Sevgi Çemberinizi Yaratın

Sevgi Çemberinizi Yaratın

Hayatı yaşamaya, hayal ettiğiniz aşkı yaşamaya hazır mısınız? Size önereceklerimizi her hafta uygularsanız içinizdeki gizli güçleri yeniden uyandıracak, yeniden sevecek, heyecanlanacak, aşka ve kendinize güvenmeye başlayacaksınız.

Bu derslerden yararlanan birkaç çift aralarında yaşanan gerginlik ve mesafeden sonra tekrar ilk günlerine dönmüşler, yeniden aşkı yaşamaya başlamışlar.
Aynı zamanda eski ilişkilerinide gözden geçirip, saygı ile hatırlamaya başlamışlar. Eğer birilerini affetmek istiyorsak, sadece bunu istemek ve düşünmek yeterli olmuyor. Affedebilmeyi
nasıl yapacağımızı da bilmek, öğrenmek gerekiyor. Gittikçe sıradanlaştığını düşündüğünüz ilişkinizi kuvvetlendirmek yeniden aşık olmak istiyorsanız, birbirinize karşı açık olmalı, kalplerinizi açmalısınız.

Evliliğiniz bitse bile, ilişkiniz, birbirinize olan sevgi ve saygınız hala devam ediyor olacak göreceksiniz. Bazı çiftler ayrıldıktan sonra mutsuzluklarının nedeni olarak hala birbilerini sorumlu tutarken kimileride boşanmış olmaltan memnunluk duyuyor ve hayatlarının daha iyiye doğru gittiğini düşünüyorlar. Hatta ileride onlar için tekrar sevmek, aşık olmak zannettikleri kadar zor olmuyor. Kendimizi bitirdiğimiz ilişkinin kurbanı ve esiri olarak gördüğümüz zaman hem eski sevgiliye duyduğumuz sevgi ve saygıyı tekrar yaşatmak hem de yeniden aşık olmak, ilk aşkı başka kalplerde yeniden bulmak
imkansız gibi geliyor. Oysa içimizdeki bu acıyı iyileştirebilir, tekrar aşka ve sevgiye inanabilir, ilk seferki gibi sevebiliriz. Neden olmasın ki ?

Ev Ödeviniz: Size önerdiklerimizi yerine getirmek istiyorsanız, ilk ev ödeviniz ' olumlu cevaplar tekniği' ni geliştirmek olacaktır. Bunun yoluda partnerinizin size söylediğini kendi içinizde tekrar etmektir. Onun dilini siz
kendi dilinize çevirerek, anlamaya çalışın. Partneriniz ilikişkinizle ilgili birtakım sorunları çözmek istiyor ve size
birtakım öneri ve yapıcı eleştirilerde bulunuyorsa, ,onu yargılamayın, eleştirmeyin ve alınganlık yapmayın.

Onu yargılamak, değişmesini beklemek yerine, ilişikinizi ve dediklerini bir film şeridi gibi gözden geçirip, anlayışlı olmaya çalışarak düşüncelerinizi değiştirin. Ona karşı daha anlayışlı ve yumuşak olun. Unutmayın o bunu ikinizinde iyiliği ve sizi sevdiği için yapıyor.

Şöyle söyleyebilirsiniz:

' Beni düşündüğün için teşekkür ederim.'
' Seni anlıyorum.'
' Bana sahip çıkman hoşuma gidiyor.'
' Evet, haklısın, ben asla bu perspektiften bakmamıştım.'

Olaylara bu yönde bakarak sadece sevildiğimizi hissetmiş olmuyor, karşımızdakine de hakkettiği ve
beklediği ilgi ve sıcaklığıda göstermiş oluyoruz.
Rahat ve huzurlu hissettiğiniz zamanlarda, karşınızdakinden neler duymak ve nasıl işitmek istediğinizi hayal edin. Bunun yanı sıra, sizinde neler hissedeceğinizi düşünün. Sevdiğinize sizde aşk, tutku, özveri, samimiyet ve dürüstlükle karşılık verin. İnatçılığınızı ve baskıcı tavrınızı bir kenara bırakınca, inanın daha mutlu olacaksınız.

İnsanlar bana karşı biraz daha iyi olsaydı ona çok verici olurdum deriz. Bu aslında sizin için kocaman bir aldatılma. Başkalarının davranış ve sorunlarının sizi değiştirmesine, kendinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin.
Karşınızdaki sizi sinirlendirecek ya da haketmediğiniz bir davranışta bulunduğu zaman, hemen reaksiyon göstermeyin, biraz sabırlı olun. Kendinizi keşfedin, ne istediğinizden emin olun ve beklediğiniz ilgi ve sevgiye sahip olduğunuz zaman ne hissederdiniz, hayal edin. İçnizdeki doğru beni keşfederek olaylara nasıl tepki verirdiniz, öğrenin. Bazen ilişkilerimizde geriye, ve geçmişe dönerek karşımızdakini mutlu edecek şeyleri bulmaya çalışyoruz. Ama aslında bu büyük bir hata, insanlar sadece o an için istediklerini olmadıkları zaman ısrarcı oluveriyorlar. Eğer partneriniz ilişkinizle ilgili size birtakım öneri ve öğütlerde bulunuyoesa, sizden beklediği de onu anlamanız ve karşılık vermenizdir.

Bazen partneriniz sadece onu dinlemenizi yeterli bulacaktır ve ona anlayış ve sevgi ile yaklaşmanız, siz aynı düşünmesenizde onun fikirlerine saygı duyup, değer vermeniz onu memnun edecektir.
Yayın tarihi: 18.04.2002
783
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.