların farkında olmadan bize karşı ne kadar yapıcı ve fedakar olduklarıdır. Güzel olanı ise, partnerimizin bize ihtiyacımız olanı verdiği sırada bizim kenidiliğimizden onu elde etmiş olmamızdır.

Ev Ödeviniz:

Evet bu haftaki önerimiz kendinizi daha iyi hissetmeniz için, sevdiğiniz kişiye açık bir mektup yazmanız. Bu mektubu hayatınızdaki en önemli kişiye, kendinize yazın. Kendinizi sizi üzen, kıran kişiye yazıyor ya da konuşuyor gibi yapın. Ve başlayın.

Sevgili...
Kızgın, kırgın ve sinirliyim...
Üzgün, kırılmış ve umutsuzum...
Mahçubum ve utanıyorum...
Anlıyorum, biliyorum, affediyorum ve teşekkür ediyorum
Seni Seviyorum....

* Mektubu yazdığınız kişi sizinle çok yakın değilse, mektubu seni seviyorum diye bitirmek biraz garip olabilir.
* Kısa ve öz olarak, sevgilerimle diye bitirin.
Moralinizin kötü olduğu ve kendinizi daha iyi hissetmek istediğiniz zaman gene bir mektup yazın. Sakinleşmeniz 10 dakikayı geçmeyecektir. Kendinizi konuşmak ya da kızgınlığınızı karşınızdakine yazmak zorunda hissettiğiniz veya ona bir ders vermeyi düşündüğünüz zaman yalnış yoldasınız, ona göre. Hem karşınızdakine ağır sözler söylecek hem de kendinizi daha da kötü hissedeceksiniz. Ayrıca birine bozuk olduğunuz zaman, bu kişi çok yakınınız olsa da, sizin bu tavırlarınıza onun karşılık vermesini beklemeyin. Onun yerine kenidinize bir mektup yazın. Kendinizi daha sağduyulu ve bağışlayıcı hissettiğiniz zaman, karşınızdakine daha yapıcı ve ılımlı olarak dönebilirsiniz. Ya da ona gelecekte neler beklediğinizi daha yumuşak bir tavırla söyleyebilirsiniz. Bazen böyle bir mektubta sizi bağışlayıcı kılmayabilir, o zaman kendinize sadece cevaplar içeren bir mektup yazın.
* Mektuba karşınızdakinden tüm duymak istediklerinizi yazın. Böle bir mektuptan sonra daha kolay affedebileceksiniz.

Anne ve babası yeri geldiğinde özür dileyen çocuklar, daha kolay affedici olabiliyorlar, unutmayın. Bir çocuk için ailesini affedebilmek daha kolay oluyor. Ailesi özür dilemedikçe, çocuk kendini daha çok suçluyor ve kabahatli buluyor, o zaman da başkalarını affetmesi o kadar kolay olamıyor ve kendilerine olan saygılarını yitiriyorlar.

Öneri, kendinizi iyi hissetme mektubunuzu yazın, daha sonra cevap ve itiraf mektubunuz size insanları daha kolay nasıl affedeceğinizi öğretecektir.
Yayın tarihi: 25.04.2002
969
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.