Sevgilinizi kendinize benzetmeyin!

Sevgilinizi kendinize benzetmeyin!

Erkek arkadaşınıza sosyal hayatta kız arkadaşınızmış gibi davranmanız uzun vadede ilişkinizi olumsuz etkileyebilir. Sinirlenip isyan bayrağını indirmeden önce işte almanız gereken önlemler...

Sevgilinizi kendinize benzetmeyin!
Sevgilinizle spor salonunda buluştunuz diyelim. Onu sizinle birlikte aerobik dersine girmeye ikna ettiniz. Sonra eve gidip şu sıralar çok popüler olan romantik diziyi izlerken en sevdiğiniz restorandan vejetaryen yemekleri sipariş ettiniz. Onu sağlıklı yemek yeme konusunda daha önce ikna ettiğinizden, yine sesini çıkarmadı. Kulağa çok güzel, hatta muhteşem bir program gibi geliyor, değil mi?

Bütün bu saydıklarımız kendi başına zararsız şeyler gibi gözükse de, erkek arkaşınızı yavaş yavaş kadınsılaştırıyor olabilirsiniz. Psikologlar "Günden güne daha çok kadın sevgilisine yakın kız arkadaşı gibi davranıyor ve daha çok erkek kadınsal aktivitelere katılmaya boyun eğiyor. Dola¬yısıyla cinsiyetler arasındaki ayırım gitgide daha az belirgin bir hale geliyor" diyor.

Sınırları çok zorlayıp, fazla ileri gitmemek gerekiyor: Stony Brook Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma, romantik bir aşk yaşadığını söyleyen çiftlerin, arkadaş gibi olduklarını itiraf eden çiftlere oranla çok daha mutlu olduklarını gösteriyor.

Erkek arkadaşlarını kendisine benzetmeye başlayan kadınların artışının sebeplerini araştırdık, işte bu konuda yapılması gerekenler...

Neden sevgilinizin kız arkadaşınız gibi davranmasını istiyorsunuz?

Psikoterapist Jo Ann Magdoff "Kadınlar, arkadaşlarıyla erkeklere kıyasla daha çok şey paylaştıklarından çok yakın ilişkiler yaşıyorlar. Bu yüzden içten içe arkadaşlarıyla yapmaktan keyif aldıkları şevleri sevgilileriyle de yapmak istiyorlar. Aslında arkadaşla ve sevgiliyle kurulan ilişki temelde benzer yakınlıktadır ve bu nedenle karıştırılabilir" diyor. Son zamanlarda yakın arkadaşken ilişki yaşamaya başlayan çiftlerin artması da buna -farklı boyutta da olsa- bir örnek olarak gösterilebilir. Sıkça duyduğumuz "O sadece hayatımın aşkı değil, aynı zamanda en yakın arkadaşım" cümlesi burada çok daha büyük anlam kazanıyor.

Bütün bu düşünceler, bizi her şeyi sevgilimizle birlikte yapmaya itiyor. Eğer pilates yapıyorsanız, ikili derslerde size eşlik etmesini istiyorsunuz. Fransız filmlerinden hoşlanıyorsanız, sevdiğiniz erkeğin en duygusal sahnede elinizi tutmasını hayal ediyorsunuz.
Sevgilinizle bu derece sağlam bir ilişki kurmak istemeniz doğal. Ama bir kız arkadaşınızla aranızdaki yakınlık derecesiyle erkek arkadaşınızla yaşadıklarınız arasında büyük bir fark olduğunu hatırlatmalıyız (seksi saymıyoruz bile!).

Magdoff'a göre, kadınların erkek arkadaşlarıyla çok yakın olmak istemelerinin sebebi, evlilik hayali kurmaları: Evlendiklerinde her şeyden birlikte keyif almak önem kazanıyor. Gelecekle ilgili planlarının örtüşmesi gerektiğini düşünüyorlar, örneğin birisi şehrin enerjisinden hoşlanırken, diğeri sakin bir hayat sürmenin hayalini kuruyorsa gelecekte sorun yaşanmasını önlemek için ortak bir noktada buluşulması, bunun için çaba harcanması gerekebilir.

Size ayak uydurmasının sebebi ne olabilir? >>>>>>>>>>
Yayın tarihi: 05.04.2010
2348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.